Kto może ubiegać się o wsparcie i w jakiej formie?
1) dotacja (tylko dla podmiotów innych niż przedsiębiorstwa):
a) podmioty, dla których finansowanie zadań ze środków budżetu państwa jest wskazane w ustawach dotyczących górnictwa i których działalność regulują przepisy ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze,
b) jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,
c) jednostki powołane do prowadzenia działań ratowniczych w górnictwie.
d) podmioty wskazane w ustawach restrukturyzacyjnych dotyczących górnictwa.
2) dotacja i pożyczka (instrument łączony):
przedsiębiorcy, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki prawa handlowego;
3) pożyczka:
przedsiębiorcy, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki prawa handlowego;
Rodzaje przedsięwzięć podlegających dofinansowaniu
1) Rekultywacja gruntów na terenach zdegradowanych, zdewastowanych działalnością wydobywczą.
2) Budowa nowych, modernizacja, lub rozbudowa instalacji:
– ograniczających powstawanie odpadów w trakcie wydobycia lub przeróbki surowców;
– umożliwiających odzysk odpadów pochodzących z wydobycia lub przeróbki surowców;
– umożliwiających zagospodarowanie kopalin towarzyszących, odpadów lub wód przemysłowych.
3) Budowa nowych, modernizacja, lub rozbudowa instalacji ograniczających emisję gazów. cieplarnianych lub szkodliwych substancji do środowiska, w tym emisji gazów z silników maszyn górniczych.
4) Ochrona powierzchni ziemi, zasobów wód przed skutkami eksploatacji podziemnej lub otworowej między innymi poprzez podsadzanie, wypełnianie pustek poeksploatacyjnych, wzmacnianie filarów, lokowanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych lub likwidację pustek podpowierzchniowych powstałych w następstwie eksploatacji górniczej.
5) Ujmowanie, odprowadzanie lub uzdatnianie wód kopalnianych, w tym wód zasolonych lub wprowadzanie technologii ograniczających wpływ wód kopalnianych na środowisko.
6) Redukcja emisji hałasu.
7) Badania, prace dla ochrony środowiska w górnictwie.
Intensywność dofinansowania
1) dofinansowanie w formie dotacji do 30 % kosztów kwalifikowanych, dla beneficjentów określonych w ust. 7.4.2 tj. przedsiębiorców. Dotacja udzielana jest wyłącznie z pożyczką (instrument łączony)
2) dofinansowanie w formie pożyczki do 100 % kosztów kwalifikowanych
Suma udzielonego dofinansowania w formie zwrotnej i bezzwrotnej, nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych.
Warunki dofinansowania
1) dofinansowanie w formie dotacji:
a) w przypadku, gdy jedno przedsięwzięcie jest realizowane zarówno w ramach umowy pożyczki jak i dotacji – dotacja może zostać wypłacona po wypłacie wszystkich transz pożyczki. Płatność końcowa, stanowiąca 5% kwoty udzielonego łącznego dofinansowania (w formie dotacji i pożyczki) jest dokonywana wyłącznie z dotacji.
b) w przypadku przedsiębiorców dotacja jest udzielana łącznie z pożyczką. Kwota dotacji nie może przekroczyć 50 % kwoty pożyczki z NFOŚiGW.
2) dofinansowanie w formie pożyczek:
a) Oprocentowanie pożyczki:
a. na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14, 19.01.2008, str. 6),
lub
b. na warunkach preferencyjnych: oprocentowanie WIBOR 3M lecz nie mniej niż 2% w skali roku.
b) Odsetki z tytułu oprocentowania spłacane są na bieżąco w okresach kwartalnych. Pierwsza spłata na koniec kwartału kalendarzowego, następującego po kwartale, w którym wypłacono pierwszą transzę środków.
c) Okres finansowania: pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż 15 lat. Okres finansowania jest liczony od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki do daty planowanej spłaty ostatniej raty kapitałowej.
d)Okres karencji: przy udzielaniu pożyczki może być stosowana karencja w spłacie rat kapitałowych liczona od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki do daty spłaty pierwszej raty kapitałowej, lecz nie dłuższa niż 6 miesięcy od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia,
e) wypłata transz pożyczki może nastąpić wyłącznie w formie refundacji,
f) pożyczka na warunkach preferencyjnych może być częściowo umorzona na warunkach określonych w Zasadach udzielania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
g) nie podlega umorzeniu pożyczka udzielona na warunkach rynkowych oraz pożyczka na przedsięwzięcie, na które udzielono również dotacji ze środków NFOŚiGW.
h) przedsięwzięcie określone we wniosku o udzielenie dofinansowania w formie pożyczki na warunkach rynkowych może być rozpoczęte przez dniem złożenia wniosku.
Inne informacje
Wnioskodawca powinien posiadać projekt, na podstawie którego będą rozpoczynane lub wykonywane prace/roboty na etapie składania wniosku, z wyłączeniem projektów realizowanych w formule „zaprojektuj i wybuduj.