Na temat wsparcia
Jest to inicjatywa Unii Europejskiej oferująca 900 dotacji o łącznej wartości 9 mln euro! Dotacje przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w całej Europie. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą z sektora MŚP i chcesz wdrożyć działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii, a tym samym śladu węglowego, projekt EENergy to idealna szansa.
Dla kogo?
O wsparcie ubiegać się mogą firmy MŚP, które:
- spełniają kryteria europejskiego MŚP (wg. unijnej definicji MŚP);
- działają na rynku i są zarejestrowane w kraju, który jest częścią programu jednolitego rynku UE;
- zostały założone przed 1 stycznia 2023 roku;
- wykazują zdolność do wdrożenia na poziomie operacyjnym i technicznym planowanych działań w zakresie efektywności energetycznej.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Dotacja ma na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa (w tym budynków, procesów i linii produkcyjnych) o 5 procent (mierzona 5 % redukcją energii w KWh) poprzez:
- Szkolenia – kategoria obejmuje dostęp do szkoleń, kursów, zajęć i programów w celu edukacji i podnoszenia kwalifikacji pracowników w zakresie efektywności energetycznej. Przykłady wsparcia:
- Szkolenia dla pracowników w zakresie najlepszych praktyk, świadomości, aspektów regulacyjnych i zmiany zachowań związanych z efektywnością energetyczną.
- Kwalifikacja pracowników do uzyskania certyfikatu audytora energetycznego.
- Szkolenie w zakresie technologii efektywności energetycznej, narzędzi cyfrowych do analizy energetycznej
- Doradztwo – kategoria obejmuje usługi doradcze i konsultingowe związane z identyfikacją i wdrażaniem ulepszeń w zakresie efektywności energetycznej, a także audyty energetyczne. Przykłady wsparcia:
- Przeprowadzenie szczegółowej analizy potrzeb beneficjenta z sektora MŚP oraz określenie szczegółowej inwestycji w poprawę efektywności energetycznej.
- Przeprowadzenie konsultacji technicznych w celu zidentyfikowania obszarów poprawy efektywności energetycznej i odpowiednich technologii na rynku. odpowiednich technologii na rynku.
- Przeprowadzenie audytu energetycznego.
- Inwestycje – kategoria ta obejmuje wdrożenie, nabycie, zakup i/lub instalację nowego oprogramowania, sprzętu, wyposażenia lub innych technologii. Przykłady wsparcia:
- Wkład w zakup i instalację systemów energii odnawialnej, takich jak panele słoneczne,
turbiny wiatrowe, falowniki, systemy magazynowania lub inny odpowiedni sprzęt. - Wdrożenie oprogramowania do optymalizacji/zarządzania energią na linii produkcyjnej.
- Wymiana starego kotła na nowoczesny, wykorzystujący bardziej wydajne technologie.
- Wymiana przestarzałych jednostek zasilających na nowoczesne i efektywne.
- Wkład w zakup i instalację systemów energii odnawialnej, takich jak panele słoneczne,
Celem jest także pomoc europejskim MŚP w zmaganiu się z presją wynikającą ze zwiększonych cen energii i zakłóceń w łańcuchach dostaw.
Obszar wsparcia
Wsparcie obejmować może:
- Całą firmę
- Jeden dział/obszar firmy
- Jeden budynek
- Wybraną linię produkcyjną
- Wybrane urządzenie
- Wybraną aktywność
Ile można zyskać?
Maksymalnie 10 000 EURO na firmę | 100% bezzwrotnego wsparcia |
Jak aplikować?
Początkowo należy skontaktować się z odpowiednim Doradcą EEN ds. zrównoważonego rozwoju odpowiednim dla odpowiednim dla Lokalnego punktu kontaktowego Enterprise Europe Network.
Dzięki naszym usługom proces opracowania koncepcji projektu, zarządzania projektem i kontaktem z Instytucją Pośredniczącą w tym wypadku Lokalnym punktem kontaktowym EEN i finalnie pozyskaniem dofinansowania staje się prostszy i zyskuje miano sukcesu. Nasi Eksperci będą obecni na każdym etapie pozyskiwania wsparcia, pomogą w analizie warunków wsparcia związanych z otrzymaniem dotacji, weryfikacją wymaganych dokumentów i załączników, a także z przygotowaniem wniosku i kontaktem z Doradcą EEN. Zapraszamy do współpracy.