Badania i rozwój

Wdrożenie wyników B+R - Konkurencyjność MŚP - FE dla Łódzkiego (1.5)

Wsparcie dotacji Wdrożenie wyników B+R - Konkurencyjność MŚP - FE dla Łódzkiego (1.5) obejmuje wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne. Wyłącznie jako element projektu możliwe jest także tworzenie nowych modeli biznesowych.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
1 000 000,00 zł
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
02.07.2024
Start składania wniosków
02.07.2024
Koniec składania wniosków
12.09.2024

Dotacja ma na celu wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.

Dla kogo?

O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność na terenie woj. łódzkiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

  • Wdrożenie wyników badań
  • Wsparcie innowacji

Typ projektu podlegający dofinansowaniu: Wdrożenie wyników prac B+R

W ramach projektu planowane jest wdrożenie wyników prac B+R. Wdrożenie innowacji objęte będzie wsparciem w postaci dotacji warunkowej. W ramach projektu musi zostać wdrożona innowacja produktowa lub procesowa. W ramach projektu możliwe będzie tworzenie nowych modeli biznesowych poprzez specjalistyczne usługi doradcze, np. badanie rynku, dostosowanie produktu lub usługi do danego rynku, przygotowanie i rozwój strategii internacjonalizacji (wyłącznie jako element fakultatywny projektu). 

Kwalifikowalność wydatków

Do wydatków kwalifikowalnych zaliczamy w szczególności:
a) wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu, a także:

  • zakup, dostawa, instalacja i uruchomienie rzeczowych aktywów trwałych, w tym maszyn, sprzętu i urządzeń wraz z instruktażem w ich obsłudze, rozwiązań teleinformatycznych (w tym sprzętu informatycznego),
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) w formie patentów, licencji, knowhow oraz innych praw własności intelektualnej,
  • leasing finansowy instalacji lub maszyn, w części raty leasingowej wystawionej na rzecz beneficjenta związanej ze spłatą kapitału, bez części odsetkowej i innych opłat, obejmujący obowiązek zakupu aktywów przez beneficjenta po wygaśnięciu umowy,
  • dzierżawę lub najem gruntów, budynków i lokali (z wyłączeniem lokali mieszkalnych),
  • zakup nieruchomości zabudowanej (z wyłączeniem lokali mieszkalnych), który stanowi nie więcej niż 10% wartości wydatków kwalifikowalnych,
  • zakup gruntów zgodnie z limitami wskazanymi w rozdziale 1.6 niniejszych Zasad,
  • zakup materiałów i robót budowlanych,
  • koszty poniesione w związku z zastosowaniem w projekcie rozwiązań ekologicznych odnoszących się do inwestycji bądź innowacji będących przedmiotem projektu, takich jak:
    • adaptacja do zmian klimatu, np. rozszczelnienie i zwiększanie chłonności nawierzchni, zielone dachy, ściany,
    • ochrona przyrody, np. zmniejszenie wykorzystania szkodliwych dla środowiska substancji, ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko wytwarzanych produktów,
    • inwestycje dotyczące wytwarzania produktów służących poprawie efektywności energetycznej (np. inwestycja w innowacje w zakresie produkcji przez beneficjenta instalacji OZE),
    • gospodarka o obiegu zamkniętym, np. ponowne wykorzystanie produktów i materiałów – wyłącznie działania przedinwestycyjne, np. prace koncepcyjne związane z etapem ekoprojektowania produktów i opakowań, wsparcie doradczo-szkoleniowe, audyty środowiskowe, analizy techniczne i ekonomiczne w zakresie GOZ,
  • koszty specjalistycznych usług doradczych (np. badania rynku, dostosowanie produktów lub usług do danego rynku, przygotowanie i rozwój strategii internacjonalizacji), które stanowią nie więcej niż 10% wartości wydatków kwalifikowalnych.

b) koszty pośrednie rozliczane metodą stawki ryczałtowej.

Do wydatków niekwalifikowalnych zalicza się:

  • zakup środków transportu, tj. środków służących do przewozu ludzi lub ładunków,
  • zakup urządzeń RTV i AGD,
  • usługi doradcze związane z bieżącą działalnością operacyjną przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie doradztwa podatkowego, księgowego, stałej obsługi prawnej lub reklamy,
  • koszty inwestycji służącej produkcji energii przez beneficjenta lub partnera lub poprawie efektywności energetycznej beneficjenta lub partnera (np. przedsięwzięcie termomodernizacyjne, koszt instalacji OZE),
  • koszty inwestycji w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • koszty rozwiązań cyfrowych o mniej specjalistycznym charakterze, np.
    oprogramowanie o charakterze biurowym, którego charakterystyka nie ma ścisłego związku z charakterystyką procesów biznesowych, w których jest wykorzystywane (np. arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, klientów poczty elektronicznej, systemy operacyjne komputerów osobistych wykorzystujące powszechnie znane i dostępne technologie), programy związane bezpośrednio ze sprzedażą na odległość (np.
    sklepy internetowe, integratory sklepów), oprogramowanie przeznaczone do prowadzenia w firmie ewidencji księgowej i kadrowej, rozliczeń i zarządzania finansami (z wyjątkiem technologii integrujących na wysokim poziomie funkcje księgowe z funkcjami programów służących do zarządzania obszarami logistyki i produkcji a także funkcjonalności wykorzystujące mechanizmy analizy danych Big
    Data lub sztucznej inteligencji).

Ile można zyskać?

Budżet naboru wynosi 30 000 000 zł.

Maksymalna kwota dofinansowania: 1 000 000,00 zł

Minimalna kwota wydatków kwalifikowalnych: 500 000,00 zł

Maksymalny poziom dofinansowania na cały projekt wynosi 85%.

Maksymalny poziom dofinansowania dla wnioskodawcy w przypadku kosztów objętych regionalną pomocą inwestycyjną wynosi 40% całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Poziom dofinansowania może ulec zwiększeniu o:
a) 10 punktów procentowych – w przypadku ubiegania się o dofinansowanie średniego przedsiębiorstwa,
b) 20 punktów procentowych – w przypadku ubiegania się o dofinansowanie mikro – i małego przedsiębiorstwa.

W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:

  • Dofinansowanie w formie dotacji warunkowej obejmujące wdrożenie wyników prac B+R;
  • Dofinansowanie w formie dotacji nie objętej trybem warunkowym dla
    wnioskodawców realizujących jako element projektu tworzenie nowych modeli biznesowych poprzez specjalistyczne usługi doradcze, np. badanie rynku, dostosowanie produktu lub usługi do danego rynku, przygotowanie i rozwój strategii internacjonalizacji.

Dotacja warunkowa składa się z części zwrotnej i bezzwrotnej. Dofinansowanie w ramach dotacji warunkowej w części bezzwrotnej wynosi:
− 85 % kwoty dofinansowania dla mikro przedsiębiorstw,
− 80 % kwoty dofinansowania dla małych przedsiębiorstw,
− 75 % kwoty dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw,
tym samym część zwrotna dotacji warunkowej wynosi:
− 15 % kwoty dofinansowania dla mikro przedsiębiorstw,
− 20 % kwoty dofinansowania dla małych przedsiębiorstw,
− 25 % kwoty dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw,

Dodatkowe informacje

Orientacyjny termin ogłoszenia wyników naboru: grudzień 2024 r.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Infrastruktura badawcza sektora nauki – FE dla Małopolski (1.4)

Nabór do 15.10.2024
Pozostało 5 dni
Wielkość dotacji
100 000 000,00
W ramach dotacji Infrastruktura badawcza sektora nauki - FE dla Małopolski (1.4) typ projektu przewiduje dofinansowanie na przedsięwzięcia dotyczące infrastruktury badawczej sektora nauki – w zakresie budowy, rozbudowy, przebudowy lub doposażenia obiektów infrastruktury publicznych organizacji badawczych, zlokalizowanej na terenie województwa małopolskiego. Uzupełniająco kwalifikowane są koszty związane z rozwijaniem kompetencji i umiejętności.
Dowiedz się więcej

EUREKA 2024

Nabór do 18.10.2024
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
1 500 000,00 PLN
Inicjatywa EUREKA to zdecentralizowana sieć 47 państw, w tym państw europejskich oraz Unii Europejskiej, powołana w celu wspierania międzynarodowej współpracy w badaniach i rozwoju. Podstawowym kryterium nadania projektowi statusu projektu EUREKI jest jego innowacyjność, realna perspektywa na opracowanie i podjęcie produkcji nowego wyrobu/produktu, wdrożenie nowej technologii lub usługi, szansa na komercyjną sprzedaż rynkową rezultatów projektu. Alokacja konkursu wynosi 5 mln zł.
Dowiedz się więcej

Wsparcie prac B+R realizowane przez przedsiębiorstwa – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 20.10.2024
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
nie może przekroczyć wysokości alokacji
Dotacja przeznaczona jest dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów (w tym z udziałem organizacji badawczych) na wsparcie prac B+R (obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe z wyłączeniem badań podstawowych) mających na na celu opracowanie nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzenie znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 24.10.2024
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas