Ochrona środowiska

Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ - Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)

Dotacja w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Minimalizacja wytwarzania odpadów w procesach produkcyjnych - Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym - FENX (1.4) to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w zakresie racjonalizacji zasobochłonności prowadzonej działalności w przedsiębiorstwach w całym cyklu życia produktu lub usługi.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
31.10.2024
Start składania wniosków
31.10.2024
Koniec składania wniosków
30.12.2024

Dla kogo?

Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji
założeń GOZ

Wsparciem zostaną objęte projekty w zakresie racjonalizacji zasobochłonności prowadzonej działalności w przedsiębiorstwach w całym cyklu życia produktu lub usługi. Realizowane działania będą przyczyniać się m.in. do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów oraz zwiększenia wydajności materiałowej prowadzonych procesów technologicznych, wykorzystania jako surowców pozostałości i odpadów z procesów produkcji (własnej lub zewnętrznej), jak również wykorzystania w produkcji materiałów pochodzących z odzysku, w tym z procesów recyklingu lub przygotowania do recyklingu.

Dodatkowo w ramach działania uzupełniającego przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie związane z gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ) w zakresie ograniczenia zużycia wody w procesach technologicznych oraz zamknięciem jej w obieg. Działania uzupełniające mogą stanowić max. 25% kosztów i będą mogły być realizowane jako uzupełniający element składowy przedsięwzięć, których głównym celem będzie efektywność materiałowa procesów produkcji.

Kosztami kwalifikowalnymi mogą być również koszty związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, w tym w szczególności:

  1. wydatki poniesione na opracowanie lub aktualizację dokumentacji niezbędnej do realizacji projektu (w tym studium wykonalności lub ich elementy, mapy lub szkice sytuujące projekt);
  2. wydatki poniesione na nadzór nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej.

Wydatki Niekwalifikowalne

Niekwalifikowalne są koszty infrastruktury służącej wytwarzaniu energii, w szczególności związanej z termicznym przekształcaniem odpadów lub wytwarzaniem biogazu, biometanu i syngazu.

Ile można zyskać?

Pomoc finansowa w ramach działania jest udzielana w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego.

Budżet naboru: 40 000 000 PLNMaksymalny poziom dofinansowania: 85%

Pomoc jest udzielana w ramach udzielania pomocy publicznej w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” lub w ramach pomocy de minimis.

Poziom współfinansowania projektu ze środków Funduszu Spójności wynosi maksymalnie
85% wartości wydatków kwalifikowanych projektu. Jednocześnie wysokość dofinansowania nie może przekraczać limitów wynikających z przepisów regulujących dopuszczalność pomocy publicznej.

Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).

Pomoc jest udzielana na

Rodzaj pomocy publicznejMax. intensywność pomocy
Inwestycje wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach50% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
40% – dla średniego przedsiębiorcy;
30% – dla dużego przedsiębiorcy

Pomoc można zwiększyć o 15 punktów procentowych oraz 5 punktów procentowych wobec realizowania inwestycji na konkretnych obszarach.
Inwestycje wspierające efektywność energetyczną w budynkachinwestycja polega na instalacji lub wymianie tylko jednego rodzaju elementu budynku – 25%

jeżeli pomoc na inwestycje w budynki podejmowane w celu spełnienia minimalnych norm charakterystyki energetycznej, które kwalifikują się jako normy unijne, zostaje przyznana w okresie krótszym niż 18 miesięcy przed wejściem w życie norm unijnych, intensywność pomocy:
– 15% jeżeli inwestycja polega na instalacji lub wymianie tylko jednego rodzaju elementu budynku
– 20% w pozostałych przypadkach

Maksymalną intensywność pomocy można zwiększyć o:
1) 20 punktów procentowych – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
2) 10 punktów procentowych – dla średniego przedsiębiorcy.

Pomoc można zwiększyć o 15 punktów procentowych oraz 5 punktów procentowych wobec realizowania inwestycji na konkretnych obszarach.
Ułatwienie zawierania umów o poprawę efektywności energetycznejPomoc udzielana w formie pożyczki
Inwestycje służące propagowaniu energii ze źródeł odnawialnych, propagowaniu wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji, w zakresie:
a) produkcji lub magazynowania energii ze źródeł odnawialnych,
b) produkcji, przesyłu, dystrybucji lub magazynowania wodoru odnawialnego,
c) wysokosprawnych jednostek kogeneracyjnych
W przypadku inwestycji w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych
źródłach energi
a) 65% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy,
b) 55% – dla średniego przedsiębiorcy,
c) 45% – dla dużego przedsiębiorcy;

w przypadku każdej innej inwestycji;
a) 50% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy,
b) 40% – dla średniego przedsiębiorcy,
c) 30% – dla dużego przedsiębiorcy.

Maksymalna intensywność pomocy może wynieść 100% jeżeli zostaną spełnione konkretne warunki.
Inwestycje służące remediacji szkód wyrządzonych środowisku, rekultywacji zdegradowanych siedlisk przyrodniczych i ekosystemów, ochronie lub odbudowie bioróżnorodności lub ekosystemów, w tym wodnych, oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej –W przypadku inwestycji w remediację szkód wyrządzonych środowisku lub rekultywację siedlisk przyrodniczych i ekosystemów – 100%

W przypadku inwestycji w ochronę lub odbudowę bioróżnorodności oraz rozwiązania oparte na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej:
a) 90% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy,
b) 80% – dla średniego przedsiębiorcy,
c) 70% – dla dużego przedsiębiorcy.
Inwestycje służące wytwarzaniu lub magazynowaniu energii w ramach efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego1) 50% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
2) 40% – dla średniego przedsiębiorcy;
3) 30% – dla dużego przedsiębiorcy.

Intensywność pomocy można zwiększyć o 15 punktów procentowych w przypadku inwestycji wykorzystujących wyłącznie odnawialne
źródła energii, ciepło odpadowe lub ich połączenie, w tym zieloną kogenerację.
Inwestycje służące efektywnemu gospodarowaniu zasobami oraz wspierające przechodzenie na gospodarkę o obiegu
zamkniętym
1) 60% – dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
2) 50% – dla średniego przedsiębiorcy;
3) 40% – dla dużego przedsiębiorcy.

Pomoc można zwiększyć o 15 punktów procentowych oraz 5 punktów procentowych wobec realizowania inwestycji na konkretnych obszarach.
Inwestycje służące budowie lub modernizacji infrastruktury energetycznejIntensywność pomocy może wynieść do 100 % luki w finansowaniu. Pomoc ograniczona jest do minimum niezbędnego do przeprowadzenia projektu lub działania objętego pomocą.

Dokumentacja dotacji Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1)

Nabór do 31.05.2025
Pozostało 71 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja obejmuje wsparciem inwestycje służące zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych w tym m.in. z zakresu OZE, inwestycji przemysłowo-usługowych.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 12.06.2025
Pozostało 83 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w przedsiębiorstwach – FE dla Lubelskiego (3.8)

Nabór do 27.06.2025
Pozostało 98 dni
Wielkość dotacji
6 000 000,00 PLN
Dotacja wspiera rozwiązania GOZ przedsiębiorstw mając na celu promowanie wykorzystania materiałów z recyklingu jako surowców. Dofinansowaniem zostaną objęte typy projektów nakierowane na zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii (typ 1), a także polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzaniu lub wykorzystaniu odpadów organicznych (typ 2).
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas