Nowa odsłona konkursu w 2023 roku. Założeniem jest finansowanie projektów realizowanych przez co najmniej dwóch partnerów z dwóch różnych państw członkowskich. Projekty muszą być ukierunkowane rynkowo tj. przewidywać opracowanie i wdrożenie lub znaczące ulepszenie istniejącej technologii produkcyjnej, czy wdrożenie nowego produktu lub usługi, a ich cel musi być cywilny. Organizatorem konkursu jest Sekretariat Inicjatywy EUREKA w Brukseli.
Kryteria podstawowe
Projekty EUREKI muszą spełniać łącznie następujące kryteria podstawowe:
- być realizowane we współpracy międzynarodowej, tzn. musi w nich uczestniczyć przynajmniej jeden niezależny podmiot zarejestrowany i prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przynajmniej jeden niezależny podmiot z innego państwa członkowskiego EUREKI;
- być ukierunkowane rynkowo, czyli przewidywać opracowanie nowego produktu, procesu lub usługi;
- mieć cywilny cel rozumiany jako niezwiązany np. z obronnością państwa czy realizacją władzy publicznej .
Dla kogo?
Konkurs przeznaczony jest dla (wnioskodawcy po stronie polskiej):
- MŚP – mikro/małe/średnie przedsiębiorstwa,
- grupy podmiotów z MŚP jako liderem, z udziałem jednostki naukowej i/lub dużego przedsiębiorcy.
Na co przeznaczone jest dofinansowanie?
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie na badania przemysłowe i prace rozwojowe. Wśród kosztów kwalifikowanych można wyróżnić takie kategorie jak:
- Wynagrodzenia (kategoria W) – koszty wynagrodzeń kadry naukowo-badawczej (koszty brutto brutto tj. uwzględniające pozapłacowe koszty pracodawcy);
- Podwykonawstwo (kategoria E) – usługi merytoryczne zewnętrzne (np. badania w certyfikowanym laboratorium); za podwykonawstwo nie uznaje się usług pomocniczych niezbędnych do wykonania zadań w projekcie typu usług księgowe; koszty podwykonawstwa są wyłączone z podstawy naliczania kosztów ogólnych (kategoria O) projektu; na koszty podnoszone w ramach podwykonawstwa istnieją limity określone w Regulaminie konkursu.
- Pozostałe koszty operacyjne (kategoria Op) – m.in. koszty aparatury naukowo-badawczej, materiałów niezbędnych do prowadzenia badań tj. surowców, półproduktów, odczynników, drobnego sprzętu laboratoryjnego, utrzymania linii technologicznych czy instalacji doświadczalnych, elementów służących do budowy prototypu i na stałe w nim zamontowanych, koszty szkoleń związanych z obsługą zakupionej aparatury naukowo-badawczej, koszty promocji projektu, koszty usług doradczych i usług równorzędnych, koszty usług obcych (napraw, usług transportowych itp.), koszty amortyzacji budynków oraz dzierżawy gruntów.
Ponadto w projekcie można rozliczać koszty pośrednie (kategoria O) – w ramach kosztów pośrednich można sfinansować wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu, które nie wpisują się w 3 powyższe kategorie m.in. koszty wynajmu lub utrzymania budynków, koszty adaptacji pomieszczeń dla celów realizacji projekt, koszty utrzymania infrastruktury (np. koszty mediów), koszty wynagrodzeń personelu zarządzającego, administracyjnego i technicznego.
Ile można zyskać?
Dla grup podmiotów lub grupy przedsiębiorców (wnioskodawca wielopodmiotowy):
Maksymalne dofinansowanie: 1 500 000 PLN
Z tym, że dofinansowanie przyznane pojedynczemu podmiotowi wchodzącemu w skład wnioskodawcy nie może przekroczyć 750 tys. PLN.
Dla MŚP (wnioskodawca indywidulany):
Maksymalne dofinansowanie: 750 000 PLN
Intensywność dofinansowania jest uzależniona od rodzajów prac przewidzianych w projekcie i została przedstawiona w poniższej tabeli.
Kryteria oceny wniosków
Projekt musi spełniać wszystkie wskazane kryteria formalne, a ponadto muszą zostać spełnione minimalne wymagania punktowe w zakresie kryteriów merytorycznych. Maksymalna liczba punktów w ocenie końcowej wniosku wynosi 40 punktów, a min. 20 punktów.
Wniosek w każdym z kryteriów 1- 8 jest oceniany w skali od 0 do 5 punktów, przy czym liczba
przyznanych punktów oznacza ocenę spełnienia danego kryterium w stopniu:
- 5 – doskonałym (wniosek spełnia wszystkie wymagania ważne dla danego kryterium, jakiekolwiek niedociągnięcia są niewielkie;
- 4 – bardzo dobrym (wniosek spełnia wymagania ważne dla tego kryterium, chociaż pewne ulepszenia są nadal możliwe);
- 3 – dobrym (wniosek spełnia dane kryterium, jednak pewne ulepszenia są konieczne);
- 2 – przeciętnym (chociaż wniosek w szerokim stopniu spełnia dane kryterium, to istnieją znaczące uchybienia);
- 1 – niskim (kryterium nie jest spełnione w odpowiedni sposób, jak również istnieją rażące uchybienia);
- 0 – niedostatecznym (wniosek nie odnosi się do danego kryterium lub nie może być oceniany ze względu na brakujące lub niepełne informacje).
W kryterium 9 zadaniem recenzentów będzie weryfikacja zasadności kosztów (zasadne/niezasadne) i przypadku wskazania niezasadności kosztów określenie pozycji wymagających korekty.
Kiedy można składać wnioski?
Od 22 maja do 20 października 2023r.
O pojawiających się szczegółach będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami w celu znalezienia odpowiedniej dotacji i pozyskania kluczowych informacji o bieżących naborach do konkursów.