Wyszukiwarka dotacji

Mazowieckie z możliwością pozyskania dotacji w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Województwa wchodzące w skład Polski Wschodniej

Ponownie w nowej perspektywie 2021-2027 przedsiębiorcy będą mogli liczyć na kontynuację wsparcia dla wschodnich województw w celu przyspieszenia ich rozwoju. W październiku 2022 roku program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej został zaakceptowany przez Komisję Europejską i tym samym zaczęły się prace nad jego przygotowaniem. Nowa perspektywa, nowe zasady. W bieżącej odsłonie programu w skład wchodzi 5 województw makroregionu Polski Wschodniej tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie oraz województwo mazowieckie bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów, czyli region statystyczny Mazowiecki regionalny. Z dofinansowania w województwie mazowieckim wykluczony jest region statystyczny Warszawski stołeczny, czyli miasto stołeczne Warszawa i powiaty legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni.

Jest to sytuacja zupełnie nowa, ponieważ w poprzedniej perspektywie przedsiębiorcy z Mazowsza nie mogli korzystać ze środków dedykowanych Polsce Wschodniej.

mazowsze
mazowsze

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Program dedykowany jest wschodniej ścianie Polski i wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w dążeniu do ich rozwoju i wzmacniania konkurencyjności. Budżet programu w nowej perspektywie 2021-2027 liczy aż 12 mld 428 mln zł z czego 500 mln euro zostanie przeznaczone dla przedsiębiorców.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Na możliwość dofinansowania mogą liczyć projekty nastawione na wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0, gospodarki obiegu zamkniętego początkowo w ramach opracowania modelu ziolnej transformacji i późniejszego wdrożenia go w przedsiębiorstwie, automatyzacji i cyfryzacji procesów biznesowych, ale też na wykorzystanie wzornictwa (design), w tym stworzenie strategii wzorniczej oraz przeprowadzenie audytu wzorniczego. Wszystkie te projekty będą możliwe dzięki konkursom:

Wsparciem zostaną także objęte start-upy, które mogą pozyskać dotacje w ramach konkursu Platformy startowe dla nowych pomysłów 1.1, z czego pierwszy nabór ruszy w ramach komponentu 2a czyli Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (1.1). Oferta skierowana jest do przedsiębiorców, którzy chcą uruchomić swój własny start-up. Jest to kompleksowa pomoc ekspertów od momentu powstania pierwszego pomysłu, aż do jego wdrożenia. Przedsiębiorcy, którzy pomyślnie zakończą proces inkubacji czyli etap I składający się na przygotowanie i opracowanie pomysłu, mają szansę na późniejsze skorzystanie z możliwości dotacji inwestycyjnej tj. etap IIa i IIb nastawionej na wejście z produktem lub usługą na rynek oraz pierwszą sprzedaż.

Jakie konkursy ruszą jako pierwsze?

W końcu lutego bieżącego roku odbyło się II posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 w ramach, którego omawiane i zatwierdzone zostały kryteria wyboru projektów do 5 kolejnych konkursów, m.in. do konkursu 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów. Dzięki pomyślnemu zaakceptowaniu kryteriów poznaliśmy już harmonogram naboru do konkursów w ramach FEPW.

W pierwszej połowie bieżącego roku, a konkretniej w maju wystartuje konkurs Wzornictwo w MŚP 1.4. Natomiast w drugiej połowie 2023 roku w październiku ruszy nabór do konkursu Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP 1.3., a w sierpniu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z konkursu wspierającego inwestycje w Przemysł 4.0 w przedsiębiorstwach czyli z działania 1.2 Automatyzacja i robotyzacja w MŚP. Nabory będą organizowane cyklicznie do 2029 roku, a organizatorem konkursu jest PARP czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W opracowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kryteriach wyboru dla działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów – wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu” znalazły się zapisy, które wykluczały podmioty z regionu mazowieckiego. Na wsparcie wówczas mogliby liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy zakończyli część inkubacyjną jeszcze w poprzedniej perspektywie w ramach programu POPW. Władze Mazowsza apelowały o wypracowanie takich zapisów, które umożliwią aplikowanie o środki również przedsiębiorcom z tego regionu, postulat ten poparła Komisja Europejska. Na stronie dedykowanej programowi Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej pojawiło się sprostowanie zgodnie z którym przedsiębiorcy z Mazowsza będą mogli aplikować do wszystkich konkursów organizowanych w ramach programu FEPW 2021-2027.

Z poprzedniej odsłony programu FEPW, czyli z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 została jeszcze ostatnia grupa, która skończy inkubację czyli etap I działania 1.1 Platformy startowe w 2023 roku, ale ze względu na zakończenie programu (możliwość ponoszenia wydatków tylko do 31.12.2023) nie miałaby możliwości uczestniczenia w II etapie czyli dotacji na rozwój i pierwszą sprzedaż. Z tego powodu pierwszy nabór jaki odbędzie się w ramach FEPW Platformy Startowe z budżetem równym 60 mln PLN stanowiącym ok. 10% alokacji działania przeznaczony będzie właśnie dla tej grupy przedsiębiorców jak i dla podmiotów z Mazowsza. Konkurs wystartuje we wrześniu bieżącego roku.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Jak przygotować spersonalizowaną mapę drogową i jaki jest zakres opracowania mapy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? Przygotowanie mapy transformacji może być poważną trudnością w procesie ubiegania się o dotację unijną w perspektywie finansowej 2021-2027. Dzięki mapie drogowej w procesie transformacji przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, włączając w to oczywiście pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu.
Dowiedz się więcej
Dofinansowania dla firm dostępne w 2024 r.

Dofinansowania dla firm dostępne w 2024 r.

Pula środków na bezzwrotne dofinansowania dla firm w 2024 roku otwiera doskonałe szanse rozwoju przedsiębiorstw z całego kraju. Możliwe jest otrzymanie dofinansowania na różnorodne cele - począwszy od prac badawczo-rozwojowych i wdrażania innowacji, przez granty na ekoinnowacje i projekty GOZ, aż po wsparcie MŚP w różnych aspektach działalności. Poznaj kluczowe dofinansowania planowane na ten rok i sprawdź, na jaką pomoc w uzyskaniu dotacji możesz liczyć.
Dowiedz się więcej
Przedsiębiorczość społeczna: Jak firmy łączą zysk z działaniami na rzecz dobra społecznego?

Przedsiębiorczość społeczna: Jak firmy łączą zysk z działaniami na rzecz dobra społecznego?

W artykule omawiamy przedsiębiorczość społeczną, która łączy cele biznesowe z działaniami społecznymi. Przedstawiamy rozważenia na temat przedsiębiorczości społecznej, gdzie działania biznesowe współistnieją z inicjatywami społecznymi oraz w jaki sposób rozwija się inicjatywa przedsiębiorstw społecznych. Wyróżniamy kilka celów przedsiębiorstw społecznych, takich jak zrównoważony rozwój i równość społeczna. Istotnym aspektem jest także podkreślenie roli technologii społecznej w poprawie dobrobytu społecznego, z zachętą do wsparcia przedsiębiorców społecznych i innowacji społecznych dla budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji