Ochrona środowiska

Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych (KPO B1.2.1)

Wsparcie w ramach działania Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych (KPO B1.2.1) obejmuje dofinansowaniem w formie pożyczki przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej oraz przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych na potrzeby własne. Kwota pożyczki wynosi od 1 mln PLN do 50 mln PLN. Dowiedz się więcej!
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
pożyczka od 1 mln PLN do 50 mln PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
04.10.2024
Koniec składania wniosków
20.12.2024

Dla kogo?

Duże przedsiębiorstwa

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Nabór wniosków o obejmuje wsparciem przedsięwzięcia prowadzące do ograniczenia konsumpcji energii końcowej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez inwestycje dotyczące efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach.

Dofinansowanie można przeznaczyć na niniejsze rodzaje przedsięwzięć:

  1. Przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej:
    1. polegające m.in. na budowie, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji przemysłowo produkcyjnych, urządzeń przemysłowych i instalacji elektroenergetycznych mających na celu poprawę ich efektywności energetycznej,
    2. zwiększające udział wykorzystywania niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych paliw w procesach wytwarzania, z zachowaniem najwyższych standardów emisyjnych,
    3. polegające na zastąpieniu niskoefektywnych energetycznie źródeł ciepła wykorzystujących paliwa (stałe, ciekłe, gazowe) lub energię elektryczną źródłami charakteryzującymi się wyższą efektywnością energetyczną,
    4. termomodernizacji budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych.

Oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie w wyniku działania inwestycyjnego musi wynosić co najmniej 125 toe/rok na przedsiębiorstwo realizujące projekt lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu w zakresie realizowanego projektu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10 %.

  1. Przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych na potrzeby własne:
    1. odnawialnych źródeł energii (OZE) w przedsiębiorstwach, w tym turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów geotermalnych, pomp ciepła,
    2. magazynów energii w przedsiębiorstwach w powiązaniu z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, tj. magazynów energii zintegrowanych z jednostką wytwórczą OZE realizowaną równolegle w projekcie,
    3. budowy/modernizacji własnych (wewnętrznych) niskoemisyjnych źródeł energii, z uwzględnieniem wysokosprawnej kogeneracji.

Dla niniejszego zakresu przedsięwzięć przyjmuje się, że wyprodukowana energia z OZE lub niskoemisyjnych źródeł (w tym wysokosprawnej kogeneracji) zastąpi energię pochodzenia konwencjonalnego, tym samym spowoduje oszczędność energii końcowej. Realizacja inwestycji musi wpłynąć na oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie o co najmniej 125 toe/rok (na przedsiębiorstwo realizujące projekt) lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10 %.

Do dofinansowania kwalifikują się jednostki wytwórcze, z których minimum 70 % wytworzonej energii elektrycznej/ciepła/chłodu konsumowane jest na potrzeby własne Wnioskodawcy.

Koszty kwalifikowalne

Koszty kwalifikowane obejmują koszty zgodne z „Wytycznymi w zakresie kosztów kwalifikowanych”, z zastrzeżeniem, że:

  • koszty związane z przygotowaniem przedsięwzięcia kwalifikuje się do wysokości nieprzekraczającej 10% sumy kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia,
  • koszty związane z zarządzaniem przedsięwzięciem kwalifikuje się do wysokości nieprzekraczającej 10% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia,
  • koszty nabycia nieruchomości kwalifikuje się do wysokości nieprzekraczającej 10% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia,
  • koszty związane z wartościami niematerialnymi i prawnymi kwalifikuje się do wysokości nieprzekraczającej 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Ile można zyskać?

Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki.

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki wynosi do 1 340 190 tys. PLN.

Maksymalne dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej: 90% kosztów kwalifikowanych

Kwota pożyczki: od 1 mln PLN do 50 mln PLN

Dofinansowanie może odbywać się w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych lub w formie zaliczek.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Dokumentacja dotacji Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych (KPO B1.2.1)

Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursu.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Mezoinwestycje w MŚP – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Dotacja przenaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i obejmuje wsparciem zasadniczą zmianę procesu produkcji, dywersyfikację działalności, zwiększenie zdolności produkcyjnej i utworzenie nowego zakładu. Nabór będzie skierowany do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych.
Dowiedz się więcej

Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w przedsiębiorstwach – FE dla Lubelskiego (3.8)

Nabór do 27.06.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
6 000 000,00 PLN
Dotacja wspiera rozwiązania GOZ przedsiębiorstw mając na celu promowanie wykorzystania materiałów z recyklingu jako surowców. Dofinansowaniem zostaną objęte typy projektów nakierowane na zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii (typ 1), a także polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzaniu lub wykorzystaniu odpadów organicznych (typ 2).
Dowiedz się więcej

Wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1)

Nabór do 30.06.2025
Pozostało 17 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Wsparcie w ramach dotacji obejmuje wdrożenie w przedsiębiorstwie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych zwiększających ich zaawansowanie technologiczne, poziom robotyzacji i zdolność do wdrażania innowacji. Dotacja przeznaczona jest dla firm z sektora MŚP.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas