Dotacje UE w śląskie

Fundusze Europejskie dla Śląska 2021-2027 to program regionalny dedykowany podmiotom prowadzącym działalność na terenie województwa śląskiego. W ramach nowej perspektywy finansowej Śląsk otrzymał rekordowe 5,14 mld euro, w tym aż 2,2 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na realizację prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa (zarówno MŚP, jak i duże) z możliwością sfinansowania komercjalizacji wyników, tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, finansowanie zakupów usług proinnowacyjnych przez przedsiębiorstwa (w formie bonów/voucherów) świadczonych przez Instytucje Otoczenia Biznesu oraz Ośrodki Innowacji czy udział MŚP w misjach, targach i innych wydarzeniach biznesowych. Dominować będzie wsparcie bezzwrotne, w części działań przewidziano zwrotne instrumenty finansowe. Przedsiębiorcy chcący realizować w województwie śląskim projekty inwestycyjne, finansowane w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej, mogą liczyć na dofinansowanie 30% kosztów projektu. Dla firm należących do sektora MŚP przewidziana jest dodatkowa premia, podnosząca intensywność wsparcia do max. 50%.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 19.06.2024
Pozostało 83 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy de minimis
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi max. 50%.
Dowiedz się więcej

Projekty IPCEI (FENG 2.10)

Nabór do 21.06.2024
Pozostało 85 dni
Wielkość dotacji
zostanie podane względem decyzji Komisji Europejskiej
Działanie ma na celu finansowanie projektów polskich przedsiębiorstw biorących udział w realizacji Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (tzw. projektów IPCEI).
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – konkurs dla MŚP

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 94 dni
Wielkość dotacji
3 500 000,00 PLN
Dotacja obejmuje inwestycje MŚP związane z wdrażaniem technologii środowiskowych w tym związanych z GOZ, których efektem będzie lepsza gospodarka materiałowa, zwiększenie efektywności energetycznej i zmiana filozofii firm w kierunku zero waste.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – konkurs dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 94 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym.
Dowiedz się więcej

NEON II – Przemysł 4.0

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 94 dni
Wielkość dotacji
8 000 000,00 PLN
II konkurs programu NEON skupia się na finansowaniu prac badawczo-rozwojowych dotyczących obszaru Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców, jednostek naukowych jak również ich konsorcjów. Koszty kwalifikowane obejmują koszty wynagrodzeń, podwykonawstwa, czy koszty operacyjne takie jak zakup aparatury badawczo-naukowej oraz materiałów niezbędnych do prowadzenia badań. Projekty muszą się wpisywać w określony w Regulaminie zakres tematyczny.
Dowiedz się więcej

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Nabór do 25.07.2024
Pozostało 119 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej

Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

Nabór do 29.07.2024
Pozostało 123 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
W ramach dotacji Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) wsparcie dotyczy rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.
Dowiedz się więcej

Wzmocnienie Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług – Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3)

Nabór do 31.07.2024
Pozostało 125 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Wsparcie w ramach dotacji Wzmocnienie Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług - Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3) obejmować będzie projekty z zakresu wzmocnienia Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług działania na rzecz jakości usług świadczonych w BUR oraz zwiększenia powiązania BUR ze Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji.
Dowiedz się więcej

Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.2)

Nabór do 31.07.2024
Pozostało 125 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji - FE dla Śląskiego (10.2) przeznaczona jest na wsparcie prac badawczo-rozwojowych realizujących badania przemysłowe i prace eksperymentalno-rozwojowe lub same prace eksperymentalno-rozwojowe, nakierowane na proces transformacji. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się duże, średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa, a także partnerstwa przedsiębiorstw oraz partnerstwa przedsiębiorstw i organizacji badawczych działające na terenie województwa śląskiego.
Dowiedz się więcej

Seal of Excellence (FENG 2.9)

Nabór do 02.08.2024
Pozostało 127 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator "Horyzont Europa".
Dowiedz się więcej

Województwo jest położone w południowej Polsce, graniczy z Czechami i Słowacją. Liczy 4 375 947 mieszkańców. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej miast na prawach powiatu (19) niż powiatów (17). Na jego terenie funkcjonuje jedyny w Polsce związek metropolitalny – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Największe miasta to: Katowice, Częstochowa i Sosnowiec. Województwo śląskie cechuje się wysoką atrakcyjnością inwestycyjną, niemniej jednak eksport z województwa śląskiego zdominowany jest przez niewielką liczbę grup towarów. W województwie śląskim obserwowany jest niższy, niż średnia dla kraju, poziom przedsiębiorczości wśród mieszkańców regionu. Do kluczowych wyzwań w obszarze gospodarki zalicza się: zwiększenie konkurencyjności struktury gospodarczej regionu, odwrócenie trendu negatywnej dynamiki wkładu regionu w krajowy PKB, utrzymanie wysokiej dynamiki eksportu oraz podniesienie poziomu przedsiębiorczości mieszkańców regionu. Poziom PKB per capita w województwie śląskim w 2021 r. wynosił 71 388 zł, co stanowiło wynik lepszy niż średnia krajowa. Województwo śląskie ma istotny udział w tworzeniu polskiego PKB – 12,0%. Pozycja województwa śląskiego pod względem wartości PKB na 1 mieszkańca, mimo iż w ostatnich kilkunastu latach była jedną z wyższych w kraju, charakteryzuje się stopniowym spadkiem. Nakłady na B+R w 2020 r. wyniosły 2373,7 mln zł, co plasuje województwo śląskie tuż poza czołówką w kraju (4 miejsce).

Fundusze unijne na Śląsku – jaki budżet?

Pula środków przydzielonych Polsce przez Komisję Europejską (ok. 76 mld euro) podzielona została na 2 segmenty – około 60% z tych środków zarządzana będzie na poziomie krajowym, a 40% na poziomie regionalnym. Każde województwo przygotowało własny program, w ramach którego będzie podejmować działania odpowiadające na potrzeby rozwojowe regionu, w tym stymulować przedsiębiorczość. W województwie śląskim takim programem jest program Fundusze Europejskie dla Śląska 2021-2027. Łącznie na Śląsk trafi 5,14 mld euro z Funduszy Europejskich, w tym 2,09 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 0,83 mld z Europejskiego Funduszu Społecznego+ oraz 2,2 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Ostatni wymieniony fundusz jest nowym instrumentem polityki spójności UE, który ma pomóc ograniczyć negatywne skutki (społeczne i gospodarcze) transformacji energetycznej i sprawić by zmiana gospodarki z wysokoemisyjnej na zeroemisyjną dokonała się w sposób łagodny i sprawiedliwy np. poprzez zapewnienie ciągłości zatrudnienia i tworzenie nowych miejsc pracy w alternatywnych dla przemysłu ciężkiego gałęziach gospodarki. Śląsk jest największym beneficjentem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Dotacje śląskie – co można dofinansować?

W ramach programu regionalnego organizowane będą konkursy, gdzie możliwym będzie pozyskanie dofinansowania na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych wraz z komercjalizacją poprzez wdrożenie, tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach. Dostępne będą także działania ukierunkowane na wzmacnianie stałego wzrostu i konkurencyjności MŚP m.in. poprzez dofinansowanie zakupu usług proinnowacyjnych i prorozwojowych w formie bonów/voucherów. Wsparcie świadczone będzie głównie w charakterze bezzwrotnych dotacji. Z kolei z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji finansowane będą m.in. inwestycje we wdrażanie technologii i infrastruktury zapewniających czystą energię, inwestycje wpisujące się w model gospodarki obiegu zamkniętego, inwestycje w MŚP, w tym start-upy, prowadzące do dywersyfikacji gospodarczej i rekonwersji czy podnoszenie umiejętności i przekwalifikowywanie pracowników. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki dotacji, gdzie dostępne są szczegółowe informacje o aktualnych, jak i planowanych naborach.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Rodzaj projektu (B+R, inwestycyjny, eksportowy) determinuje intensywność dofinansowania. W przypadku projektów badawczo-rozwojowych o intensywności wsparcia decyduje wielkość przedsiębiorstwa oraz kategoria realizowanych prac. W projektach inwestycyjnych (związanych np. z założeniem nowego zakładu czy dywersyfikacją działalności) poziom wsparcia jest ściśle uzależniony od miejsca realizacji inwestycji i jest wyznaczany w oparciu o regionalną mapę pomocy inwestycyjnej na lata 2022-2027. Zgodnie z mapą inwestycje realizowane na terenie województwa śląskiego są dofinansowane w 30%. Dla firm należących do kategorii MŚP przewidziana jest dodatkowa premia.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie śląskim

Główną Instytucją Pośredniczącą w województwie śląskim jest Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP). Do jej głównych zadań należy organizacja, przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, wybór projektów, przyjmowanie wniosków o płatność od beneficjentów oraz przeprowadzanie kontroli projektów. Za realizację części zadań związanych z podziałem funduszy unijnych dostępnych na Śląsku odpowiada Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.