Przedmiotem naboru umożliwienie regionom i ludności łagodzenia wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie.
Dla kogo?
O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i klastry energii zrzeszające MŚP (o ile mają osobowość prawną) działające na terenie subregionu wałbrzyskiego.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Dofinansowanie można przeznaczyć na wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii, w postaci inwestycji w:
- alternatywne źródła energii wytwarzające energ. elektr. i/lub cieplną z OZE, także w zakresie prosumenckim (z wyłączeniem energii odnawialnej wodnej i wiatrowej)
- tworzenie magazynów energii także jako samodzielnych inwestycji (tylko na potrzeby OZE),
- przebudowie sieci umożliwiającej odbiór energii z OZE.
Ponadto jako element/y projektu ww. przedsięwzięcia będą mogły obejmować (łącznie do 49% kosztów kwal.) stacje ładowania pojazdów elektr. wykorzystujące energię z danego źródła/magazynu energii i/lub sieci wewnętrzne obsługujące stację OZE w proj.
Wspierany będzie w zakresie infrastruktury:
- rozwój spółdz. energ.,
- klastrów energii odnaw.,
- oraz innych mechanizmów wytw. i bilans. energii z OZE (społ. energ. działających w zakresie OZE).
W przypadkach montażu pomp ciepła, w uzasadnionych przez Wnioskodawcę przypadkach, możliwe jest pozostawienie istniejącego kotła gazowego (lub olejowego) jako źródła szczytowego/dodatkowego.
Dodatkowe informacje
Na nabór przeznaczono budżet w wysokości 40 000 000 PLN.
Maksymalna intensywność dofinansowania: 70%
Szczegółowe informacje dotyczące kwot dofinansowania oraz kosztów kwalifikowalnych zostaną podane wraz z ogłoszeniem naboru i opublikowaniem dokumentacji konkursowej. Dokumentacja konkursowa powinna być opublikowana 20.06.2024 r. Zachęcamy do obserwowania naszej strony.