Dotacje UE w opolskie

W perspektywie finansowej 2021-2027 w województwie opolskim zainwestowanych zostanie ponad 966 mln euro w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego. Ta rekordowa kwota zostanie przeznaczona m.in. na stymulowanie wzrostu innowacyjności, konkurencyjności i rozwoju opolskich firm poprzez finansowanie zakupu usług proinnowacyjnych świadczonych przez akredytowane ośrodki innowacji, wspieranie innowacyjnych startupów czy finansowanie inwestycji w infrastrukturę badawczą oraz realizację kompleksowych projektów B+R wzbogaconych o element wdrożeniowy. Przedsiębiorcy z województwa opolskiego będą mogli też ubiegać się dofinansowanie projektów w konkursach ogłaszanych w ramach programów krajowych np. z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki czy działań, dla których podstawę finansowania stanowi Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Na poziomie regionalnym wsparcie finansowe będzie kierowane głównie do MŚP, duże przedsiębiorstwa mogą szukać swoich szans w programach i konkursach o zasięgu krajowym takich jak np. Ścieżka SMART.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

Nabór do 29.07.2024
Pozostało 95 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
W ramach dotacji Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) wsparcie dotyczy rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.
Dowiedz się więcej

Wzmocnienie Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług – Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3)

Nabór do 31.07.2024
Pozostało 97 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Wsparcie w ramach dotacji Wzmocnienie Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług - Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3) obejmować będzie projekty z zakresu wzmocnienia Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług działania na rzecz jakości usług świadczonych w BUR oraz zwiększenia powiązania BUR ze Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji.
Dowiedz się więcej

Seal of Excellence (FENG 2.9)

Nabór do 02.08.2024
Pozostało 99 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator "Horyzont Europa".
Dowiedz się więcej

Inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz w rozwój MŚP – Opolskie konkurencyjne – FE dla Opolskiego (1.7)

Nabór do 27.08.2024
Pozostało 124 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja Inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz w rozwój MŚP - Opolskie konkurencyjne - FE dla Opolskiego (1.7) przeznaczona jest na inwestycje w nowoczesne maszyny, urządzenia i sprzęt produkcyjny, a także na wsparcie rozwoju MŚP. W ramach dofinansowania możliwy będzie zakup sprzętu w celu wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług oraz finansowanie inwestycji w MŚP mających na celu zwiększenie skali ich działalności oraz wzrost zasięgu ofert. Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw z Subregionu Południowego, tj. powiatów; głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego.
Dowiedz się więcej

Program LIFE 2021-2027

Nabór do 05.09.2024
Pozostało 133 dni
Wielkość dotacji
W zależności od typu projektu
Program LIFE to wieloletni (2021-2027) program zorientowany na wspieranie działań na rzecz środowiska i klimatu. Program jest zarządzany przez Komisję Europejską, która raz w roku publikuje zaproszenia do składania wniosków. Sprawdź aktualne terminy naborów.
Dowiedz się więcej

Wsparcie dla nowopowstałych MŚP – FE dla Opolskiego (1.5)

Nabór do 30.09.2024
Pozostało 158 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Wsparcie dla nowopowstałych MŚP - FE dla Opolskiego (1.5) obejmuje finansowaniem nowopowstałe przedsiębiorstwa z województwa opolskiego w ramach pierwszego celu politycznego oraz trzeciego celu szczegółowego programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 na rzecz innowacyjności i konkurencyjności woj. opolskiego, a w tym tworzenia miejsc pracy w MŚP poprzez inwestycje produkcyjne.
Dowiedz się więcej

EUREKA 2024

Nabór do 18.10.2024
Pozostało 176 dni
Wielkość dotacji
1 500 000,00 PLN
Inicjatywa EUREKA to zdecentralizowana sieć 47 państw, w tym państw europejskich oraz Unii Europejskiej, powołana w celu wspierania międzynarodowej współpracy w badaniach i rozwoju. Podstawowym kryterium nadania projektowi statusu projektu EUREKI jest jego innowacyjność, realna perspektywa na opracowanie i podjęcie produkcji nowego wyrobu/produktu, wdrożenie nowej technologii lub usługi, szansa na komercyjną sprzedaż rynkową rezultatów projektu. Alokacja konkursu wynosi 5 mln zł.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 24.10.2024
Pozostało 182 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP – FE dla Opolskiego (1.9)

Nabór do 31.10.2024
Pozostało 189 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP - FE dla Opolskiego (1.9) przeznaczona jest na działania wdrożeniowe przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych. O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa opolskiego. Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej.
Dowiedz się więcej

