Dla kogo?
Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność na terenie woj. podkarpackiego w sposób ciągły i zorganizowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru.
W ramach typu 2. Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji dofinansowaniem zostaną objęte wyłącznie projekty realizowane na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE, tj. 43 gminy:
- Baligród, Bircza, Chłopice, Cieszanów, Cisna, Czarna, Dubiecko, Dydnia,
- Fredropol, Horyniec-Zdrój, m. Jarosław, Jarosław, Krasiczyn, Krzywcza, Laszki, Lesko,
- Lubaczów, m. Lubaczów, Lutowiska, Medyka, Narol, Oleszyce, Olszanica, Orły,
- Pawłosiów, Pruchnik, Przemyśl, m. Przemyśl, Radymno, m. Radymno, Rokietnica,
- Roźwienica, Sanok, m. Sanok, Solina, Stary Dzików, Stubno, Tyrawa Wołoska,
- Ustrzyki Dolne, Wiązownica, Wielkie Oczy, Zagórz, Żurawica.
Typy projektów
- Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP
Wsparcie przeznaczone jest na działania w zakresie wdrożenia badań, których celem jest wytworzenie innowacyjnych produktów lub usług, a także wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych (w tym rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego czy Przemysłu 4.0). Projekty muszą być wynikiem przeprowadzonych wcześniej i właściwie udokumentowanych prac badawczo – rozwojowych. Kompleksowym elementem projektu będzie także możliwość uzyskania wsparcia na usługi doradcze.
Projekt będzie musiał być zgodny z co najmniej jednym z obszarów wsparcia regionalnej inteligentnej specjalizacji, które wskazane zostały w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-20230.
Wsparcie w ramach tego typu projektu będzie udzielane w formie dotacji warunkowej.
- Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach tego typu będą mogły realizować projekty inwestycyjne. Dofinansowaniem zostaną objęte inwestycje produkcyjne, polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, rozbudowie zakładów, dywersyfikacji produktów/usług, zmianie sposobu produkcji/świadczenia usług, które prowadzą do wzrostu rozwoju oraz konkurencyjności MŚP tak na rynku regionalnym jak i krajowym czy międzynarodowym.
Ile można zyskać?
Dofinansowanie będzie przyznawane w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027.
- Mikro i małe przedsiębiorstwa max. 70%
- Średnie przedsiębiorstwa max. 60%
Dla typu 1. Wdrożenie prac B+R, innowacji przez MŚP
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 800 000 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 3 000 000 PLN
Dla typu 2. Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 100 000 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 3 000 000 PLN
Wnioski będzie można składać od 31 maja 2023 roku. Typem projektu podlegającego dofinansowaniu w danym naborze jest typ 2. Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji. Nabór potrwa do końca lipca 2023 roku.
Budżet dla danego terminu konkursu wynosi 60 000 000 PLN.
Dokumenty udostępniane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2022 są wciąż aktualizowane, dlatego będziemy informować na bieżąco o nowo wprowadzonych zmianach.