Badania i rozwój

Małe bony badawcze na innowacje dla MŚP - Działalność B+R+I przedsiębiorstw - FE dla Warmii i Mazur (1.2)

Zakres wsparcia obejmuje finansowanie dotacyjne projektów mających na celu zakup usług B+R oraz usług doradczych związanych z B+R. Środki w ramach niniejszego typu są przeznaczone na finansowanie usług badawczo-rozwojowych realizowanych przez naukowców/ podmioty oferujące usługi naukowe i badawczo-rozwojowe z regionu oraz spoza regionu (w tym z innych krajów UE).
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
255 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
14.06.2024
Start składania wniosków
28.06.2024
Koniec składania wniosków
26.07.2024

Dla kogo?

  • Przedsiębiorstwa MŚP
  • Konsorcja: przedsiębiorstw, IOB, podmiotów sektora naukowo-badawczego, uczelni, przy czym liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo

O dotację będą mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Skorzystać będą mogły także konsorcja przedsiębiorstw, IOB, podmiotów sektora naukowo-badawczego, uczelni, przy czym liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Zakres wsparcia obejmuje finansowanie dotacyjne projektów mających na celu zakup usług B+R oraz usług doradczych związanych z B+R. Środki w ramach niniejszego typu są przeznaczone na finansowanie usług badawczo-rozwojowych realizowanych przez naukowców/ podmioty oferujące usługi naukowe i badawczo-rozwojowe z regionu oraz spoza regionu (w tym z innych krajów UE).

Warunki wsparcia

Zakres rzeczowy projektu musi być zgodny z następującymi warunkami:
1) Zakres prac B+R obejmuje badania przemysłowe lub prace rozwojowe. Badania podstawowe są wyłączone ze wsparcia.
2) Dofinansowanie uzyskają wyłącznie projekty, których realizacja wpływać będzie na rozwój zidentyfikowanych w województwie inteligentnych specjalizacji.
3) Działalność beneficjenta musi być prowadzona na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, przy czym lokalizacja siedziby/oddziału beneficjenta musi znajdować się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Preferowane będą projekty:
1) w których element obligatoryjny związany będzie z realizacją celów transformacji cyfrowej (w tym automatyzacja i robotyzacja produkcji) i/lub polityki zielonego ładu (działania sprzyjające osiąganiu neutralności klimatycznej),
2) które wykażą efekt synergii z Horyzontem Europa,
3) obejmujące opracowanie innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do zwiększenia równości, włączenia społecznego i niedyskryminacji.

Wydatki kwalifikowalne związane z realizacją projektu

W ramach przedmiotowego typu projektów kwalifikowalne są:
a) zakup usług B+R wykonywanych na podstawie umowy,
b) koszt wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji (wykorzystywany wyłącznie na potrzeby projektu i jedynie jako element uzupełniający projekt, nie stanowiący jego przeważającej części);
c) zakup doradztwa na wsparcie produktu lub technologii na wstępnym etapie jego opracowania i równorzędnych usług służących do uzyskania akredytacji i certyfikacji lub ochrony praw własności intelektualnej (z wyłączeniem kosztów sądowych), wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu;
d) nabycie usług badań certyfikacyjnych, wystawienie i wydanie certyfikatu wyrobu innowacyjnego,
e) zakup usług doradczych związanych z B+R, w tym przeprowadzenie audytu w zakresie nabywanych usług B+R,
f) koszty prac przygotowawczych, np. studium wykonalności/biznes plan do łącznej kwoty 10 000 zł,
g) wydatki poniesione na podatek od towarów i usług mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowalny w przypadku:
a) projektów, których całkowity koszt (z VAT) wynosi mniej niż 5 000 000 EUR;
b) projektów z pomocą publiczną lub z pomocą de minimis, których całkowity koszt (z VAT) wynosi mniej niż 5 000 000 EUR oraz projektów, których koszt całkowity (z VAT) wynosi co najmniej 5 000 000 EUR, a VAT nie może zostać odzyskany w oparciu o przepisy krajowe. Jednocześnie decydujące dla kwalifikowalności wydatku jest to, czy istnieje prawna możliwość odzyskania VAT z budżetu państwa, a nie czy VAT w danym przypadku rzeczywiście zostanie odzyskany.

Koszty pośrednie w projekcie zgodnie z art. 54 lit. a rozporządzenia ogólnego będą rozliczane przy zastosowaniu stawki ryczałtowej 7% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich.

    Ile można zyskać?

    Budżet na nabór wniosków wynosi 6 346 521,58 PLN.

    Maksymalny poziom dofinansowania: 85%

    Minimalny wkład własny: 15% wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu

    Maksymalna wartość projektu: 300 000 zł

    Minimalna wartość projektu: 50 000,00 zł

    Dodatkowe informacje

    Orientacyjny termin rozstrzygnięcia naboru to grudzień 2024 r.

    Zapytaj eksperta
    Podobne dotacje

    Bony na innowacje dla MŚP – FE dla Małopolski (1.2)

    Nabór do 07.05.2025
    Pozostało 6 dni
    Wielkość dotacji
    210 000,00 PLN
    Bony na innowacje dla MŚP - FE dla Małopolski (1.2) to działanie, które obejmuje wsparciem zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego (lub ich połączenia), który różni się znacząco od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który zostanie wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo.
    Dowiedz się więcej

    Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

    Nabór do 09.05.2025
    Pozostało 8 dni
    Wielkość dotacji
    5 000 000,00 PLN
    Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
    Dowiedz się więcej

    Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych) – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)

    Nabór do 19.05.2025
    Pozostało 18 dni
    Wielkość dotacji
    2 500 000,00 PLN
    Typem projektu objętym dofinansowaniem jest wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). W ramach tego typu projektów wsparciem zostaną objęte inwestycje służące wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R lub innowacji produktowych i/lub procesowych oraz działania mające na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu, bądź usługi, a także pobudzaniu innowacji marketingowej i organizacyjnej oraz wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych.
    Dowiedz się więcej

    Ścieżka SMART (FENG 1.1)

    Nabór do 12.06.2025
    Pozostało 42 dni
    Wielkość dotacji
    uzależnione od modułów wybranych do realizacji
    Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
    Dowiedz się więcej
    Masz pytania?
    Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
    Zadzwoń do nas
    Napisz do nas