Program Energia Plus

Nabór do 13.12.2024
Pozostało 232 dni
Wielkość dotacji
500 000 000,00 PLN
Celem projektu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko i poprawa jego jakości. Finansować będzie można szeroki zakres przedsięwzięć, w tym min. wdrażanie wskazań wynikających z audytu energetycznego, niskoodpadowe technologie produkcji czy inwestycje w jednostki wytwórcze, w których do produkcji energii wykorzystuje się energię odnawialną.
Dowiedz się więcej

Opolskie firmy i budżet województwa opolskiego

Województwo opolskie jest najmniejszym województwem w Polsce oraz województwem z najmniejszą liczbą mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Opole. Województwo jest położone w południowo-zachodniej Polsce i graniczy z Czechami. Największymi miastami poza Opolem są Kędzierzyn-Koźle, Nysa i Brzeg. W województwie opolskim według stanu na 2021 r. w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON wpisanych było 108,2 tys. podmiotów. Najwięcej podmiotów koncentrowało działalność w sekcjach: handel; naprawa pojazdów samochodowych (21,2% ogólnej liczby), budownictwo (15,2%) oraz przetwórstwo przemysłowe (8,7%). Województwo opolskie charakteryzuje się średnim poziomem rozwoju gospodarczego mierzonym wartością PKB na mieszkańca. Mimo wzrostu PKB per capita obserwuje się pogorszenie relacji w stosunku do średniej krajowej. Do atutów województwa należą głównie zróżnicowana struktura przemysłu oraz długoletnia tradycja produkcji przemysłowej (przemysł spożywczy, mineralny, metalowy oraz chemiczny), położenie oraz wzrost wartości eksportu, co przekłada się na wartość regionalnego PKB. W skali europejskiej Opolszczyzna zaliczana jest do grupy regionów „innowatorów o skromnych wynikach”. Poziom PKB per capita w województwie opolskim w 2021 r. wyniósł 56 267 zł (81,5% średniej dla kraju). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 2,0%. Pod względem nakładów na B+R województwo opolskie zajmuje przedostatnie miejsce w kraju (256,5 mln zł).

Dofinansowanie województwa opolskiego – jaka wielkość dotacji?

Środki przyznane Polsce przez Komisję Europejską w ramach Umowy Partnerstwa zostały podzielone na 2 segmenty: 60% pomocy finansowej będzie zarządzane na poziomie krajowym, a ok. 40% na szczeblu regionalnym. Do zadań marszałków województw należy odpowiednie podzielenie środków pieniężnych oraz zorganizowanie konkursów w ramach wcześniej zatwierdzonych przez Komisję Europejską priorytetów. W województwie opolskim dedykowanym programem jest program Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. W ramach tego programu budżet województwa opolskiego będzie wynosił rekordowe 966 mln euro, co aktywnie wesprze wzrost innowacyjności, cyfryzację przedsiębiorstw i inne projekty wpisujące się w zakres dotacji z perspektywy na lata 2021-2027.

Dotacje opolskie – co można dofinansować?

Przedsiębiorcy z województwa opolskiego ubiegać się o fundusze z dedykowanego im programu regionalnego, jak i składać wnioski do programów krajowych. Programem krajowym szczególnie ukierunkowanym na dofinansowania kompleksowych projektów firm opolskich jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tych środków unijnych realizowane mogą być projekty o budowie modułowej. Każdy moduł stanowi szansę na wsparcie innego obszaru działalności. Z kolei w programie regionalnym Fundusze Europejski dla Opolskiego 2021-2027 przewidziano m.in. dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, inwestycji w infrastrukturę B+R, zakupu proinnowacyjnych usług doradczych, cyfryzacji przedsiębiorstw czy wdrażania wyników prac B+R na rynek. Wsparcie świadczone będzie głównie w formie bezzwrotnej, na wdrożenie innowacyjnych projektów na rynek przyznawana będzie dotacja warunkowa (wsparcie częściowo zwrotne). Więcej informacji o projektach, konkretnych konkursach wniosków czy harmonogramie naborów można znaleźć w naszej wyszukiwarce dotacji.

Informacje o funduszach europejskich  – mapa pomocy regionalnej

O poziomie dofinansowania i wielkości dotacji decyduje rodzaj projektu. W dokumentacji konkursowej (ofercie dotacji) zawsze określane jest, jaki rodzaj pomocy publicznej stanowi dofinansowanie udzielane w konkursie i jaka jest jego maksymalna intensywność.  W projektach badawczo-rozwojowych pułap dofinansowania jest wyznaczany przez wielkość przedsiębiorstwa (im większe jest przedsiębiorstwo, tym mniejsza intensywność pomocy) oraz kategorię prac prowadzonych w ramach projektu (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). Z kolei w projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania wyznacza mapa pomocy regionalnej na lata 2022-2027. Mapa ta różnicuje poziom pomocy w zależności od miejsca realizacji inwestycji, regiony o najsłabszych wskaźnikach gospodarczych mogą liczyć na największe wsparcie. W województwie opolskim wartość ta również jest stosunkowo wysoka i wynosi 40%. Warto nadmienić, że w przypadku inwestycji realizowanych przez MŚP poziom dofinansowania ulega podwyższeniu – o 20% w przypadku mikro i małych firm, o 10% w przypadku średnich przedsiębiorstw.

Dotacje unijne opolskie – kto organizuje konkursy?

Główną Instytucją Pośredniczącą w województwie opolskim jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Do jego obowiązków należy w szczególności organizacja i prowadzanie naborów do poszczególnych konkursów wniosków, ustalanie harmonogramu naborów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie od wnioskodawców, przeprowadzanie procedury oceny wniosków, a także rozliczanie projektów (przyjmowanie i weryfikowanie wniosków o płatność) oraz dokonywanie kontroli w ramach projektów. Skuteczne wypełnienie formularza wniosku i spełnienie wymaganych kryteriów to ogromna szansa na rozwój opolskich firm. Nasi specjaliści dotacji unijnych zajmują się nie tylko pisaniem wniosków, ale też profesjonalnym doradztwem w zakresie wyboru dotacji na projekt.

Fundusze unijne w województwie opolskim – jaki budżet?

Środki przyznane Polsce przez Komisję Europejską w ramach Umowy Partnerstwa zostały podzielone na 2 segmenty: 60% z nich będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% na szczeblu regionalnym. Do zadań marszałków województw należy odpowiednie podzielenie środków pieniężnych oraz zorganizowanie konkursów w ramach wcześniej zatwierdzonych przez Komisję Europejską priorytetów. W województwie opolskim dedykowanym programem jest program Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 z rekordowym budżetem w wysokości 966 mln euro.

Dotacje opolskie – co można dofinansować?

Przedsiębiorcy z województwa opolskiego ubiegać się o fundusze z dedykowanego im programu regionalnego, jak i składać wnioski do programów krajowych. Programem krajowym szczególnie ukierunkowanym na zaspokajanie potrzeb przedsiębiorców jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), w ramach którego przedsiębiorcy mają możliwość realizacji kompleksowych projektów o budowie modułowej. Każdy moduł stanowi szansę na wsparcie innego obszaru działalności. Z kolei w programie regionalnym Fundusze Europejski dla Opolskiego 2021-2027 przewidziano m.in. dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, inwestycji w infrastrukturę B+R, zakupu proinnowacyjnych usług doradczych czy wdrażania wyników prac B+R na rynek. Wsparcie świadczone będzie głównie w formie bezzwrotnej, na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na rynek przyznawana będzie dotacja warunkowa (wsparcie częściowo zwrotne). Więcej informacji o konkretnych naborach można znaleźć w naszej wyszukiwarce dotacji.

Intensywność dofinansowania  – mapa pomocy regionalnej

O intensywności dofinansowania decyduje rodzaj projektu. W dokumentacji konkursowej zawsze określane jest, jaki rodzaj pomocy publicznej stanowi dofinansowanie udzielane w konkursie i jaka jest jego maksymalna intensywność.  W projektach badawczo-rozwojowych pułap dofinansowania jest wyznaczany przez wielkość przedsiębiorstwa (im większe jest przedsiębiorstwo tym mniejsza intensywność pomocy) oraz kategorię prac prowadzonych w ramach projektu (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych z kolei intensywność dofinansowania wyznacza mapa pomocy regionalnej na lata 2022-2027. Mapa ta różnicuje poziom pomocy w zależności od miejsca realizacji inwestycji, regiony o najsłabszych wskaźnikach gospodarczych mogą liczyć na największe wsparcie. W województwie opolskim wartość ta również jest stosunkowo wysoka i wynosi 40%. Warto nadmienić, że w przypadku inwestycji realizowanych przez MŚP ta bazowa wartość ulega podwyższeniu – o 20% w przypadku mikro i małych firm, o 10% w przypadku średnich przedsiębiorstw.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie opolskim

Główną Instytucją Pośredniczącą w województwie opolskim jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Do jego obowiązków należy w szczególności organizacja i prowadzanie naborów do poszczególnych konkursów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie od wnioskodawców, przeprowadzanie procedury oceny wniosków, a także rozliczanie projektów (przyjmowanie i weryfikowanie wniosków o płatność) oraz dokonywanie kontroli w ramach projektów.