Start naboru wniosków (3 rundy):
- Runda: od 02 stycznia 2023r. do 09 stycznia 2023.
- Runda: od 10 stycznia 2023r. do 16 stycznia 2023 r.
- Runda: od 17 stycznia 2023r. do 23 stycznia 2023 r.
- Możliwa 4 runda.
Dla kogo?
Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw aktywnie prowadzących działalność – uzyskujących przychody min. w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Przedsiębiorcy będą mogli realizować projekty samodzielnie lub w partnerstwie w oparciu. Instytucją Pośredniczącą jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Na co można przeznaczyć wsparcie?
Przedsiębiorcy w ramach konkursu będą mogli przeznaczyć środki finansowe na inwestycje związane z wdrażaniem innowacji produktowych, czy procesowych oraz wyników prac B+R.
Typy projektów możliwe do realizacji:
- rozbudowa przedsiębiorstw, w szczególności związana z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług (przez rynek rozumie się co najmniej obszar działalności gospodarczej przedsiębiorstwa otrzymującego wsparcie);
- realizacja zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmiana w zakresie sposobu świadczenia usług (w tym usług świadczonych drogą elektroniczną);
- wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej.
Co można dofinansować – wydatki kwalifikowane w ramach konkursu
- Koszty przygotowania biznesplanu (max. 5 000 PLN)
- Prace adaptacyjne pomieszczeń przeznaczonych do instalacji zakupionych w ramach projektu maszyn, sprzętu i urządzeń (niewymagające uzyskania pozwolenia na budowę), maksymalnie 5 % kosztów kwalifikowalnych projektu.
- Środki trwałe minimum 70% kosztów kwalifikowalnych, w szczególności:
- zakup, wytworzenie i/lub modernizacja maszyn, sprzętu i urządzeń;
- dostawa, instalacja i uruchomienie maszyn, sprzętu i urządzeń zaliczanych do środków trwałych wraz ze specjalistycznym instruktażem w ich obsłudze.
- Wartości niematerialne i prawne niezbędne do uruchomienia zakupionych, wytworzonych lub zmodernizowanych środków trwałych (maksymalnie 20% kosztów kwalifikowalnych projektu), w szczególności zakup i konfiguracja oprogramowania, baz danych, licencji oraz wydatków związanych z tworzeniem serwisów internetowych i aplikacji mobilnych.
- Koszty informacji i promocji projektu integralnie związanych z jego realizacją. Koszty te nie mogą przekroczyć 20 000 PLN. W ramach limitu na działania informacyjno-promocyjne kwalifikowalne są wyłącznie wydatki dot.:
- oznaczeń;
- bilbordów;
- tablic informacyjno-promocyjnych;
- tablic pamiątkowych;
- oraz utworzenia/rozbudowy istniejącej strony internetowej, przygotowania materiałów filmowych i zdjęciowych, organizacji spotkań informacyjnych w sieci internetowej, publikacji w mediach społecznościowych informacji promujących projekt.
- Koszt racjonalnych usprawnień zdefiniowany w załączniku do regulaminu konkursu pn. Zasady uniwersalnego projektowania.
Ile można zyskać?
Budżet konkursu wynosi 29 654 152,38 PLN (6 345 849 EUR).
Wsparcie będzie udzielane wyłącznie w formie pomoc de minimis. Intensywność dofinansowania wynosi max. 80%. Minimalny wkład własny przedsiębiorcy wynosi 20% kosztów kwalifikowanych.
Minimalna kwota dofinansowania: 250 tys. PLN
Maksymalna kwota dofinansowania: 900 tys. PLN
Przedsiębiorca może otrzymać max. 900 tys. PLN dofinansowania jeżeli kwota dofinansowania zadeklarowana we wniosku łącznie z kwotą pomocy de minimis otrzymaną przez danego przedsiębiorcę nie przekroczy kwoty 200 000 EUR w bieżącym roku podatkowym oraz w dwóch poprzedzających lat podatkowych.
Ocena projektów
Projekt zostanie rekomendowany do dofinansowania, jeśli w wyniku oceny merytorycznej uzyska pozytywną ocenę we wszystkich kryteriach 0/1 oraz osiągnie minimum 50% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w danym konkursie.
Aby poznać szczegółowe informacje dotyczące procedury oceny wniosków oraz dokumentacji aplikacyjnej zachęcamy do kontaktu z naszymi Konsultantami. Wypełnij formularz, a nasi Eksperci skontaktują się z Tobą!