Inwestycje

Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji - Wsparcie MŚP - FE dla Podkarpacia (1.3)

Konkurs wspiera projekty inwestycyjne przedsiębiorstw z sektora MŚP. Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji to możliwość pozyskania środków finansowych na inwestycje produkcyjne związane bezpośrednio ze sposobem produkcji lub świadczenia usług, zakładem produkcyjnym, czy wytwarzanymi produktami bądź usługami, które prowadzą do wzrostu rozwoju oraz konkurencyjności MŚP. Koszty kwalifikowane obejmują m.in. roboty budowlane, zakup nowych środków trwałych, czy wartości niematerialnych i prawnych m.in. w formie patentów, licencji oraz praw autorskich. Kolejny nabór zaplanowano na wrzesień 2024 r.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
2 100 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
31.05.2023
01.09.2024
Koniec składania wniosków
14.07.2023
30.09.2024
Pokaż kolejne terminy

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP

Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność na terenie woj. podkarpackiego w sposób ciągły i zorganizowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru.

W ramach dotacji Wsparcie MŚP – Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji dofinansowaniem zostaną objęte wyłącznie projekty realizowane na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE, tj. 43 gminy:

  • Baligród, Bircza, Chłopice, Cieszanów, Cisna, Czarna, Dubiecko, Dydnia,
  • Fredropol, Horyniec-Zdrój, m. Jarosław, Jarosław, Krasiczyn, Krzywcza, Laszki, Lesko,
  • Lubaczów, m. Lubaczów, Lutowiska, Medyka, Narol, Oleszyce, Olszanica, Orły,
  • Pawłosiów, Pruchnik, Przemyśl, m. Przemyśl, Radymno, m. Radymno, Rokietnica,
  • Roźwienica, Sanok, m. Sanok, Solina, Stary Dzików, Stubno, Tyrawa Wołoska,
  • Ustrzyki Dolne, Wiązownica, Wielkie Oczy, Zagórz, Żurawica.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach tego typu będą mogły realizować projekty inwestycyjne. Dofinansowaniem zostaną objęte inwestycje produkcyjne, polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, rozbudowie zakładów, dywersyfikacji produktów/usług, zmianie sposobu produkcji/świadczenia usług, które prowadzą do wzrostu rozwoju oraz konkurencyjności MŚP tak na rynku regionalnym jak i krajowym czy międzynarodowym. Dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na realizację inwestycji początkowej.

Wsparcia nie otrzymają projekty realizowane w zakresie:
1) ochrony zdrowia,
2) gospodarki odpadami,
3) rozwoju sieci szerokopasmowych,
4) infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Wydatki kwalifikowane w ramach dotacji Wsparcie MŚP

Katalog kosztów kwalifikowalnych dla dotacji Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji:

  1. roboty budowlane – wyłącznie pod warunkiem, że są niezbędne do prawidłowej realizacji i osiągnięcia celu projektu oraz mają charakter inwestycyjny i są realizowane w oparciu o umowę na roboty budowlane;
  2. nabycie nowych środków trwałych na stałe zainstalowanych w projekcie i ściśle związanych z realizacją projektu pod warunkiem, że środki te będą włączone w rejestr środków trwałych beneficjenta oraz wydatki te będą traktowane jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości; o ile środek trwały NIE jest:
    • gruntem,
    • budynkiem i lokalem, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielczym prawem do lokalu niemieszkalnego,
    • środkiem transportu,
    • maszyną, urządzeniem i narzędziem rolniczym i gospodarki leśnej,
    • maszyną do robót ziemnych, budowlanych i drogowych,
    • wyposażeniem, aparatem i sprzętem medycznym,
    • wyposażeniem technicznym dla prac biurowych.
  3. nabycie wartości niematerialnych i prawnych m.in. w formie patentów, licencji oraz praw autorskich, pod warunkiem, że będą:
    • wykorzystywane wyłącznie przez nabywcę;
    • podlegać amortyzacji;
    • nabyte od osoby trzeciej na warunkach rynkowych;
    • stanowiły majątek beneficjenta;
    • zostanie zachowany okres trwałości.

Wydatki niekwalifikowalne stanowią wszystkie wydatki niewyszczególnione w wydatkach kwalifikowalnych powyżej. Przykładowo roboty budowlane dodatkowe i uzupełniające; roboty budowlane związane z remontem budynków; wydatki poniesione na nabycie nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub innych tytułów prawnych do nieruchomości; nabycie używanych środków trwałych; wydatki poniesione na dokumentację niezbędną do przygotowania projektu (m.in.: biznesplan, raport oddziaływania na środowisko, operat szacunkowy); wydatki poniesione na działania informacyjno-promocyjne, w tym wydatki na reklamę i marketing; wydatki poniesione na zakup usług doradczych czy wydatki związane z bieżącą działalnością firmy (koszty ogólne).

Ile można zyskać?

Budżet dla naboru wniosków w ramach dotacji Wsparcie MŚP (1.3) typ Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP wynosi 60 000 000 PLN.

Dofinansowanie będzie przyznawane w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2021-2027.

  • Mikro i małe przedsiębiorstwa max. 70%
  • Średnie przedsiębiorstwa max. 60%

Dla typu dotacji Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 100 000 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych:
3 000 000 PLN

Nabór wniosków

(I nabór: zakończony) Wnioski będzie można składać od 31 maja 2023 roku. Nabór potrwa do 14 lipca 2023 roku.

II nabór: 01.09.2024 – 30.09.2024

Poniżej zamieszczamy link do dokumentacji konkursowej dla I naboru.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Modernizacja źródeł ciepła – Efektywność energetyczna – FE dla Pomorza (2.1)

Nabór do 24.04.2024
Dziś koniec składania wniosków
Wielkość dotacji
Maksymalna wartość projektu nie została określona
Przedmiotem naboru jest udzielenie dofinansowania projektom z zakresu rozwoju systemów ciepłowniczych wpisującym się w cele określone dla Działania 2.1. Efektywność energetyczna FEP 2021-2027.
Dowiedz się więcej

Kompleksowe przedsięwzięcia termomodernizacyjne – Efektywność energetyczna – FE dla Pomorza (2.1)

Nabór do 24.04.2024
Dziś koniec składania wniosków
Wielkość dotacji
Maksymalna wartość projektu nie została określona
Dotacja Kompleksowe przedsięwzięcia termomodernizacyjne - Efektywność energetyczna - FE dla Pomorza (2.1) przeznaczona jest na działania termomodernizacyjne i działania powiązane z modernizowanymi budynkami. W ramach dofinansowania możliwa będzie realizacja takich projektów jak zmniejszenie strat ciepła, modernizacja źródeł ciepła, modernizacja systemów grzewczo-wentylacyjnych z zastosowaniem wysokosprawnej rekuperacji energii, modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz wykorzystanie OZE. Ponadto uzupełniająco możliwe będą działania funkcjonalnie powiązane z termomodernizowanym budynkiem.
Dowiedz się więcej

Rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych) – Konkurencyjność MŚP – FE dla Łódzkiego (1.5)

Nabór do 25.04.2024
Pozostało 1 dni
Dotacja będzie wspierać wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne. Typ projektu podlegający dofinansowaniu jest rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych).
Dowiedz się więcej

Inwestycje w MŚP – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 28.04.2024
Pozostało 4 dni
Wielkość dotacji
140 000,00 EUR
Dofinansowanie w ramach dotacji Inwestycje w MŚP - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) przeznaczone jest dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego na rozbudowę (dywersyfikację, unowocześnienie) przedsiębiorstwa oraz zwiększenie jego konkurencyjności. Można kwalifikować koszty inwestycji produkcyjnych, które należy rozumieć jako inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstw w celu produkcji towarów i usług.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas