Badania i rozwój

Infrastruktura B+R - Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw - FE dla Mazowieckiego (1.1)

Konkurs obejmuje wsparcie na infrastrukturę B+R dla przedsiębiorstw z województwa Mazowieckiego. Sfinansować będzie można m.in. sprzęt, technologię oraz prace budowlane niezbędne do tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Start naboru: 27 maja 2024 r.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
2 500 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
13.05.2024
Start składania wniosków
27.05.2024
Koniec składania wniosków
05.07.2024

Wsparcie w ramach konkursu będzie udzielane przedsiębiorstwom na inwestycje w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Warunkiem wsparcia jest przedstawienie agendy badawczej, która będzie realizowana na nabytej infrastrukturze ukierunkowanej na badania stosowane wpisujące się w priorytetowe kierunki badań zawarte w odpowiednim dokumencie kierunkowym dla RIS 2030. Instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków jest MJWPU.

Dla kogo?

O wsparcie będą mogły ubiegać przedsiębiorstwa (MŚP i duże) prowadzące działalność na terenie woj. Mazowieckiego.

Projekt może być realizowany wyłącznie przez wnioskodawcę (nie ma możliwości realizacji projektu w partnerstwie).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Możliwość uzyskania wsparcia dotyczyć będzie projektów skierowanych na inwestycje w infrastrukturę B+R i obejmie m.in.:

  • inwestycje w zakup, wytworzenie aparatury, sprzętu lub technologii i innej niezbędnej infrastruktury służącej tworzeniu innowacyjnych produktów i usług, a także wsparcie na utworzenie lub rozwój działu B+R czy laboratorium w przedsiębiorstwie lub utworzenie centrum B+R;
  • usługi niezbędne do podnoszenia kompetencji pracowników, mające na celu pełne wykorzystanie sprzętu, aparatury czy infrastruktury B+R;
  • koszty prac budowlanych celem budowy i/lub rozbudowy zaplecza B+R, w tym wykonanie prac adaptacyjno-dostosowawczych;
  • zakup aparatury specjalistycznej niezbędnej do prowadzenia prac B+R, uzupełniającej posiadane zasoby.

Projekt musi być zgodny z kierunkami rozwoju innowacyjności w województwie mazowieckim wskazanymi poprzez obszary inteligentnej specjalizacji.

Warunkiem wsparcia jest przedstawienie agendy badawczej, która będzie realizowana na nabytej infrastrukturze, ukierunkowanej na badania stosowane wpisujące się w priorytetowe kierunki badań zawarte w odpowiednim dokumencie kierunkowym dla RIS 2030 tj. „Priorytetowe kierunki badań w ramach inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego”.

Wydatki kwalifikowalne w ramach projektu

Kwalifikowalne koszty bezpośrednie to wyłącznie wydatki dotyczące:

  • przygotowania dokumentacji projektu,
  • utworzenia lub rozwoju w przedsiębiorstwie działu B+R/laboratorium lub utworzenie centrum badawczo-rozwojowego poprzez zakup i/lub wytworzenie aparatury, sprzętu, technologii i innej niezbędnej infrastruktury służącej prowadzeniu prac B+R,
  • niezbędnych prac budowlanych tj. prac polegających na budowie i/lub rozbudowie zaplecza B+R, w tym prac adaptacyjno-dostosowawczych – do 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu,
  • instruktażu pracowników, mającego na celu pełne wykorzystanie ww. sprzętu, aparatury, infrastruktury – do 5% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Wydatek nie może być odrębnym zadaniem, tylko elementem uzupełniającym, służącym przekazaniu pracownikom wiedzy z zakresu obsługi dostarczonych urządzeń.

Katalog kosztów niekwalifikowalnych jest katalogiem otwartym i obejmuje w szczególności: podatek VAT, koszty pośrednie, wkład niepieniężny, amortyzacja, koszty wynagrodzeń, zakup nieruchomości, zakup środków transportu.

Informacje o zakresie podjętych działań informacyjno-promocyjnych wnioskodawca powinien zamieścić w opisie projektu/zadania.

Działania informacyjno-promocyjne obejmują koszt:

  • oznaczeń,
  • bilbordów,
  • tablic informacyjnych,
  • elektronicznego wyświetlacza,
  • działań promocyjnych w mediach (np. artykuły sponsorowane),
  • utworzenia/rozbudowy istniejącej strony internetowej, przygotowania materiałów filmowych i zdjęciowych, organizacji spotkań informacyjnych w sieci internetowej, publikacji w mediach społecznościowych informacji promujących projekt,
  • organizacji wydarzenia promującego projekt (np. rozpoczęcie inwestycji, zakończenie etapu lub zakończenia całej inwestycji).

Ile można zyskać?

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi:
RWS – 50% kosztów kwalifikowalnych,
RMR – 85% kosztów kwalifikowalnych.

Minimalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 350 000 PLN.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 2 500 000 PLN.

Poziom dofinansowania w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej wynika z mapy pomocy regionalnej oraz poziomu dofinansowania projektów w RWS i RMR i wynosi:

ObszarGminaPodstawowe
dofinansowanie
Maksymalne
dofinansowanie po
uwzględnieniu premii
dla MŚP
podregion siedlecki50%mikro i małe 70%,
średnie 60%
duże 50%
region mazowiecki
regionalny: podregion
ciechanowski, ostrołęcki,
płocki, radomski,
żyrardowski
40%mikro i małe 60%,
średnie 50%
duże 40%
region warszawski
stołeczny* gminy:
Dąbrówka, Dobre,
Jadów, Kałuszyn, Kołbiel,
Latowicz, Mrozy, Osieck,
Serock, Siennica,
Sobienie-Jeziory,
Strachówka, Tłuszcz
35%mikro i małe 50%,
średnie 45%
duże 35%
Baranów, Błonie, Góra
Kalwaria, Grodzisk
Mazowiecki, Jaktorów,
Kampinos, Leoncin,
Leszno, Nasielsk,
Prażmów, Tarczyn,
Zakroczym, Żabia Wola
25%mikro i małe 45%,
średnie 35%
duże 25%
*na obszarze RWS pomoc dla dużych przedsiębiorstw może zostać przyznana wyłącznie na inwestycję początkową, która zapoczątkowuje nową działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 2 pkt. 51 Rozporządzenia KE (UE) nr 651/2014.

Poziom dofinansowania w ramach pomocy de minimis wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu w RWS i maksymalnie 85% kosztów kwalifikowalnych projektu w RMR.

Dodatkowe informacje

Budżet naboru wynosi 21 627 500 PLN.

Poniżej zamieszczamy link do dokumentacji konkursu.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 19 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów – Rozwój regionalnego potencjału B+R – FE dla Podlaskiego (1.1)

Nabór do 30.07.2025
Pozostało 24 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja oferuje wsparcie finansowe dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie podlaskim oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych. Przeznaczona jest na projekty badawczo-rozwojowe obejmujące badania przemysłowe, prace rozwojowe, ochronę własności intelektualnej oraz wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej. Szczególnie premiowane są projekty realizowane przez konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przemysłowo-naukowe. Skorzystaj z dostępnych środków i rozwijaj innowacyjne rozwiązania dla swojej firmy!
Dowiedz się więcej

Wsparcie prac B+R realizowane przez przedsiębiorstwa – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 25 dni
Wielkość dotacji
nie może przekroczyć wysokości alokacji
Dotacja przeznaczona jest dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów (w tym z udziałem organizacji badawczych) na wsparcie prac B+R (obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe z wyłączeniem badań podstawowych) mających na na celu opracowanie nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzenie znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas