Dotacje FEWP
Fundusze Europejskie dla Polskich Wschodniej, czyli program FEPW wspiera wschodnią ścianę Polski, czyli województwa lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz słabiej rozwiniętą część woj. mazowieckiego. Działania organizowane w ramach FEPW przede wszystkim wspierają przedsiębiorców w rozwoju wzornictwa, innowacji w tym automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw, czy przechodzeniu na modele oparte na gospodarce zamkniętej. Równie atrakcyjną dotacją jest także wsparcie dla startupów na rozwój działalności i sfinansowanie pierwszej sprzedaży po zakończeniu etapu inkubacji. Głównym celem jest pomoc regionom mniej rozwiniętym o niskiej konkurencyjności i przyspieszenie ich rozwoju.
Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) – Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3)
Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)
Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji (I) – Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3)
Inkubacja – rozwój nowego pomysłu biznesowego (I) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej FEPW to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw realizowanego w ramach programu Polska Wschodnia 2014-2020. Program ma na celu przyspieszenie rozwoju regionów o niskiej konkurencyjności. FEPW będzie wspierał innowacyjną przedsiębiorczość w 6-ciu województwach Polski Wschodniej: lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz w słabiej rozwiniętej części województwa mazowieckiego. Wszystkie działania z FEPW będą dostępne dla podmiotów z regionu Mazowieckiego regionalnego, co stanowi istotną nowość w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej.
Z FEPW dofinansowywane będą projekty nastawione na stymulowanie przedsiębiorczości, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki. Budżet programu wynosi 2,65 mld EUR, z których 500 mln EUR przeznaczono dla przedsiębiorców. Z dofinansowania mogą skorzystać firmy należące do sektora MŚP. Za realizację programu odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
FEPW 2021-2027 przewiduje działania w ramach czterech obszarów priorytetowych, skupiając się na problemach występujących na terenie Polski Wschodniej.
Pierwszy priorytet – przedsiębiorczość i innowacje – ma na celu wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw w województwach wschodnich, które w tym obszarze są na stosunkowo niskim poziomie na tle kraju. Jednym z konkursów pierwszego priorytetu jest Automatyzacja i robotyzacja w MŚP (1.2). Konkurs ten ma na celu pomóc firmom zmienić model prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o rozwiązania Przemysłu 4.0. Kompleksowe wsparcie zostanie przeznaczone na audyt technologiczny, a następnie wdrożenie wypracowanych rozwiązań, w tym przeszkolenie pracowników.
Kolejnym konkursem skierowanym do MŚP jest Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (1.3). W ramach tego działania przewidziano dwuetapowe, kompleksowe wsparcie projektów MŚP na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji. Wsparcie obejmuje opracowanie modelu oraz jego wdrożenie.
Przedsiębiorstwa będą mogły również uzyskać dofinansowanie na inwestycje w innowacje wzornicze (1.4). Działanie to przewiduje przeprowadzenie audytu w firmach oraz stworzenie strategii wzorniczej opartej na procesie projektowania wzorniczego, pozwalającej na wprowadzenie innowacji, a także wdrożenie idei ekoprojektowania.
Na duże wsparcie z FEPW mogą również liczyć startupy oraz branża turystyczna. Do startupów będą kierowane programy inkubacji realizowane przez wyspecjalizowane ośrodki innowacji. Po zakończeniu programu inkubacji najlepiej rokujące młode firmy będą mogły skorzystać ze wsparcia finansowego na dalszy rozwój działalności i sfinansowanie pierwszej sprzedaży. Takie wsparcie dla startupów będzie dostępne w ramach dotacji Platformy startowe dla nowych pomysłów 1.1.