Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych (PROW 4.1.2)

Nabór dotyczy wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu " Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" PROW 2014-2020, wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc przyznaje się na operację polegającą na realizacji inwestycji, związanej z produkcją zwierzęcą w zakresie zwierząt gospodarskich, która zapewni m.in. dostosowanie gospodarstwa do wymagań określonych we wskazanym w naborze Programie lub doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych. Maksymalna intensywność wynosi 60% w przypadku młodych rolników oraz 50% w przypadku pozostałych wnioskodawców.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Dla kogo
Maksymalne dofinansowanie
150 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
25.10.2023
Koniec składania wniosków
24.11.2023

Nabór dotyczy wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu ” Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” PROW 2014-2020, wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dla kogo?

Pomoc przyznaje się rolnikowi jeżeli:

  • jest posiadaczem gospodarstwa położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej „gospodarstwem”;
  • w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, prowadzi chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, zwanych dalej „zwierzętami gospodarskimi”, z wyłączeniem chowu lub hodowli drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chowu lub hodowli świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Pomoc przyznaje się na operację polegającą na realizacji inwestycji, związanej z produkcją zwierzęcą w zakresie zwierząt gospodarskich, która zapewni m.in.:

  1. dostosowanie gospodarstwa do wymagań określonych w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, zwanym dalej „programem działań”, dotyczących warunków przechowywania:
    • nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub
    • kiszonek, przy czym ten rodzaj pomocy przysługuje wyłącznie młodemu rolnikowi na zasadach określonych przepisami rozporządzenia wykonawczego, lub
  1. doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych, przy czym pomoc na operację obejmującą taką inwestycję przyznaje się w sytuacji, gdy w gospodarstwie są spełnione wymagania określone w programie działań dotyczące warunków przechowywania nawozów naturalnych płynnych, albo w przypadku, gdy operacja ta obejmuje również realizację inwestycji, która zapewni dostosowanie gospodarstwa do wymagań określonych w programie działań, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych płynnych wyprodukowanych w gospodarstwie.

Koszty kwalifikowalne w ramach Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych (PROW 4.1.2)

Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty:

  1. budowy, przebudowy lub zakupu:
    • zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych,
    • płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,
    • zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek

– wraz z zakupem instalacji technicznej lub wyposażenia,

  1. rozbiórki i utylizacji materiałów pochodzących z rozbiórki pod warunkiem, że rozbiórka jest niezbędna w celu realizacji operacji,
  2. zakupu aplikatorów nawozów naturalnych w postaci płynnej typu:
    • doglebowe redlicowe o zębach sztywnych,
    • doglebowe kultywatorowe o zębach sprężystych lub talerzowe,
    • węże wleczone,
    • wleczone płozowe,
    • szczelinowe tarczowe,
  3. zakupu wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej typu określonego w pkt 3,
  4. ogólne, zwane dalej „kosztami ogólnymi”.

– które są uzasadnione wielkością prowadzonej w gospodarstwie produkcji, adekwatne do panujących w nim warunków gospodarowania, niezbędne do osiągnięcia celu operacji oraz racjonalne.

– w przypadku, gdy spełnione są wymagania dotyczące warunków przechowywania nawozów naturalnych płynnych wyprodukowanych w gospodarstwie określone w Programie działań, albo jeżeli realizowana operacja obejmuje również realizację inwestycji, która zapewni dostosowanie gospodarstwa do określonych w Programie działań wymagań dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych płynnych wyprodukowanych w gospodarstwie.

Przy ustalaniu wysokości pomocy można też uwzględnić tzw. koszty ogólne, w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

Ile można zyskać?

Pomoc przyznawana jest w formie:

  • standardowych stawek jednostkowych (SSJ) – w przypadku realizacji inwestycji polegających na budowie nowych zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, a więc obiektów budowanych od podstaw;

Pomoc przyznaje się odpowiednio w wysokości:

  • 60% w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”,
  • 50% w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”

kosztów kwoty stanowiącej sumę

  1. iloczynów standardowych stawek jednostkowych oraz kosztów:
    • pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub
    • powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, oraz
  1. kosztów ogólnych dotyczących tej inwestycji w wysokości nieprzekraczającej 10% kwoty obliczonej w sposób określony w pkt. 1 – jeżeli koszty takie zostały poniesione.
  • refundacji części kosztów kwalifikowalnych, pomoc przyznawana jest w wysokości do:
    • 60% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”;
    • 50% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”.

Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wynosi maksymalnie 150 tys. zł na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 3 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 18 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ – Gospodarka obiegu zamkniętego – FE dla Małopolski (8.10)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ - Gospodarka obiegu zamkniętego - FE dla Małopolski (8.10) to dotacja, która wspiera projekty wpływające na zmniejszenie zużycia zasobów, a przez to na stopniowe przechodzenie z linearnego do cyrkularnego modelu gospodarki. Możliwe do realizacji będą inwestycje z zakresu gospodarowania odpadami, upowszechnianie podejścia GOZ.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas