Ochrona środowiska

Rozwijanie recyklingu odpadów - Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)

Dotacja Rozwijanie recyklingu odpadów - Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym - FENX (1.4) czyli programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to wsparcie dla przedsiębiorców, które można przeznaczyć na instalacje w zakresie zdolności do realizacji procesów odzysku, w tym recyklingu odpadów wraz z elementem uzupełniającym, który dotyczy inwestycji związanej z selektywnym zbieraniem odpadów.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
30.10.2024
Start składania wniosków
31.10.2024
Koniec składania wniosków
30.12.2024

Dla kogo?

Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Rozwijanie recyklingu odpadów

Wsparciem objęte zostaną projekty polegające na budowie nowych, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji w zakresie zdolności do realizacji procesów odzysku, w tym recyklingu odpadów pochodzenia komunalnego, jak również odpadów przemysłowych i handlowych o podobnych właściwościach do odpadów komunalnych. Dodatkowo w ramach większego projektu, będzie możliwe dofinansowanie uzupełniającej inwestycji związanej z selektywnym zbieraniem odpadów (max. 25% kosztów kwalifikowalnych projektu).

Preferowane będą projekty dotyczące odpadów, dla których w obowiązujących aktach prawa krajowego lub UE lub w sektorowych dokumentach strategicznych (np. KPGO) określone zostały cele lub wymagane poziomy odzysku, w tym recyklingu, bądź ustalono obowiązek w zakresie selektywnego zbierania tych odpadów.

Kosztami kwalifikowalnymi mogą być również koszty związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, w tym w szczególności:

  1. wydatki poniesione na opracowanie lub aktualizację dokumentacji niezbędnej do realizacji projektu (w tym studium wykonalności lub ich elementy, mapy lub szkice sytuujące projekt);
  2. wydatki poniesione na nadzór nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej.

Wydatki Niekwalifikowalne

Dofinansowanie nie zostanie przeznaczone na działania dotyczące instalacji, których budowa, utrzymanie i eksploatacja należą do obowiązkowych zadań własnych gmin.

Koszty kwalifikowane realizowanych projektów nie mogą obejmować infrastruktury służącej wytwarzaniu energii, w szczególności związanej z termicznym przekształcaniem odpadów lub wytwarzaniem biogazu, biometanu i syngazu. 

Ile można zsykać?

Budżet naboru: 100 000 000 PLNMaksymalny poziom dofinansowania: 85%

Pomoc jest udzielana w ramach udzielania pomocy publicznej w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” lub w ramach pomocy de minimis.

Poziom współfinansowania projektu ze środków Funduszu Spójności wynosi maksymalnie
85% wartości wydatków kwalifikowanych projektu. Jednocześnie wysokość dofinansowania nie może przekraczać limitów wynikających z przepisów regulujących dopuszczalność pomocy publicznej.

Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).

Rodzaj pomocy publicznejMax. intensywność pomocy
Inwestycje wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach50% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
40% – dla średniego przedsiębiorcy;
30% – dla dużego przedsiębiorcy

Pomoc można zwiększyć o 15 punktów procentowych oraz 5 punktów procentowych wobec realizowania inwestycji na konkretnych obszarach.
Inwestycje wspierające efektywność energetyczną w budynkachinwestycja polega na instalacji lub wymianie tylko jednego rodzaju elementu budynku – 25%

jeżeli pomoc na inwestycje w budynki podejmowane w celu spełnienia minimalnych norm charakterystyki energetycznej, które kwalifikują się jako normy unijne, zostaje przyznana w okresie krótszym niż 18 miesięcy przed wejściem w życie norm unijnych, intensywność pomocy:
– 15% jeżeli inwestycja polega na instalacji lub wymianie tylko jednego rodzaju elementu budynku
– 20% w pozostałych przypadkach

Maksymalną intensywność pomocy można zwiększyć o:
1) 20 punktów procentowych – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
2) 10 punktów procentowych – dla średniego przedsiębiorcy.

Pomoc można zwiększyć o 15 punktów procentowych oraz 5 punktów procentowych wobec realizowania inwestycji na konkretnych obszarach.
Ułatwienie zawierania umów o poprawę efektywności energetycznejPomoc udzielana w formie pożyczki
Inwestycje służące propagowaniu energii ze źródeł odnawialnych, propagowaniu wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji, w zakresie:
a) produkcji lub magazynowania energii ze źródeł odnawialnych,
b) produkcji, przesyłu, dystrybucji lub magazynowania wodoru odnawialnego,
c) wysokosprawnych jednostek kogeneracyjnych
W przypadku inwestycji w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych
źródłach energi
a) 65% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy,
b) 55% – dla średniego przedsiębiorcy,
c) 45% – dla dużego przedsiębiorcy;

w przypadku każdej innej inwestycji;
a) 50% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy,
b) 40% – dla średniego przedsiębiorcy,
c) 30% – dla dużego przedsiębiorcy.

Maksymalna intensywność pomocy może wynieść 100% jeżeli zostaną spełnione konkretne warunki.
Inwestycje służące remediacji szkód wyrządzonych środowisku, rekultywacji zdegradowanych siedlisk przyrodniczych i ekosystemów, ochronie lub odbudowie bioróżnorodności lub ekosystemów, w tym wodnych, oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej –W przypadku inwestycji w remediację szkód wyrządzonych środowisku lub rekultywację siedlisk przyrodniczych i ekosystemów – 100%

W przypadku inwestycji w ochronę lub odbudowę bioróżnorodności oraz rozwiązania oparte na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej:
a) 90% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy,
b) 80% – dla średniego przedsiębiorcy,
c) 70% – dla dużego przedsiębiorcy.
Inwestycje służące wytwarzaniu lub magazynowaniu energii w ramach efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego1) 50% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
2) 40% – dla średniego przedsiębiorcy;
3) 30% – dla dużego przedsiębiorcy.

Intensywność pomocy można zwiększyć o 15 punktów procentowych w przypadku inwestycji wykorzystujących wyłącznie odnawialne
źródła energii, ciepło odpadowe lub ich połączenie, w tym zieloną kogenerację.
Inwestycje służące efektywnemu gospodarowaniu zasobami oraz wspierające przechodzenie na gospodarkę o obiegu
zamkniętym
1) 60% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
2) 50% – dla średniego przedsiębiorcy;
3) 40% – dla dużego przedsiębiorcy.

Pomoc można zwiększyć o 15 punktów procentowych oraz 5 punktów procentowych wobec realizowania inwestycji na konkretnych obszarach.
Inwestycje służące budowie lub modernizacji infrastruktury energetycznejIntensywność pomocy może wynieść do 100 % luki w finansowaniu. Pomoc ograniczona jest do minimum niezbędnego do przeprowadzenia projektu lub działania objętego pomocą.

Dokumentacja dotacji Rozwijanie recyklingu odpadów – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R – FE dla Wielkopolski (1.2)

Nabór do 08.11.2024
Pozostało 6 dni
Wielkość dotacji
zależy
Dotację Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R - FE dla Wielkopolski (1.2) można przeznaczyć na wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym także w zakresie infrastruktury B+R. Możliwa jest także realizacja kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym moduł praca B+R jest obligatoryjny. Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej.
Dowiedz się więcej

Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP – FE dla Opolskiego (1.9)

Nabór do 21.11.2024
Pozostało 19 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 PLN
Dotacja Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP - FE dla Opolskiego (1.9) przeznaczona jest na działania wdrożeniowe przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych. O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa opolskiego. Wsparcie przeznaczone będzie na wdrożenie wyników prac B+R (wyników prac rozwojowych) do działalności własnej przedsiębiorstwa, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego w zakresie produkcji wyrobów lub usług ( innowacja w procesie biznesowym). Wdrażanie rozwiązań dotyczących: cyfryzacji, zazielenienia, internacjonalizacji oraz podnoszenia kompetencji jest możliwe jako element uzupełniający projektu.
Dowiedz się więcej

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 01.12.2024
Pozostało 29 dni
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

Wsparcie infrastruktury badawczej lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R – B+R w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.6)

Nabór do 02.12.2024
Pozostało 30 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorców z woj. łódzkiego na wsparcie infrastruktury lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R. Dofinansować będzie można budowę, przebudowę, modernizację infrastruktury B+R oraz inwestycje w specjalistyczną aparaturę.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas