Inwestycje

Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego Internetu szerokopasmowego (FERC 1.1)

Dotacja przeznaczona jest dla projektów realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polegających na budowie sieci NGA. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę sieci szerokopasmowych na terenach, na których dostęp do Internetu jest utrudniony. Realizowane będą działania umożliwiające jak najszerszy dostęp do sieci szerokopasmowych przy jak najwyższych parametrach technicznych. Wspierane będą rozwiązania technologiczne zapewniające skalowalność sieci do prędkości gigabitowych oraz w przypadku modernizacji istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej celem będzie dostosowanie sieci do osiągnięcia przepustowości co najmniej 1Gb/s.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od rodzaju obszaru konkursowego
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
18.09.2023
Koniec składania wniosków
18.10.2023

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
polegające na budowie sieci NGA. Celem wsparcia będzie objęcie przedsiębiorstw zasięgiem sieci o przepustowości co najmniej 300 Mb/s, przy czym wspierane będą wyłącznie rozwiązania technologiczne zapewniające skalowalność sieci do prędkości gigabitowych. Interwencja obejmie zapewnienie ultraszybkiego internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s w miejscach stanowiących główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego. W przypadku modernizacji istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającej korzystanie z internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s, jej celem będzie dostosowanie sieci do osiągnięcia przepustowości co najmniej 1Gb/s.

Dla kogo?

O dotację ubiegać się mogą przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Dofinansowanie mogą pozyskać podmioty znajdujące się na Liście obszarów konkursowych stanowiącej jeden z dokumentów wskazanych w dokumentacji konkursowej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

W ramach projektu można zrealizować 2 zadania.

Zadanie 1. jest obligatoryjne
Dotyczy objęcia zasięgiem sieci szerokopasmowego Internetu 100% punktów adresowych wyznaczonych dla danego Obszaru konkursowego.

Zadanie 2. jest zadaniem fakultatywnym
Dotyczy realizacji 100% wartości Inwestycji własnej, które Wnioskodawca zadeklaruje we wniosku o dofinansowanie.

W przypadku gdy Wnioskodawca we wniosku zadeklaruje w ramach projektu realizację Zadania 2., będzie zobowiązany do realizacji obu zadań.

Względem każdego z zadań Wnioskodawca zobowiązany jest zrealizować 3 kamienie milowe. Wartości
kamieni milowych określone są narastająco aż do osiągnięcia 100% zobowiązania objęcia zasięgiem punktów adresowych i zrealizowania 100 % wartości Inwestycji własnej (jeśli
dotyczy). Termin realizacji kamieni oraz wartości docelowe w Zadaniu 1. oraz 2. wynoszą:

  • kamień milowy 1 — 12 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie lub rozpoczęcia realizacji projektu (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej), wartość docelowa to: 15% ze 100% liczby punktów adresowych do objęcia zasięgiem / realizacji wartości Inwestycji własnej;
  • kamień milowy 2 — 24 miesiące od podpisania umowy o dofinansowanie lub rozpoczęcia realizacji projektu (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej), wartość docelowa to: 35% ze 100% liczby punktów adresowych do objęcia zasięgiem / realizacji wartości Inwestycji własnej;
  • kamień milowy 3 — 36 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie lub rozpoczęcia realizacji projektu (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej), wartość docelowa to: 100% liczby punktów adresowych do objęcia zasięgiem / realizacji wartości Inwestycji własnej.

Ile można zyskać?

Budżet dla naboru wynosi 2 935 109 997 PLN.

Maksymalny poziom dofinansowania UE: 79,71%

Projekty są realizowane i rozliczane wyłącznie z zastosowaniem Stawek jednostkowych w podziale na kategorie stawek, z przeliczeniem według Stawki Wnioskodawcy.

Uśredniona stawka referencyjna dla kraju wynosi 7473,59 PLN.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 28.03.2025
Pozostało 7 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności rzemieślniczej – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 31.03.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
400 000,00 PLN
Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o dofinansowanie na rozwój i utrzymanie działalności rzemieślniczej przedsiębiorstwa, którego dotyczy dowód kwalifikacji zawodowej aplikującego Wnioskodawcy. Wspierane mogą być inwestycje produkcyjne, logistyczne przyczyniające się do zmiany profilu działalności i/lub wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów, zdobycia nowych rynków i stworzenia nowych miejsc pracy lub utrzymania już istniejących w przedsiębiorstwach, a także zielone inwestycje z zakresu GOZ.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.05.2025
Pozostało 69 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas