Dla kogo?
Przedsiębiorstwo MŚP
Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność na terenie woj. podkarpackiego w sposób ciągły i zorganizowany przez okres nie krótszy niż 24 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru i uzyskujące przychody z ww. działalności. W tym okresie działalność wnioskodawcy nie może podlegać zawieszeniu.
W ramach dotacji Wsparcie MŚP – Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji dofinansowaniem zostaną objęte wyłącznie projekty realizowane na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE, tj. 43 gminy:
- Baligród, Bircza, Chłopice, Cieszanów, Cisna, Czarna, Dubiecko, Dydnia,
- Fredropol, Horyniec-Zdrój, m. Jarosław, Jarosław, Krasiczyn, Krzywcza, Laszki, Lesko,
- Lubaczów, m. Lubaczów, Lutowiska, Medyka, Narol, Oleszyce, Olszanica, Orły,
- Pawłosiów, Pruchnik, Przemyśl, m. Przemyśl, Radymno, m. Radymno, Rokietnica,
- Roźwienica, Sanok, m. Sanok, Solina, Stary Dzików, Stubno, Tyrawa Wołoska,
- Ustrzyki Dolne, Wiązownica, Wielkie Oczy, Zagórz, Żurawica.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach tego typu będą mogły realizować projekty inwestycyjne. Dofinansowaniem zostaną objęte inwestycje produkcyjne, polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, rozbudowie zakładów, dywersyfikacji produktów/usług, zmianie sposobu produkcji/świadczenia usług, które prowadzą do wzrostu rozwoju oraz konkurencyjności MŚP tak na rynku regionalnym jak i krajowym czy międzynarodowym. Dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na realizację inwestycji początkowej.
Wsparcia nie otrzymają projekty realizowane w zakresie:
1) ochrony zdrowia,
2) gospodarki odpadami,
3) rozwoju sieci szerokopasmowych,
4) infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
Wydatki kwalifikowane w ramach dotacji Wsparcie MŚP
Katalog kosztów kwalifikowalnych dla dotacji Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji:
- roboty budowlane – wyłącznie pod warunkiem, że są niezbędne do prawidłowej realizacji i osiągnięcia celu projektu oraz mają charakter inwestycyjny i są realizowane w oparciu o umowę na roboty budowlane;
- nabycie nowych środków trwałych na stałe zainstalowanych w projekcie i ściśle związanych z realizacją projektu pod warunkiem, że środki te będą włączone w rejestr środków trwałych beneficjenta oraz wydatki te będą traktowane jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości; o ile środek trwały NIE jest:
- gruntem,
- budynkiem i lokalem, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielczym prawem do lokalu niemieszkalnego,
- środkiem transportu,
- maszyną, urządzeniem i narzędziem rolniczym i gospodarki leśnej,
- maszyną do robót ziemnych, budowlanych i drogowych,
- wyposażeniem, aparatem i sprzętem medycznym,
- wyposażeniem technicznym dla prac biurowych.
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych m.in. w formie patentów, licencji oraz praw autorskich, pod warunkiem, że będą:
- wykorzystywane wyłącznie przez nabywcę;
- podlegać amortyzacji;
- nabyte od osoby trzeciej na warunkach rynkowych;
- stanowiły majątek beneficjenta;
- zostanie zachowany okres trwałości.
Wydatki niekwalifikowalne stanowią wszystkie wydatki niewyszczególnione w wydatkach kwalifikowalnych powyżej. Przykładowo roboty budowlane dodatkowe i uzupełniające; roboty budowlane związane z remontem budynków; wydatki poniesione na nabycie nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub innych tytułów prawnych do nieruchomości; nabycie używanych środków trwałych; wydatki poniesione na dokumentację niezbędną do przygotowania projektu (m.in.: biznesplan, raport oddziaływania na środowisko, operat szacunkowy); wydatki poniesione na działania informacyjno-promocyjne, w tym wydatki na reklamę i marketing; wydatki poniesione na zakup usług doradczych czy wydatki związane z bieżącą działalnością firmy (koszty ogólne).
Ile można zyskać?
Budżet dla naboru wniosków w ramach dotacji Wsparcie MŚP (1.3) typ Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP wynosi 50 578 853,00 PLN.
Dofinansowanie będzie przyznawane w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2021-2027.
- Mikro i małe przedsiębiorstwa max. 70%
- Średnie przedsiębiorstwa max. 60%
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 100 000 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 3 000 000 PLN
Nabór wniosków
Planowany termin rozstrzygnięcia postępowania – 30.04.2025 r.
Poniżej zamieszczamy link do dokumentacji konkursowej.