Inwestycje

Projekty inwestycyjne - Polska Strefa Inwestycji

Instrument Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) został wprowadzony na podstawie ustawy z 2018 roku, aby wspierać nowe inwestycje przedsiębiorców. Główną korzyścią jest zwolnienie z podatku dochodowego (CIT/PIT) sięgające nawet 70% wartości inwestycji, przy czym wysokość ulgi zależy od lokalizacji i poniesionych kosztów. Aby skorzystać z PSI, konieczne jest realizowanie inwestycji początkowych, co zachęca przedsiębiorców do rozwoju działalności w wybranych regionach Polski.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
W zależności od inwestycji
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
01.01.2018
Start składania wniosków
01.01.2022
Koniec składania wniosków
01.12.2028

Program – Polska Strefa Inwestycji (PSI)

PSI jest instrumentem wspierania nowych inwestycji, opartym na systemie ulg podatkowych. Wysokość ulgi podatkowej zależy m.in. od jej lokalizacji oraz wielkości poniesionych kosztów. W szczególności wsparcie mogą uzyskać te regiony, które wcześniej, rzadziej były wybierane przy lokowaniu inwestycji. Takim sposobem możliwe jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju gospodarczego na obszarze całego kraju.

W celu realizowania inwestycji w ramach PSI należy aplikować o Decyzję o Wsparciu (DoW).

Wsparcie na projekty inwestycyjne

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) przedsiębiorcy z całego kraju mogą ubiegać się o wsparcie na projekty inwestycyjne. Dofinansowanie ma formę zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) w wysokości nawet do 70% wartości realizowanej inwestycji, w zależności od miejsca realizacji inwestycji i wielkości przedsiębiorstwa.

Kalkulacja

Wysokość podatku, którego przedsiębiorstwo nie będzie musiało zapłacić, jest kalkulowana jako iloczyn nakładów inwestycyjnych stanowiących wydatki kwalifikowane razy intensywności pomocy przewidzianej dla województwa, w którym realizowana jest inwestycja z uwzględnieniem wielkości przedsiębiorstwa zgodnie z mapą pomocy regionalnej.

Kto może skorzystać z PSI?

Zgodnie z nowymi regulacjami na pomoc publiczną, w postaci zwolnienia podatkowego w ramach Decyzji o Wsparciu (DoW) mogą liczyć:

  • wszystkie przedsiębiorstwa z sektora tradycyjnego przemysłu, z wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących m.in.: materiały wybuchowe, alkohol, wyroby tytoniowe, stal, czy też firm prowadzących działalność w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii; handlu hurtowego i detalicznego, obiektów i robót budowlanych, w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem i usług gastronomicznych oraz prowadzenia ośrodków gier. Wykluczone są również firmy z sektora hutnictwa, żelaza i stali, sektora węglowego czy sektora transportowego.
  • wybrane przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług (BSS) świadczące usługi: informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, z zakresu księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, architektonicznych oraz inżynieryjnych.

Na jakie inwestycje można pozyskać wsparcie?

Warunkiem otrzymania wsparcia w PSI jest m.in. realizacja „inwestycji początkowej”. Rodzaje nowych inwestycji, na które można uzyskać wsparcie:

  • utworzenie nowego zakładu;    
  • zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu;           
  • dywersyfikacja produkcji zakładu przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie;
  • zasadnicza zmiana dotycząca procesu produkcyjnego – nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił. 

Poziom wsparcia w ramach PSI

DoW wydawana jest na czas oznaczony: 10, 12 lub 15 lat (co umożliwia podatnikom znacznie dłuższe korzystanie ze zwolnienia podatkowanego niż w specjalnych strefach ekonomicznych, które zgodnie z obecnymi przepisami będą funkcjonować jedynie do końca 2026 r.) i określa m.in. okres jej obowiązywania, przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki jakie przedsiębiorca musi spełnić, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Okres, na który wydawana jest decyzja o wsparciu, zależy od intensywności pomocy publicznej dla danego obszaru.

DECYZJA

Intensywność pomocy publicznej:
20%, 25%

12 LAT
Intensywność pomocy publicznej:
30%, 40%

14 LAT
Intensywność pomocy publicznej:
50%

15 LAT
Region

Dolnośląskie, Wielkopolskie,
Region Warszawski Stołeczny: Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola, Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz
Region

Pomorskie,
Śląskie,
Kujawsko-pomorskie, Lubuskie,
Łódzkie,
Małopolskie,
Opolskie, Zachodniopomorskie, Region Mazowiecki Regionalny, z wyjątkiem podregionu siedleckiego


Region

Warmińsko-mazurskie, Podlaskie,
Lubelskie,
Podkarpackie,
Świętokrzyskie,
Podregion siedlecki województwa mazowieckiego




Jak prawidłowo aplikować o wsparcie?

Aby skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Polską Strefę Inwestycji (PSI) należy uzyskać decyzję o wsparciu (DoW), która jest wydawana na wniosek przedsiębiorcy, w imieniu ministra właściwego ds. gospodarki przez zarządzających właściwą Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Proces aplikacji

  • Analiza kwalifikacji – Wspieramy przedsiębiorstwa w ocenie, czy ich projekt spełnia kryteria kwalifikacji do PSI. Dzięki naszej analizie firmy zyskują pewność co do możliwości uzyskania wsparcia.
  • Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej – Przeprowadzamy firmy przez cały proces aplikacyjny, pomagając w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, takich jak biznesplan, analiza finansowa czy deklaracja zatrudnienia nowych pracowników. Zapewniamy, że wszystkie formalności są spełnione, co zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
  • Złożenie wniosku o wydanie decyzji o wsparciu – Przygotowujemy i składamy wniosek w imieniu przedsiębiorstwa do właściwej instytucji zarządzającej PSI. Dbamy o kompletność dokumentacji oraz zgodność z regulaminem programu.
  • Analiza i ocena wniosku – Proces oceny może potrwać do 30 dni, a my wspieramy klientów na każdym etapie, monitorując przebieg procedury i dostarczając niezbędne wyjaśnienia. Nasze doświadczenie pomaga w sprawnym przejściu weryfikacji formalnej i merytorycznej.
  • Wydanie decyzji o wsparciu – Pozytywna decyzja otwiera drogę do uzyskania ulg podatkowych i rozpoczęcia inwestycji. Zapewniamy wsparcie w interpretacji warunków przyznanej pomocy oraz w planowaniu kolejnych kroków.
  • Realizacja inwestycji – Pomagamy w prawidłowym wdrożeniu inwestycji zgodnie z warunkami programu, aby firmy mogły w pełni korzystać z przyznanych korzyści.

Zapraszamy do współpracy

Inwestycje w SSE przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju lokalnej gospodarki i infrastruktury, a także zapewniają dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. Dodatkowo strefy wspierają projekty innowacyjne i przyjazne środowisku, oferując stabilne warunki prawne i ekonomiczne, co zmniejsza ryzyko inwestycyjne i przyciąga zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów.

Zgodnie z ostatnimi zmianami zwiększyła się dostępność programu dla małych i średnich przedsiębiorstw, rozszerzył się katalog sektorów priorytetowych o zieloną energię, technologie cyfrowe oraz logistykę, premiowane są projekty innowacyjne i ekologiczne a także wprowadzono wskaźniki monitorowania efektywności pozwalając na lepsze dostosowanie wsparcia do rzeczywistych wyników projektów.

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli zainteresował Cię temat wsparcia w ramach PSI możesz umówić się z naszymi Ekspertami na bezpłatną konsultacje w ramach, której przedstawimy jak wygląda forma dofinansowania w ramach Polskiej Strefy Inwestycji oraz od czego należy zacząć aby pozyskać środki na planowaną inwestycję.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 28.03.2025
Pozostało 7 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności rzemieślniczej – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 31.03.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
400 000,00 PLN
Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o dofinansowanie na rozwój i utrzymanie działalności rzemieślniczej przedsiębiorstwa, którego dotyczy dowód kwalifikacji zawodowej aplikującego Wnioskodawcy. Wspierane mogą być inwestycje produkcyjne, logistyczne przyczyniające się do zmiany profilu działalności i/lub wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów, zdobycia nowych rynków i stworzenia nowych miejsc pracy lub utrzymania już istniejących w przedsiębiorstwach, a także zielone inwestycje z zakresu GOZ.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.05.2025
Pozostało 69 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas