Dla kogo?
O wsparcie ubiegać się mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, ośrodki innowacji, uczelnie wpisujące się w definicję IOB prowadzące działalność na terenie woj. łódzkiego.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Dotacja będzie wspierać wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.
Typ projektu podlegający dofinansowaniu:
- rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych)
Dofinansowanie może być przeznaczone na usługi dla MŚP świadczone przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB), w tym inkubatory przedsiębiorczości, przy zachowaniu podejścia popytowego (np. w formie grantów).
Projekt powinien dotyczyć nowej usługi lub nowego zakresu świadczonej już usługi specjalistycznej lub pakietu usług w ramach oferty świadczonej przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB), w tym inkubatory przedsiębiorczości.
W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:
- dofinansowanie w formie dotacji
- wsparcie w formie projektu grantowego dla Wnioskodawców realizujących fazę inkubacji czyli wsparcia przedsiębiorstw działających do 2 lat od daty rejestracji w ramach grantu przeznaczonego na działania służące wdrożeniu w MŚP rozwiązań wypracowanych w ramach fazy inkubacji w zakresie: internacjonalizacji przedsiębiorstw, inwestycji w zakresie technologii Przemysłu 4.0.
Koszty kwalifikowalne w projekcie
Do wydatków kwalifikowalnych zaliczamy w szczególności wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu, a także:
- koszty zatrudnienia osób zaangażowanych przez instytucję otoczenia biznesu lub ośrodek innowacji do realizacji wsparcia w ramach projektu (np. menedżerów inkubacji, menedżerów rozwoju, ekspertów, doradców),
- koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń niezbędnych do świadczenia usług w ramach projektu,
- koszty materiałów niezbędnych do realizacji usług,
- koszty działań służących rekrutacji grupy docelowej, promowaniu wsparcia w ramach fazy inkubacji i rozwoju, promowaniu przedsiębiorczości, np. organizacja spotkań, konferencji, niezbędnych do osiągnięcia celów projektu (maksymalnie 10% kosztów bezpośrednich projektu), nie stanowiące kosztów działań informacyjno-promocyjnych projektu ujmowanych w kosztach pośrednich,
- wydatki ponoszone przez grantobiorców po przystąpieniu do uczestnictwa w projekcie przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, ujęte w planie akceleracji (w odniesieniu do fazy inkubacji) – nie przekraczające łącznej kwoty przyznanego grantu, jednak nie więcej niż 300 tys. złotych (słownie : trzysta tysięcy złotych 00//100). W szczególności będą to koszty:
- marketingu, udziału w targach, służące ekspansji rynkowej,
- zatrudnienia dodatkowych pracowników w związku z akceleracją, jeśli jest to uzasadnione w planie inkubacji,
- szkoleń,
- inwestycji w technologie Przemysłu 4.0 rozumianego jako zmiany polegające przede wszystkim na automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw, zwiększeniu wykorzystania systemów procesowych, przestawieniu firm na cyfrowy łańcuch dostaw,
- koszty pośrednie rozliczane metodą stawki ryczałtowej.
Ile można zyskać?
Budżet naboru wynosi 22 500 000 PLN.
Minimalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 1 000 000,00 PLN.
Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%
Dodatkowe informacje
Termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie: 19 marca 2024 r. godz. 8:00.
Termin zakończenia naboru wniosków o dofinansowanie: 25 kwietnia 2024 r. godz. 12:00