Innowacje

Innowacje w MŚP - Zwiększenie konkurencyjności MŚP - RPO woj. łódzkiego (2.3.1)

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP, które planują wdrożenie wyników prac B+R oraz wprowadzenie innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacji.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
2 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
06.12.2022
Start składania wniosków
29.12.2022
Koniec składania wniosków
18.01.2023

Opis dotacji

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP, które planują wdrożenie wyników prac B+R oraz wprowadzenie innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacji. Pomoc nie będzie udzielana na inwestycję, która prowadzi wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych. Regionalna pomoc inwestycyjna może zostać przyznana na inwestycję początkową. Założeniem jest realizacja projektów na terenie województwa łódzkiego, gdzie na dzień złożenia wniosku wnioskodawca musi posiadać siedzibę lub oddział, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – stałe lub dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terenie woj. łódzkiego. Innowacyjne rozwiązania wdrażane w ramach projektów muszą stanowić innowację przynajmniej na poziomie przedsiębiorstwa. Konkurs nie dopuszcza projektów partnerskich. Przedsiębiorca można w ramach konkursu złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie.

Typy dofinansowanych projektów

Typ projektu 1: Wdrożenie wyników prac B+R
Typ projektu 2: Wdrożenie innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacji

Wydatki kwalifikowane

Przedsiębiorcy będą mogli dofinansować w szczególności koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się m.in.:

• zakup, wytworzenie, dostawę, instalację i uruchomienie maszyn, sprzętu i urządzeń zaliczanych do środków trwałych wraz ze specjalistycznym instruktażem w ich obsłudze,

• zakup zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych (w tym sprzętu informatycznego) oraz specjalistycznego oprogramowania wraz z licencją, zaliczanego do wartości niematerialnych i prawnych,

• zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii (m.in. nabycie, walidacja i obrona patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej).

Wydatki związane z inwestycjami zmierzającymi do zwiększenia efektywności energetycznej nie mogą przekroczyć 30% wszystkich wydatków kwalifikowanych projektu.

Ocena projektów

Ocenie podlegać będzie czy projekt dotyczy innowacji produktowej lub innowacji procesowej. Kluczowe aspekty jakie będą podlegać ocenie to przede wszystkim zakres merytoryczny projektów, a w tym zgodność z typem projektu, czy też zgodność z definicją inwestycji początkowej dla przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie w formie regionalnej pomocy inwestycyjnej, a także wykonalność finansowa, przygotowanie do realizacji oraz poziom innowacyjności wdrażanego rozwiązania. Przedsiębiorca musi spełnić wszystkie kryteria formalne i merytoryczne. W ramach kryteriów merytorycznych punktowych można uzyskać maksymalnie 29 punktów i minimalnie 2 punkty, gdzie przy kryteriach takich jak status wnioskodawcy i poziom innowacyjności projektu należy zdobyć minimalnie 1 pkt., w przypadku pozostałych kryteriów nie określono minimum punktowego. Najwyżej punktowanym kryterium jest potencjał rynkowy produktu będącego rezultatem projektu (max. 6 pkt.).

Poziom dofinansowań

Budżet konkursu wynosi ponad 39,5 mln zł. W ramach wsparcia dostępna będzie regionalna pomoc inwestycyjna i pomoc de minimis. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać tylko z jednego rodzaju źródła finansowania, co oznacza że w konkursie nie można łączyć pomocy publicznej z pomocą de minimis.
Intensywność dofinansowania wynosi:

• pomoc de minimis – maks. 85%,
• regionalna pomoc inwestycyjna – maks. 35% z możliwością zwiększenia poziomu dofinansowania:
+ 10 pkt. procentowych – średnie przedsiębiorstwa,
+ 20 pkt procentowych – mikro i małe przedsiębiorstwa.

Minimalna kwota dofinansowania – 500 tys. zł
Maksymalna kwota dofinansowania – 2 mln zł

Dodatkowe informacje

Bez względu na typ projektu, który przedsiębiorca zdecyduje się realizować koniecznym jest wdrożenie w ramach projektu innowacyjnych rozwiązań (innowacji produktowej lub procesowej), które są innowacyjne przynajmniej w skali przedsiębiorstwa.

W ramach projektu dodatkowym efektem może być wprowadzenie nowych rozwiązań marketingowych lub organizacyjnych. Jednak taki rodzaj innowacji nie podlega finansowaniu i ocenie.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 1 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 12 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 16 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 18 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas