Wsparcie w komponencie I uzyskają projekty polegające na stworzeniu kompleksowego programu inkubacji innowacyjnych startupów. Co obejmuje? Przedsiębiorcy będą mogli dofinansować usługi niezbędne do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu biznesowego, w tym testowanie i weryfikowanie pomysłów i koncepcji, aż do momentu przygotowania odpowiedniego modelu biznesowego dla wdrożenia innowacyjnego produktu lub usługi.
Oferta Platform startowych na tym etapie skierowana będzie do osób fizycznych, chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Polsce Wschodniej w oparciu o zgłoszony do Platformy startowej pomysł/ koncepcję, zgodnie z regulaminem inkubacji danej Platformy (osoba fizyczna, która w momencie zakwalifikowania się do wsparcia zakłada spółkę kapitałową i rejestruje ją w jednym z województw
Polski Wschodniej).
Czym są platformy startowe?
Platformy startowe są tworzone przez ośrodki innowacji, uczelnie, duże i średnie przedsiębiorstwa, fundusze kapitałowe i instytucje otoczenia biznesu. Jaka jest ich rola? Świadczą one specjalistyczne usługi na rzecz startupów, pomagają zweryfikować założenia biznesowe przedsięwzięcia oraz zapewniają dostęp do infrastruktury.
Jakie wsparcie oferują?
W ramach Indywidualnego Planu Inkubacji wsparcie obejmie:
- usługi podstawowe (m.in. dostęp do stanowiska pracy, usługi księgowe, prawne) – świadczone przez wyspecjalizowane ośrodki innowacji;
- usługi specjalistyczne wynikające z zapotrzebowania startupu i niezbędne do przeprowadzenia prac nad rozwojem pomysłu (np. techniczne, technologiczne, inżynierskie, informatyczne, wzornicze, marketingowe), w tym obejmujące testowanie i weryfikowanie pomysłów i koncepcji, aż do momentu przygotowania odpowiedniego modelu biznesowego, testów i opracowania MVP;
- opiekę menagera inkubacji, która umożliwi startupowi dopracowanie produktu/usługi i weryfikację rynkową modelu biznesowego tak, by możliwe było wejście na rynek z pierwszą sprzedażą produktu/usługi (wsparcie organizacyjne, itp.).
Dodatkowo pomysłodawcy otrzymają także wsparcie na zakup usług specjalistycznych niedostępnych w ramach Platformy startowej w postaci grantu.
Kto może aplikować o wsparcie?
Aplikować może każdy pomysłodawca, który założy działalność gospodarczą w jednym z województw Polski Wschodniej. W pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszenia do Platformy Startowej. Następnie przesłana koncepcja jest oceniana przez ekspertów poszczególnych Platform Startowych. Pozytywna ocena inicjuje proces inkubacji.
Wsparcie w ramach Platform startowych ma charakter etapowy. Po zakończeniu inkubacji startup ma możliwość ubiegania się o bezzwrotne wsparcie na dalszy rozwój działalności w ramach dwóch pozostałych komponentów (komponent II a oraz komponent II b).
O dofinansowanie w konkursie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z Polski Wschodniej. Oznacza to, że z programu będzie korzystać sześć najsłabiej rozwiniętych regionów Polski – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, po raz pierwszy, mazowieckie – część regionalna. Do konkursu będą więc mogły aplikować podmioty z Mazowsza z wyjątkiem Warszawy oraz dziewięciu okolicznych powiatów.
Poniżej link do historycznego naboru. Aktualna dokumentacja konkursowa zostanie dopiero opublikowana. Zachęcamy do śledzenia naszej strony.