Mazowieckie z możliwością pozyskania dotacji w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Województwa wchodzące w skład Polski Wschodniej
Ponownie w nowej perspektywie 2021-2027 przedsiębiorcy będą mogli liczyć na kontynuację wsparcia dla wschodnich województw w celu przyspieszenia ich rozwoju. W październiku 2022 roku program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej został zaakceptowany przez Komisję Europejską i tym samym zaczęły się prace nad jego przygotowaniem. Nowa perspektywa, nowe zasady. W bieżącej odsłonie programu w skład wchodzi 5 województw makroregionu Polski Wschodniej tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie oraz województwo mazowieckie bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów, czyli region statystyczny Mazowiecki regionalny. Z dofinansowania w województwie mazowieckim wykluczony jest region statystyczny Warszawski stołeczny, czyli miasto stołeczne Warszawa i powiaty legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni.
Jest to sytuacja zupełnie nowa, ponieważ w poprzedniej perspektywie przedsiębiorcy z Mazowsza nie mogli korzystać ze środków dedykowanych Polsce Wschodniej.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Program dedykowany jest wschodniej ścianie Polski i wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w dążeniu do ich rozwoju i wzmacniania konkurencyjności. Budżet programu w nowej perspektywie 2021-2027 liczy aż 12 mld 428 mln zł z czego 500 mln euro zostanie przeznaczone dla przedsiębiorców.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Na możliwość dofinansowania mogą liczyć projekty nastawione na wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0, gospodarki obiegu zamkniętego początkowo w ramach opracowania modelu ziolnej transformacji i późniejszego wdrożenia go w przedsiębiorstwie, automatyzacji i cyfryzacji procesów biznesowych, ale też na wykorzystanie wzornictwa (design), w tym stworzenie strategii wzorniczej oraz przeprowadzenie audytu wzorniczego. Wszystkie te projekty będą możliwe dzięki konkursom:
- Automatyzacja i robotyzacja w MŚP (FEPW 1.2) – wsparcie rozwiązań Przemysłu 4.0, w tym automatyzacji i robotyzacji procesów, przeprowadzenie audytu technologicznego, opracowanie i wdrożenie mapy drogowej
- Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) – wsparcie na strategię i audyt wzorniczy
- Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji (I) – Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3) – wsparcie doradcze na stworzenie mapy zielonej transformacji
- Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) – Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3) – wsparcie inwestycyjne i doradcze na zaprojektowanie i przeprowadzenie niezbędnych prac dostosowawczych, lub też zakup nowych linii lub ich zaprojektowanie
Wsparciem zostaną także objęte start-upy, które mogą pozyskać dotacje w ramach konkursu Platformy startowe dla nowych pomysłów 1.1, z czego pierwszy nabór ruszy w ramach komponentu 2a czyli Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (1.1). Oferta skierowana jest do przedsiębiorców, którzy chcą uruchomić swój własny start-up. Jest to kompleksowa pomoc ekspertów od momentu powstania pierwszego pomysłu, aż do jego wdrożenia. Przedsiębiorcy, którzy pomyślnie zakończą proces inkubacji czyli etap I składający się na przygotowanie i opracowanie pomysłu, mają szansę na późniejsze skorzystanie z możliwości dotacji inwestycyjnej tj. etap IIa i IIb nastawionej na wejście z produktem lub usługą na rynek oraz pierwszą sprzedaż.
Jakie konkursy ruszą jako pierwsze?
W końcu lutego bieżącego roku odbyło się II posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 w ramach, którego omawiane i zatwierdzone zostały kryteria wyboru projektów do 5 kolejnych konkursów, m.in. do konkursu 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów. Dzięki pomyślnemu zaakceptowaniu kryteriów poznaliśmy już harmonogram naboru do konkursów w ramach FEPW.
W pierwszej połowie bieżącego roku, a konkretniej w maju wystartuje konkurs Wzornictwo w MŚP 1.4. Natomiast w drugiej połowie 2023 roku w październiku ruszy nabór do konkursu Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP 1.3., a w sierpniu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z konkursu wspierającego inwestycje w Przemysł 4.0 w przedsiębiorstwach czyli z działania 1.2 Automatyzacja i robotyzacja w MŚP. Nabory będą organizowane cyklicznie do 2029 roku, a organizatorem konkursu jest PARP czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
W opracowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kryteriach wyboru dla działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów – wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu” znalazły się zapisy, które wykluczały podmioty z regionu mazowieckiego. Na wsparcie wówczas mogliby liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy zakończyli część inkubacyjną jeszcze w poprzedniej perspektywie w ramach programu POPW. Władze Mazowsza apelowały o wypracowanie takich zapisów, które umożliwią aplikowanie o środki również przedsiębiorcom z tego regionu, postulat ten poparła Komisja Europejska. Na stronie dedykowanej programowi Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej pojawiło się sprostowanie zgodnie z którym przedsiębiorcy z Mazowsza będą mogli aplikować do wszystkich konkursów organizowanych w ramach programu FEPW 2021-2027.
Z poprzedniej odsłony programu FEPW, czyli z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 została jeszcze ostatnia grupa, która skończy inkubację czyli etap I działania 1.1 Platformy startowe w 2023 roku, ale ze względu na zakończenie programu (możliwość ponoszenia wydatków tylko do 31.12.2023) nie miałaby możliwości uczestniczenia w II etapie czyli dotacji na rozwój i pierwszą sprzedaż. Z tego powodu pierwszy nabór jaki odbędzie się w ramach FEPW Platformy Startowe z budżetem równym 60 mln PLN stanowiącym ok. 10% alokacji działania przeznaczony będzie właśnie dla tej grupy przedsiębiorców jak i dla podmiotów z Mazowsza. Konkurs wystartuje we wrześniu bieżącego roku.