Inwestycje

Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego Internetu szerokopasmowego (FERC 1.1)

Dotacja przeznaczona jest dla projektów realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polegających na budowie sieci NGA. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę sieci szerokopasmowych na terenach, na których dostęp do Internetu jest utrudniony. Realizowane będą działania umożliwiające jak najszerszy dostęp do sieci szerokopasmowych przy jak najwyższych parametrach technicznych. Wspierane będą rozwiązania technologiczne zapewniające skalowalność sieci do prędkości gigabitowych oraz w przypadku modernizacji istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej celem będzie dostosowanie sieci do osiągnięcia przepustowości co najmniej 1Gb/s.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od rodzaju obszaru konkursowego
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
18.09.2023
Koniec składania wniosków
18.10.2023

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
polegające na budowie sieci NGA. Celem wsparcia będzie objęcie przedsiębiorstw zasięgiem sieci o przepustowości co najmniej 300 Mb/s, przy czym wspierane będą wyłącznie rozwiązania technologiczne zapewniające skalowalność sieci do prędkości gigabitowych. Interwencja obejmie zapewnienie ultraszybkiego internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s w miejscach stanowiących główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego. W przypadku modernizacji istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającej korzystanie z internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s, jej celem będzie dostosowanie sieci do osiągnięcia przepustowości co najmniej 1Gb/s.

Dla kogo?

O dotację ubiegać się mogą przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Dofinansowanie mogą pozyskać podmioty znajdujące się na Liście obszarów konkursowych stanowiącej jeden z dokumentów wskazanych w dokumentacji konkursowej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

W ramach projektu można zrealizować 2 zadania.

Zadanie 1. jest obligatoryjne
Dotyczy objęcia zasięgiem sieci szerokopasmowego Internetu 100% punktów adresowych wyznaczonych dla danego Obszaru konkursowego.

Zadanie 2. jest zadaniem fakultatywnym
Dotyczy realizacji 100% wartości Inwestycji własnej, które Wnioskodawca zadeklaruje we wniosku o dofinansowanie.

W przypadku gdy Wnioskodawca we wniosku zadeklaruje w ramach projektu realizację Zadania 2., będzie zobowiązany do realizacji obu zadań.

Względem każdego z zadań Wnioskodawca zobowiązany jest zrealizować 3 kamienie milowe. Wartości
kamieni milowych określone są narastająco aż do osiągnięcia 100% zobowiązania objęcia zasięgiem punktów adresowych i zrealizowania 100 % wartości Inwestycji własnej (jeśli
dotyczy). Termin realizacji kamieni oraz wartości docelowe w Zadaniu 1. oraz 2. wynoszą:

  • kamień milowy 1 — 12 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie lub rozpoczęcia realizacji projektu (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej), wartość docelowa to: 15% ze 100% liczby punktów adresowych do objęcia zasięgiem / realizacji wartości Inwestycji własnej;
  • kamień milowy 2 — 24 miesiące od podpisania umowy o dofinansowanie lub rozpoczęcia realizacji projektu (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej), wartość docelowa to: 35% ze 100% liczby punktów adresowych do objęcia zasięgiem / realizacji wartości Inwestycji własnej;
  • kamień milowy 3 — 36 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie lub rozpoczęcia realizacji projektu (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej), wartość docelowa to: 100% liczby punktów adresowych do objęcia zasięgiem / realizacji wartości Inwestycji własnej.

Ile można zyskać?

Budżet dla naboru wynosi 2 935 109 997 PLN.

Maksymalny poziom dofinansowania UE: 79,71%

Projekty są realizowane i rozliczane wyłącznie z zastosowaniem Stawek jednostkowych w podziale na kategorie stawek, z przeliczeniem według Stawki Wnioskodawcy.

Uśredniona stawka referencyjna dla kraju wynosi 7473,59 PLN.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Mezoinwestycje w MŚP – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Dotacja przenaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i obejmuje wsparciem zasadniczą zmianę procesu produkcji, dywersyfikację działalności, zwiększenie zdolności produkcyjnej i utworzenie nowego zakładu. Nabór będzie skierowany do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych.
Dowiedz się więcej

Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w przedsiębiorstwach – FE dla Lubelskiego (3.8)

Nabór do 27.06.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
6 000 000,00 PLN
Dotacja wspiera rozwiązania GOZ przedsiębiorstw mając na celu promowanie wykorzystania materiałów z recyklingu jako surowców. Dofinansowaniem zostaną objęte typy projektów nakierowane na zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii (typ 1), a także polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzaniu lub wykorzystaniu odpadów organicznych (typ 2).
Dowiedz się więcej

Wsparcie inwestycji w MŚP zwiększających ich zdolności produkcyjne – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1)

Nabór do 30.06.2025
Pozostało 17 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Dofinansowanie można przeznaczyć na inwestycje produkcyjne przedsiębiorstw służące dywersyfikacji lub modernizacji lub restrukturyzacji. Kwalifikowalne koszty obejmują wydatki na środki trwałe, technologie, oprogramowanie, bezpieczeństwo danych, promocję, leasing oraz materiały budowlane, a także koszty pośrednie rozliczane ryczałtowo.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas