Rolnictwo

Wymiana słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu (KPO A1.4.1)

Wsparcie jest kierowane do producentów chmielu na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu na konstrukcje wolne od kreozotu (tj. słupy kompozytowe lub betonowe). Dofinansowanie może być udzielone plantatorom będącym osobami fizycznymi oraz podmiotom o statusie mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
Zależna od rodzaju inwestycji i statusu beneficjenta
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
16.01.2023
Start składania wniosków
15.02.2023
Koniec składania wniosków
31.03.2023

Wsparcie jest kierowane do producentów chmielu na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu na konstrukcje wolne od kreozotu (tj. słupy kompozytowe, betonowe, stalowe, drewniane oraz drewniane na betonowych szczudłach). Dofinansowanie może być udzielone plantatorom będącym osobami fizycznymi oraz podmiotom o statusie mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Młodzi rolnicy mogą sfinansować nawet 65% kosztów inwestycji. Wsparcie jest finansowane ze środków KPO w ramach inwestycji A 1.4.1.

Termin naboru

Wnioski można składać od dnia 15 lutego 2023 r. do dnia 31 marca 2023 r. ARiMR ma jednak prawo do wcześniejszego zamknięcia naboru w przypadku wyczerpania środków.

Ogólne warunki wsparcia

Wsparcia udziela się na przedsięwzięcia:
1) które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku;
2) których realizacja trwa nie dłużej niż 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy z ostatecznym odbiorcą wsparcia i nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.

Wsparcie jest udzielane w formie płatności końcowej, która jest wypłacana po zrealizowaniu
przedsięwzięcia. ARiMR dopuszcza możliwość skorzystania z zaliczki – do 50% wartości przedsięwzięcia.

Warunki finansowe – intensywność wsparcia

Wysokość wsparcia jest uzależniona od kilku czynników tj. na wartość dofinansowania wpływ będzie mieć wiek i status formalny beneficjenta (preferencyjne warunki dla młodych rolników) i rodzaj inwestycji. Maksymalna powierzchnia uprawy chmielu, na którą można otrzymać dotację to 5 ha.

Rodzaje słupów, z których mogą być wykonane konstrukcje:

  1. drewniane – z drewna robinii akacjowej lub dębu, bez impregnacji ze względu na wysoką trwałość tego drewna;
  2. drewniane na betonowych szczudłach – mogą być wykonane także z drewna o mniejszej trwałości (np. sosnowego) przy czym dopuszczalna jest ewentualna impregnacja drewna o mniejszej trwałości produktami, które uzyskały pozwolenie na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego i figurują w Wykazie Produktów Biobójczych oraz nie zawierają lotnych związków organicznych, a których bazę stanowi np. woda.
  3. betonowe – o długości co najmniej 7,5 m (słupy wsporcze) oraz 9,0 m (słupy brzeżne), wzmocnionych elementami stalowymi (żelbeton) lub dodatkowo sprężonych (strunobeton);
  4. stalowe;
  5. kompozytowe.

Drugą zmienną wyznaczającą max. wartość dofinansowania jest wiek i status formalny beneficjenta. Wsparcie jest udzielane w następujących wysokościach:

1. 65% kwoty stanowiącej iloczyn standardowej stawki jednostkowej i powierzchni w ha, na której wymieniono słupy nośne – dla młodych rolników (tj. do 40 roku życia włącznie);

2. 55% kwoty stanowiącej iloczyn standardowej stawki jednostkowej i powierzchni w ha, na której wymieniono słupy nośne – dla pozostałych wnioskodawców tj. starszych rolników i przedsiębiorców.

Wielkość standardowej stawki jednostkowej wynosi 229 299 zł/ha.

Co można sfinansować?

Do kosztów wymiany słupów nośnych zalicza się takie wydatki jak:
1. demontaż słupów nośnych impregnowanych kreozotem,
2. zakup i transport nowych elementów konstrukcyjnych,
3. montaż nowych słupów.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

Nabór do 29.03.2024
Dziś koniec składania wniosków
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Dotacja w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) to wsparcie projektów, dla których planowane jest osiągnięcie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i/lub chłodniczego w zakresie infrastruktury sieciowej, w tym: budowy sieci ciepłowniczej (celem przyłączenia nowych odbiorców), modernizacji (przebudowy) sieci ciepłowniczej.
Dowiedz się więcej

Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągniecia neutralności klimatycznej – FE dla Wielkopolskiego (10.6)

Nabór do 29.03.2024
Dziś koniec składania wniosków
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Dotacja Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągniecia neutralności klimatycznej - FE dla Wielkopolskiego (10.6) obejmuje wsparciem typ projektu w zakresie rozwoju energetyki obywatelskiej (rozproszonej, prosumenckiej), w tym także inwestycje w instalacje OZE służące do wytwarzania energii wraz z magazynami energii oraz projekty obejmujące produkcję zielonego wodoru z OZE.
Dowiedz się więcej

Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Nabór do 22.04.2024
Pozostało 24 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) to dotacja na rozwój inteligentnych systemów gazowych. Wsparcie obejmuje inwestycje związane z budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych na wszystkich rodzajach ciśnień wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Dowiedz się więcej

Kompleksowe przedsięwzięcia termomodernizacyjne i działania funkcjonalnie powiązane z termomodernizowanym budynkiem – Efektywność energetyczna – FE dla Pomorza (2.1)

Nabór do 24.04.2024
Pozostało 26 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja Kompleksowe przedsięwzięcia termomodernizacyjne i działania funkcjonalnie powiązane z termomodernizowanym budynkiem - Efektywność energetyczna - FE dla Pomorza (2.1) przeznaczona jest na działania termomodernizacyjne i działania powiązane z modernizowanymi budynkami. W ramach dofinansowania możliwa będzie realizacja takich projektów jak zmniejszenie strat ciepła, modernizacja źródeł ciepła, modernizacja systemów grzewczo-wentylacyjnych z zastosowaniem wysokosprawnej rekuperacji energii, modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz wykorzystanie OZE. Ponadto uzupełniająco możliwe będą działania funkcjonalnie powiązane z termomodernizowanym budynkiem.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas