Dotacje UE w kujawsko-pomorskie

W ramach funduszy europejskich na lata 2021-2027 do Polski trafi rekordowe 76 mld euro. 60% z nich zarządzana będzie na poziomie krajowym, 40% zasili programy regionalne realizowane w poszczególnych województwach. W ramach woj. kujawsko-pomorskiego podstawą do inwestowania środków z nowej perspektywy Unii Europejskiej będzie program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 z budżetem w wysokości 1,8 mld euro. Do głównych celów programu należy wzrost innowacyjności przedsiębiorstw w regionie, ograniczenie wykluczenia społecznego oraz wspieranie gospodarki przyjaznej środowisku, opartej o zrównoważony rozwój i efektywne zarządzanie zasobami. Przy współudziale funduszy unijnych dofinansowania dla firm będą obejmowały realizację prac badawczo-rozwojowych (w tym opracowywanie prototypów, testowanie innowacyjnych technologii), korzystać z profesjonalnych usług doradczych czy pokryć koszty udziału w międzynarodowych targach i misjach gospodarczych.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Nabór do 30.09.2025
Pozostało 193 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
W ramach dotacji Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, możliwe będzie dofinansowanie budowy, rozbudowy lub modernizacji linii elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięć, stacji elektroenergetycznych, jak i projektów zawierających oba wskazane komponenty.
Dowiedz się więcej

Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobywania kopalin

Nabór do 30.12.2026
Pozostało 649 dni
Wielkość dotacji
Zależne od rodzaju projektu
Celem programu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wynikającego z wydobywania kopalin, likwidacji zakładów górniczych poprzez m.in.: rekultywację gruntów na terenach zdegradowanych/zdewastowanych działalnością wydobywczą, wprowadzanie technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych, lub powstawanie odpadów pochodzących z wydobycia lub przeróbki surowców w przemyśle wydobywczym czy uzdatnianie, odprowadzanie lub zagospodarowanie wód kopalnianych. Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji lub pożyczki, bądź w formie dotacji i pożyczki (instrument łączony)
Dowiedz się więcej

Wsparcie firm w okresowych trudnościach

Nabór do 30.04.2027
Pozostało 770 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Wsparcie w ramach programu skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zarejestrowanych w Polsce, które napotykają na czasowe trudności operacyjne, takie jak spadki w wynikach finansowych lub odpływ pracowników. Aby ubiegać się o dofinansowanie na usługi rozwojowe, firma musi działać na rynku od co najmniej 12 miesięcy i przeprowadzić autodiagnozę potwierdzającą jej problemy operacyjne.
Dowiedz się więcej

Projekty inwestycyjne – Polska Strefa Inwestycji

Nabór do 01.12.2028
Pozostało 1351 dni
Wielkość dotacji
W zależności od inwestycji
Instrument Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) został wprowadzony na podstawie ustawy z 2018 roku, aby wspierać nowe inwestycje przedsiębiorców. Główną korzyścią jest zwolnienie z podatku dochodowego (CIT/PIT) sięgające nawet 70% wartości inwestycji, przy czym wysokość ulgi zależy od lokalizacji i poniesionych kosztów. Aby skorzystać z PSI, konieczne jest realizowanie inwestycji początkowych, co zachęca przedsiębiorców do rozwoju działalności w wybranych regionach Polski.
Dowiedz się więcej

Dig.IT – Wsparcie transformacji cyfrowej polskich MŚP

Nabór do
Termin jeszcze nieznany
Z grantu będą mogły skorzystać polskie przedsiębiorstwa MŚP z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść swój poziom dojrzałości cyfrowej poprzez udany proces transformacji cyfrowej. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50%.
Dowiedz się więcej

Polskie Mosty Technologiczne – FENG 2021-2027

Nabór do
Termin jeszcze nieznany
Wielkość dotacji
180 000, 00 PLN
Polskie Mosty Technologiczne to inicjatywa realizowana w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Wsparcie jest kontynuowane w nowej perspektywie 2021-2027 pod tą samą nazwą. Projekt realizowany jest przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Projekt zakłada wsparcie polskich przedsiębiorców, którzy posiadają innowacyjne produkty, usługi czy technologie w procesie internacjonalizacji na wybrane rynki pozaunijne zgodne z podanym zakresem z wykorzystaniem różnych modeli e-commerce. Wsparcie jest dwuetapowe. Pierwszy nabór zostanie ogłoszony i uruchomiony w pierwszej połowie 2025 roku.
Dowiedz się więcej

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej – NFOŚIGW

Nabór do
Termin jeszcze nieznany
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Program oferuje dofinansowanie na inwestycje w budowę nowych niezależnych magazynów energii lub rozbudowę istniejących magazynów energii wraz z infrastrukturą przygotowawczą i towarzyszącą, budową przyłącza, testami i certyfikacją, konfiguracją i adaptacją magazynu, zakupem gruntów, kosztami zarządczymi oraz aktywami niematerialnymi i będzie dostępny dla przedsiębiorstw z całej Polski.
Dowiedz się więcej

Dofinansowania unijne kujawsko-pomorskie

Największe miasta w województwie kujawsko-pomorskim to Bydgoszcz, Toruń i Wrocławek. Według stanu na koniec kwietnia 2022 r. w rejestrze REGON w woj. kujawsko-pomorskim zarejestrowanych było 215,7 tys. podmiotów gospodarki narodowej (bez osób fizycznych prowadzących wyłącznie indywidualne gospodarstwa rolne), co oznacza wzrost o 2% r/r. Liczba podmiotów w porównaniu do końca kwietnia 2021 r. spadła tylko w 4 sekcjach. Było to górnictwo i wydobywanie (o 4,2%), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (o 3,4%) i handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 1,2%) oraz transport i gospodarka magazynowa (o 0,2%). Największy wzrost, o 17,5%, miał miejsce w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Od wielu lat województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na ścieżce wzrostowej. Pod względem gospodarczym kujawsko-pomorskie zajmuje środkową pozycję w kraju – ma 4,4 proc. udziału w wytwarzaniu polskiego PKB (2021 r.). PKB per capita w 2021 r. w regionie wynosił 56 406 zł (81,7% średniej krajowej). Według nakładów na B+R województwo zajmuje 10 miejsce w kraju (893,2 mln zł).

Fundusze unijne w kujawsko-pomorskim – jaki budżet?

Środki z polityki spójności na lata 2021-2027 przyznane Polsce przez Komisję Europejską będą rozdzielane na dwóch szczeblach: krajowym oraz regionalnym. Wsparcie przedsiębiorstw z woj. kujawsko-pomorskiego obejmą programy ogólnokrajowe (szczególnie atrakcyjnie prezentuje się oferta konkursowa w ramach programu FENG), dotacje projektów będą także finansowane w ramach dedykowanego programu regionalnego. W ramach tej puli funduszy unijnych, wysokość dofinansowania od Komisji Europejskiej wyniesie 1,8 mld euro. Dzięki tym środkom aktywnie wsparta zostanie konkurencyjność regionu oraz rozwój przedsiębiorstw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Do grona kluczowych beneficjentów tego programu należeć będą kujawsko-pomorskie firmy, w tym mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dotacje kujawsko-pomorskie – co można dofinansować?

Następcą Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 jest program Fundusze Europejski dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.  Program zorientowano na wzmocnienie innowacyjności MŚP, czemu służyć ma m.in. umożliwienie wdrażania innowacji i wyników prac B+R na rynek. Harmonogram naboru wniosków w kujawsko-pomorskim obejmuje również działania wspierające rozwój zaplecza infrastrukturalnego przedsiębiorstw (tj. zakup sprzętu, technologii) celem usprawnienia procesów produkcyjnych lub świadczenia usług. Ponadto wsparcie przedsiębiorczości w ramach unijnych projektów sprowadza się do bonów na zakup akredytowanych usług doradczych, w tym usług proinnowacyjnych czy usług z obszaru transformacji cyfrowej. Duży nacisk położony zostanie na inwestycje wpisujące się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu dotyczące przede wszystkim efektywności energetycznej czy promocji energetyki odnawialnej. Wsparcie świadczone będzie zarówno w formie bezzwrotnej, jak i w postaci zwrotnych instrumentów finansowych tj. nisko oprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Dominować będą dotacje, jedynie 10% wartości przyznawanych dotacji trafi do beneficjentów na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych.

Intensywność dofinansowania z Unii Europejskiej – mapa pomocy regionalnej

Wysokość dofinansowania oraz jego intensywność uzależnione są od rodzaju projektu, na którego realizację zdecydują się przedsiębiorcy. Przykładowo w projektach badawczo-rozwojowych wsparcie stanowi inny typ pomocy publicznej niż w projektach inwestycyjnych. W projektach B+R wykorzystanie środków europejskich determinowane jest przez wielkość przedsiębiorstwa oraz kategorię prac (badania przemysłowe cechują się wyższą intensywnością wsparcia niż bardziej zaawansowane prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych z kolei intensywność dofinansowania jest zróżnicowana regionalnie. Przy konkursach na unijne projekty na największe wsparcie mogą liczyć województwa o najniższym poziomie rozwoju gospodarczego tj. regiony Polski Wschodniej. Poziom dofinansowania inwestycji w poszczególnych regionach określa aktualna mapa pomocy regionalnej. Teren województwa kujawsko-pomorskiego został zakwalifikowany do wsparcia na poziomie 40%. Dotacje dla firm z sektora MŚP objęte są dodatkową premią, która doliczana jest do wskazanej wyżej wartości bazowej.

Kto organizuje konkursy? Instytucje Pośredniczące w woj. kujawsko-pomorskim

Główną Instytucją Pośredniczącą w województwie kujawsko-pomorskim jest Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Za organizację, przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, harmonogram naboru wniosków, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, ocenę i wybór projektów oraz przyznawanie dotacji w dużej mierze odpowiada bezpośrednio Instytucja Zarządzająca programem regionalnym tj. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W zakresie realizacji instrumentów z kategorii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) funkcję Instytucji Pośredniczącej pełni Miasto Bydgoszcz. Woj. kujawsko-pomorskie organizuje konkursy na projekty unijne dla rozmaitych podmiotów, czego celem jest m. in. wsparcie konkurencyjności regionu czy wsparcie rozwoju przedsiębiorstw. Zapoznaj się z harmonogramami naborów i sprawdź, jaki wniosek o dotację unijną możesz złożyć razem z Sekwencją.

Fundusze unijne w kujawsko-pomorskim – jaki budżet?

Środki z polityki spójności na lata 2021-2027 przyznane Polsce przez Komisję Europejską będą rozdzielane na dwóch szczeblach: krajowym oraz regionalnym. Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli korzystać z programów o zasięgu krajowym (szczególnie atrakcyjnie prezentuje się oferta konkursowa w ramach programu FENG), jak i sięgać po środki dostępne w dedykowanym im programie regionalnym. W ramach programu regionalnego wynegocjowanego z Komisją Europejską do Kujawsko-Pomorskiego trafi 1,8 mld euro. Dzięki tym środkom region ma szanse stać się jeszcze bardziej konkurencyjny. Do grona kluczowych beneficjentów tego programu należeć będą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dotacje kujawsko-pomorskie – co można dofinansować?

Następcą Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 jest program Fundusze Europejski dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.  Program jest zorientowany na wzmocnienie innowacyjności MŚP, czemu służyć ma m.in. umożliwienie wdrażania innowacji i wyników prac B+R na rynek. Przewidziane zostały też działania wspierające rozwój zaplecza infrastrukturalnego przedsiębiorstw (tj. zakup sprzętu, technologii) celem usprawnienia procesów produkcyjnych lub świadczenia usług. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać również z bonów na zakup akredytowanych usług doradczych m.in. usług proinnowacyjnych czy usług z obszaru transformacji cyfrowej. Duży nacisk położony zostanie na inwestycje wpisujące się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu dotyczące przede wszystkim efektywności energetycznej czy promocji energetyki odnawialnej. Wsparcie świadczone będzie zarówno w formie bezzwrotnej, jak i w postaci zwrotnych instrumentów finansowych tj. nisko oprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Dominować będą dotacje, jedynie 10% wartości programu trafi do beneficjentów na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu, na którego realizację zdecydują się przedsiębiorcy.  Przykładowo w projektach badawczo-rozwojowych wsparcie stanowi inny typ pomocy publicznej niż w projektach inwestycyjnych. W projektach B+R poziom wsparcia jest determinowany przez wielkość przedsiębiorstwa oraz kategorię prac (badania przemysłowe cechują się wyższą intensywnością wsparcia niż bardziej zaawansowane prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych z kolei intensywność dofinansowania jest zróżnicowane regionalnie. Na największe wsparcie mogą liczyć województwa o najniższym poziomie rozwoju gospodarczego tj. regiony Polski Wschodniej. Poziom dofinansowania inwestycji w poszczególnych regionach określa aktualna mapa pomocy regionalnej. W województwie kujawsko-pomorskim wartość ta wynosi 40%. Podmiotom należącym do sektora MŚP przysługuje dodatkowa premia, która jest doliczana do wskazanej wyżej wartości bazowej.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie kujawsko-pomorskim

Główną Instytucją Pośredniczącą w województwie kujawsko-pomorskim jest Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Za organizację, przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, ocenę i wybór projektów w dużej mierze odpowiada bezpośrednio Instytucja Zarządzająca programem regionalnym tj. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W zakresie realizacji instrumentów z kategorii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) funkcję Instytucji Pośredniczącej pełni Miasto Bydgoszcz.