Wymiana słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu (KPO A1.4.1)

Wsparcie jest kierowane do producentów chmielu na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu na konstrukcje wolne od kreozotu (tj. słupy kompozytowe lub betonowe). Dofinansowanie może być udzielone plantatorom będącym osobami fizycznymi oraz podmiotom o statusie mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
Zależna od rodzaju inwestycji i statusu beneficjenta
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
16.01.2023
Start składania wniosków
15.02.2023
Koniec składania wniosków
31.03.2023

Wsparcie jest kierowane do producentów chmielu na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu na konstrukcje wolne od kreozotu (tj. słupy kompozytowe, betonowe, stalowe, drewniane oraz drewniane na betonowych szczudłach). Dofinansowanie może być udzielone plantatorom będącym osobami fizycznymi oraz podmiotom o statusie mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Młodzi rolnicy mogą sfinansować nawet 65% kosztów inwestycji. Wsparcie jest finansowane ze środków KPO w ramach inwestycji A 1.4.1.

Termin naboru

Wnioski można składać od dnia 15 lutego 2023 r. do dnia 31 marca 2023 r. ARiMR ma jednak prawo do wcześniejszego zamknięcia naboru w przypadku wyczerpania środków.

Ogólne warunki wsparcia

Wsparcia udziela się na przedsięwzięcia:
1) które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku;
2) których realizacja trwa nie dłużej niż 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy z ostatecznym odbiorcą wsparcia i nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.

Wsparcie jest udzielane w formie płatności końcowej, która jest wypłacana po zrealizowaniu
przedsięwzięcia. ARiMR dopuszcza możliwość skorzystania z zaliczki – do 50% wartości przedsięwzięcia.

Warunki finansowe – intensywność wsparcia

Wysokość wsparcia jest uzależniona od kilku czynników tj. na wartość dofinansowania wpływ będzie mieć wiek i status formalny beneficjenta (preferencyjne warunki dla młodych rolników) i rodzaj inwestycji. Maksymalna powierzchnia uprawy chmielu, na którą można otrzymać dotację to 5 ha.

Rodzaje słupów, z których mogą być wykonane konstrukcje:

  1. drewniane – z drewna robinii akacjowej lub dębu, bez impregnacji ze względu na wysoką trwałość tego drewna;
  2. drewniane na betonowych szczudłach – mogą być wykonane także z drewna o mniejszej trwałości (np. sosnowego) przy czym dopuszczalna jest ewentualna impregnacja drewna o mniejszej trwałości produktami, które uzyskały pozwolenie na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego i figurują w Wykazie Produktów Biobójczych oraz nie zawierają lotnych związków organicznych, a których bazę stanowi np. woda.
  3. betonowe – o długości co najmniej 7,5 m (słupy wsporcze) oraz 9,0 m (słupy brzeżne), wzmocnionych elementami stalowymi (żelbeton) lub dodatkowo sprężonych (strunobeton);
  4. stalowe;
  5. kompozytowe.

Drugą zmienną wyznaczającą max. wartość dofinansowania jest wiek i status formalny beneficjenta. Wsparcie jest udzielane w następujących wysokościach:

1. 65% kwoty stanowiącej iloczyn standardowej stawki jednostkowej i powierzchni w ha, na której wymieniono słupy nośne – dla młodych rolników (tj. do 40 roku życia włącznie);

2. 55% kwoty stanowiącej iloczyn standardowej stawki jednostkowej i powierzchni w ha, na której wymieniono słupy nośne – dla pozostałych wnioskodawców tj. starszych rolników i przedsiębiorców.

Wielkość standardowej stawki jednostkowej wynosi 229 299 zł/ha.

Co można sfinansować?

Do kosztów wymiany słupów nośnych zalicza się takie wydatki jak:
1. demontaż słupów nośnych impregnowanych kreozotem,
2. zakup i transport nowych elementów konstrukcyjnych,
3. montaż nowych słupów.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 5 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ – Gospodarka obiegu zamkniętego – FE dla Małopolski (8.10)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 22 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ - Gospodarka obiegu zamkniętego - FE dla Małopolski (8.10) to dotacja, która wspiera projekty wpływające na zmniejszenie zużycia zasobów, a przez to na stopniowe przechodzenie z linearnego do cyrkularnego modelu gospodarki. Możliwe do realizacji będą inwestycje z zakresu gospodarowania odpadami, upowszechnianie podejścia GOZ.
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2)

Nabór do 14.08.2025
Pozostało 36 dni
Wielkość dotacji
w zależności od projektu
Dotacja Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi - Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach - FE dla Wielkopolskiego (10.2) przeznaczona jest dla wielkopolskich przedsiębiorstw na realizacje modułowych projektów badawczo-rozwojowych. Moduł obligatoryjny to prace B+R, a moduły fakultatywne to infrastruktura B+R, wdrożenie wyników prac B+R, cyfryzacja, kompetencje, zielone technologie oraz internacjonalizacja.
Dowiedz się więcej

Wdrożenie rozwiązań GOZ w przedsiębiorstwach – Gospodarka o obiegu zamkniętym – FE dla Podkarpacia (2.7)

Nabór do 30.09.2025
Pozostało 83 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja na wdrożenie rozwiązań Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) wspiera przedsiębiorstwa w implementacji innowacyjnych technologii i procesów, które przyczyniają się do efektywnego zarządzania zasobami, redukcji odpadów i zwiększenia recyklingu. Koszty wdrażania GOZ mogą przykładowo obejmować koszty inwestycji, badań, szkoleń oraz wdrożenia systemów zarządzania cyklem życia produktów. Szczegóły oraz zasady aplikowania zostaną ogłoszone wraz z rozpoczęciem naboru wniosków. Zaplanuj projekt!
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas