Badania i rozwój

NUTRITECH II

NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
20 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
25.04.2025
Koniec składania wniosków
25.07.2025

NUTRITECH to nowy program w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. Pierwszy konkurs zakończył się 12 grudnia 2022 r.

Program wraca w 2025 r. Dowiedz się więcej o wsparciu NUTRITECH i skontaktuj się z nami!

Program przyjmuje za cel zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do roku 2030 poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju.

Zakres tematyczny programu NUTRITECH II

W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie następujących obszarów tematycznych:

TEMAT WIODĄCY:
1. NUTRIGENOMIKA i BIOMEDYCYNA JAKO NARZĘDZIE WSPIERAJĄCE WALKĘ Z PRZEWLEKŁYMI CHOROBAMI NIEZAKAŹNYMI (M.IN. CHOROBAMI DIETOZALEŻNYMI) – m.in. opracowanie innowacyjnych rozwiązań dietetycznych bazujących na badaniach biomedycznych, w tym nutrigenomicznych czy medycynie personalizowanej, przygotowywanie narzędzi pozwalających na opracowanie jednostkowych planów żywieniowych redukujących zapadalność na przewlekłe choroby niezakaźne.

TEMATY UZUPEŁNIAJĄCE:
2. ŻYWNOŚĆ W LECZENIU I ZAPOBIEGANIU CHOROBOM – m.in. zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie żywności funkcjonalnej we wspomaganiu leczenia chorób np. onkologicznych, metabolicznych, endokrynologicznych, gastroenterologicznych, opracowywanie innowacyjnych dostępne cenowo produktów żywieniowych m.in. dla osób chorych lub zagrożonych chorobą dietozależną oraz w okresie rekonwalescencji pozwalające na leczenie bądź łagodzenie objawów chorobowych

3. ASPEKTY TECHNOLOGICZNE I GOSPODARCZE PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA – m.in. opracowanie rozwiązań pozwalających na zmniejszanie ilości dodatków do żywności oraz substancji szkodliwych w produkcji żywności i przetwórstwie rolno-spożywczym bez utraty jej wartości odżywczych, sensorycznych oraz zachowaniu bioróżnorodności i ochrony ekosystemów, wdrażanie inteligentnych etykiet bądź innych rozwiązań umożliwiających ocenę pochodzenia żywności funkcjonalnej, ekologicznej itp.

Każdy z obszarów tematycznych obejmuje kilka zagadnień (3-6), które mogą stać się przedmiotem projektu. Zagadnienia te zostały szczegółowo opisane w dokumentacji konkursowej.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

  • Przedsiębiorstwa MŚP
  • Jednostki naukowe;
  • Konsorcja składające się z jednostek naukowych, przedsiębiorców oraz innych podmiotów (w skład konsorcjum wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo MŚP oraz co najmniej jedna jednostka naukowa).

Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo MŚP, a w skład konsorcjum mogą wchodzić maksymalnie cztery podmioty.

Ile można zyskać?

Całkowity budżet konkursu wynosi 60 mln zł.

Minimalna wysokość dofinansowania projektu wynosi  2 mln zł
Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 20 mln zł

Maksymalna intensywność dofinansowania dla MŚP

Na badania przemysłowe:

małe i mikroprzedsiębiorstwa
80% kosztów kwalifikowalnych

średnie przedsiębiorstwa
75% kosztów kwalifikowalnych
Na eksperymentalne prace rozwojowe:

małe i mikroprzedsiębiorstwa 60% kosztów kwalifikowalnych

średnie przedsiębiorstwa
50% kosztów kwalifikowalnych
Na prace przedwdrożeniowe

pomoc de minimis
100% kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie 300 000 euro

pomoc publiczna na usługi doradcze
50% kosztów kwalifikowalnych dla MŚP

Dokumentacja programu NURTITECH II

Poniżej zamieściliśmy link do pełnej dokumentacji konkursowej dla II naboru wniosków w ramach programu NUTRITECH.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Bony na innowacje dla MŚP – FE dla Małopolski (1.2)

Nabór do 07.05.2025
Pozostało 6 dni
Wielkość dotacji
210 000,00 PLN
Bony na innowacje dla MŚP - FE dla Małopolski (1.2) to działanie, które obejmuje wsparciem zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego (lub ich połączenia), który różni się znacząco od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który zostanie wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo.
Dowiedz się więcej

Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Nabór do 09.05.2025
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Dowiedz się więcej

Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych) – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)

Nabór do 19.05.2025
Pozostało 18 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 PLN
Typem projektu objętym dofinansowaniem jest wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). W ramach tego typu projektów wsparciem zostaną objęte inwestycje służące wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R lub innowacji produktowych i/lub procesowych oraz działania mające na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu, bądź usługi, a także pobudzaniu innowacji marketingowej i organizacyjnej oraz wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 12.06.2025
Pozostało 42 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas