Badania i rozwój

Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1)

Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
5 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
24.03.2025
Koniec składania wniosków
23.05.2025

Dla kogo?

O dotację ubiegać mogą się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. pomorskiego.

Pozostałe podmioty takie jak przedsiębiorstwa z kategorii MŚP, duże przedsiębiorstwa, inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytucje otoczenia biznesu, izby gospodarcze, jednostki naukowe, organizacje badawcze, ośrodki innowacji, uczelnie mogą uczestniczyć w projekcie wyłącznie w roli partnera.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Celem Działania jest kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Planowane wsparcie będzie stanowić elementy przedsięwzięcia strategicznego zdefiniowanego w Regionalnym Programie Strategicznym (RPS) w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego pn. Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji”.

Typy projektów jakie można realizować

  • realizacja prac B+R przedsiębiorstw, w tym w ramach regionalnych agend badawczych w oparciu o współpracę przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych i badawczych, np. szkół wyższych;
  • realizacja prac B+R przez mikro i małe przedsiębiorstwa, w tym z udziałem jednostek naukowych i badawczych, wraz z komercjalizacją i wdrożeniem wyników prac B+R.
  • rozwój infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach rozumianej jako:
    • budowa, rozbudowa, przebudowa laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach;
    • zakup wyposażenia, w tym aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych, technologii i innej niezbędnej infrastruktury służącej tworzeniu innowacyjnych produktów i usług.

Możliwe jest realizowanie poszczególnych typów projektów osobno lub ewentualne łączenie typu 3 projektu z typem 1 bądź typem 2, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy. Możliwe jest również ich etapowanie, z zastrzeżeniem możliwości zakończenia części badawczo-rozwojowej na dowolnym etapie, jeśli realizacja dalszych etapów będzie nieuzasadniona technicznie lub ekonomicznie (dotyczy typu projektu 1 lub 2).

Dodatkowo w ramach typów projektu 1 oraz 2 jako element projektu możliwe będzie wsparcie technologii cyfrowych a także ochrona własności intelektualnej przedsiębiorstwa oraz transferu technologii poprzez np. nabycie praw własności intelektualnej (jeżeli jest uzasadniona wynikami prac B+R).

Najważniejsze warunki dotyczące wsparcia
Prowadzenie prac B+R przez MŚP w ramach 1. lub 2. typu projektu (w tym ochrona własności intelektualnej oraz rozwój infrastruktury B+R) wspierane będzie za pomocą dotacji, natomiast komercjalizacja i wdrożenie wyników prac B+R przez mikro i małe przedsiębiorstwa w ramach drugiego typu projektu wspierane będą za pomocą dotacji warunkowej
Warunkiem uzyskania wsparcia na inwestycje w infrastrukturę B+R dla MŚP w ramach trzeciego typu projektu będzie przedstawienie planu w zakresie wykorzystania tej infrastruktury (agendy badawczej), który uprawdopodobni jej efektywne wykorzystanie
Wspierane będą projekty innowacyjne, zarówno w zakresie innowacyjnego podejścia do prowadzenia procesów gospodarczych, jak i upowszechniania nowych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i społecznych
Wsparcie ukierunkowane będzie na przedsięwzięcia mieszczące się w obszarach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) i uzupełniająco – w ramach branż kluczowych mających istotne znaczenie dla rozwoju poszczególnych obszarów województwa

W ramach typu projektu 1 nie ma wymogu, aby przyszłe wdrożenie wyników prac B+R nastąpiło w województwie pomorskim (wdrożenie jest finansowane i realizowane poza projektem, co oznacza, iż nie jest ono obowiązkowym elementem projektu w ramach typu 1, jednakże wnioskodawca jest zobowiązany przedstawić w dokumentacji aplikacyjnej, czy zaplanowane prace B+R uprawdopodabniają komercjalizację i wdrożenie ich wyników).

Ile można zyskać?

Na nabór przeznaczono 80 000 000 zł.

Minimalna wartość dofinansowania: 800 000 zł
Maksymalna wartość dofinansowania: 5 000 000 zł

Dokumentacja Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Dokumentacja konkursowa

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 22 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 26 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów – Rozwój regionalnego potencjału B+R – FE dla Podlaskiego (1.1)

Nabór do 30.07.2025
Pozostało 27 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja oferuje wsparcie finansowe dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie podlaskim oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych. Przeznaczona jest na projekty badawczo-rozwojowe obejmujące badania przemysłowe, prace rozwojowe, ochronę własności intelektualnej oraz wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej. Szczególnie premiowane są projekty realizowane przez konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przemysłowo-naukowe. Skorzystaj z dostępnych środków i rozwijaj innowacyjne rozwiązania dla swojej firmy!
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas