Dla kogo?
Z dotacji skorzystać mogą:
- przedsiębiorcy,
- jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne,
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami,
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE działające na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Finansowaniem zostaną objęte projekty w zakresie infrastruktury sieciowej, w tym: budowy sieci ciepłowniczej (celem przyłączenia nowych odbiorców), modernizacji (przebudowy) sieci ciepłowniczej/chłodnicze, budowy i przebudowy: komór ciepłowniczych, przepompowni wody sieciowej oraz węzłów cieplnych, również jako układów hybrydowych, m.in. w wyniku likwidacji grupowych węzłów cieplnych. Budowa magazynów energii nie może stanowić elementu kwalifikowalnego projektu. Wsparcie dedykowane jest dla przedsiębiorców realizujących inwestycje w systemach ciepłowniczych o mocy zamówionej powyżej 5 MW.
Możliwe jest sfinansowanie w projekcie wydatków na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych, pod warunkiem, że będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem.
Warunki udzielenia wsparcia
Wsparcie udzielane jest pod warunkiem, że beneficjent pomocy przedstawi oświadczenie o rozpoczęciu przez siebie lub podmiot dostarczający energię cieplną prac mających na celu osiągnięcie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i/lub chłodniczego w ciągu 3 lat od rozpoczęcia prac objętych wnioskiem o dofinansowanie. Do wniosku o dofinansowanie wnioskodawca jest zobowiązany dołączyć wiarygodny plan osiągnięcia statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i/lub chłodniczego w okresie, o którym mowa powyżej.
Ile można zyskać?
Budżet naboru: 100 000 000 PLN | Maksymalny poziom dofinansowania: 79.71% |
Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).