Inwestycje

Program Innowacje dla Środowiska

Program ma na celu wykorzystanie innowacyjnych technologii do ochrony środowiska, co przyczyni się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak osiągnięcie neutralności klimatycznej, zielona transformacja gospodarki i zrównoważony rozwój.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
100 mln zł MŚP oraz 300 mln zł duże przedsiębiorstwa
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
06.09.2023
Koniec składania wniosków
06.11.2023

Opis działania

Program ma na celu wykorzystanie innowacyjnych technologii do ochrony środowiska, co przyczyni się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak osiągnięcie neutralności klimatycznej, zielona transformacja gospodarki i zrównoważony rozwój. W ramach programu będą realizowane projekty ukierunkowane na rozwijanie gospodarki kraju w kierunku gospodarki nowoczesnej, proekologicznej o zamkniętym obiegu. Program zakłada wsparcie przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności wykorzystania zasobów naturalnych, zmniejszenie negatywnego wpływ na środowisko oraz wzmocnienie odporności gospodarki na presje środowiskowe.

Przykładowe działania:

  • zwiększenie mocy produkcyjnej, poprzez budowę linii technologicznej lub fabryki do produkcji innowacyjnych produktów,
  • wdrożenie nowej albo znacząco udoskonalonej technologii lub rozwiązania we własnej działalności.

Zaplanowane projekty muszą dotyczyć wprowadzenia innowacji, produktowych, technologicznych lub procesowych, co najmniej na skalę rynku polskiego (min. wymagany poziom innowacyjności – krajowy). Planowane do wdrożenia innowacyjne rozwiązania powinny bazować na wynikach przeprowadzonych wcześniej prac badawczo-rozwojowych (przeprowadzonych przez wnioskodawcę samodzielnie lub przez podmioty zewnętrzne na jego zlecenie).

Wsparcie

Wsparcie będzie udzielane w formie pożyczki –  do 85% kosztów kwalifikowanych. Przedsiębiorcy będą mieć na spłatę pożyczki maksymalnie 15 lat  (z możliwością wydłużenia okresu spłaty do 25 lat) na warunkach preferencyjnych (WIBOR 3M, nie mniej niż 1% w skali roku) lub rynkowych.

Wartość pożyczki:

  • MŚP: 1 mln – 100 mln PLN,
  • Duże przedsiębiorstwa: 2 mln – 300 mln PLN.

Regulamin konkursu przewiduje dodatkowe korzystne opcje dla przedsiębiorców w postaci premii innowacyjnej oraz częściowego umorzenia kwoty pożyczki. W przypadku skutecznej realizacji przedsięwzięcia i osiągnięcia zakładanego efektu ekologicznego przedsiębiorcy może zostać przyznana premia innowacyjna – polegająca na zmniejszeniu kapitału do spłaty (maksymalnie 20% pożyczki (do 17% kosztów kwalifikowalnych), jednak nie więcej niż 10 mln PLN). Ponadto możliwe jest również umorzenie do 25% kwoty wypłaconej pożyczki pomniejszonej o premię innowacyjną pod warunkiem przeznaczenia zaoszczędzonej kwoty na realizację kolejnego przedsięwzięcia innowacyjnego.

Koszty kwalifikowalne

Do kosztów kwalifikowalnych można zaliczyć m.in. koszty:

  • nabycia nieruchomości (zabudowanej lub niezabudowanej), zakupu gruntu (max. 15% kosztów kwalifikowanych),
  • robót budowlanych – m.in. koszty materiałów, robót budowlano-montażowych, demontażowych, remontów i adaptacji obiektów (max. 35% kosztów kwalifikowanych),
  • środków trwałych, sprzętu i wyposażenia, wartości niematerialnych i prawnych – do tej kategorii zalicza się koszty nabycia np. maszyn, urządzeń, materiałów, infrastruktury technicznej, narzędzi, przyrządów, aparatury, oprogramowania, licencji
  • badań i pomiarów,
  • związane z uzyskaniem Świadectwa Weryfikacji ETV.

Terminy i zasady naboru

Konkurs ma charakter dwuetapowy:

  • Etap I (Nabór i ocena fiszek projektowych – preselekcja): w pierwszej kolejności należy przygotować fiszkę projektową – od 06.09.2023 r. do 06.11.2023 r. lub do wyczerpania alokacji); fiszka będzie stanowić podstawę wstępnej oceny inwestycji.
  • Etap II (Ocena wniosków o dofinansowanie – selekcja): przedsiębiorcy, którzy pozytywnie zakończą Etap I tj. uzyskają pozytywną ocenę fiszki będą mieć 4 miesiące na przygotowanie pełnego wniosku o wsparcie.

Poniżej zamieszczamy link do aktualnej dokumentacji konkursowej dla II naboru.

Dokumentacja konkursu

Jesteś zainteresowany konkursem? Zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami, którzy udzielą szczegółowych informacji i przeprowadzą Cię przez proces przygotowania i złożenia aplikacji.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje w MŚP – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 28.04.2024
Pozostało 1 dni
Wielkość dotacji
140 000,00 EUR
Dofinansowanie w ramach dotacji Inwestycje w MŚP - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) przeznaczone jest dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego na rozbudowę (dywersyfikację, unowocześnienie) przedsiębiorstwa oraz zwiększenie jego konkurencyjności. Można kwalifikować koszty inwestycji produkcyjnych, które należy rozumieć jako inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstw w celu produkcji towarów i usług.
Dowiedz się więcej

Wdrażanie innowacji – FE dla Małopolski (1.12)

Nabór do 06.05.2024
Pozostało 9 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
W ramach dotacji Wdrażanie innowacji - FE dla Małopolski (1.12) przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie woj. małopolskiego będą mogli pozyskać dofinansowanie na wdrażanie innowacji. Dofinansowaniem objęte są posiadane lub nabyte wyniki prac badawczo-rozwojowych, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego (innowacji w procesie biznesowym).
Dowiedz się więcej

Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw – FE dla Małopolski (1.3)

Nabór do 20.05.2024
Pozostało 23 dni
Wielkość dotacji
10 000 000,00 PLN
Konkurs obejmuje wsparcie na infrastrukturę B+R dla przedsiębiorstw z województwa Małopolskiego. Przeznaczony jest dla MŚP oraz dużych firm z kategorii small mid-caps.
Dowiedz się więcej

Innowacje cyfrowe w MŚP – FE dla Śląskiego (1.8)

Nabór do 21.05.2024
Pozostało 24 dni
Wielkość dotacji
6 000 000,00 PLN
Wsparcie w ramach działania Innowacje cyfrowe w MŚP - FE dla Śląskiego (1.8) będzie udzielane przedsiębiorstwom sektora MŚP na wdrożenie innowacyjnych co najmniej w skali województwa śląskiego innowacji technologicznych w zakresie wykorzystania narzędzi ICT.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas