Dotacje FERS

Program FERS, czyli Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego to oferta związana ze wsparciem rozwoju przedsięwzięć społecznych, ekonomii społecznej, ochrony zdrowia, zwiększaniem dostępności, podnoszeniem jakości kompetencji oraz wdrażaniem innowacji społecznych. Z możliwości dofinansowania mogą skorzystać przede wszystkim organizacje, jednostki samorządowe, uczelnie, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny czy jednostki naukowe, ale także przedsiębiorstwa. Wsparcie dla przedsiębiorców skierowane jest przede wszystkim w obszary kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Wsparcie firm w okresowych trudnościach

Nabór do 30.04.2027
Pozostało 963 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Wsparcie w ramach programu skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zarejestrowanych w Polsce, które napotykają na czasowe trudności operacyjne, takie jak spadki w wynikach finansowych lub odpływ pracowników. Aby ubiegać się o dofinansowanie na usługi rozwojowe, firma musi działać na rynku od co najmniej 12 miesięcy i przeprowadzić autodiagnozę potwierdzającą jej problemy operacyjne.
Dowiedz się więcej

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego FERS to program w ramach, którego wsparcie będzie realizowane na rzecz poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia. Budżet całego programu wynosi 21,7 mld zł, a wsparcie udzielane będzie w formie zarówno dotacji jak i instrumentów finansowych. Program skierowany jest głównie do jednostek samorządu terytorialnego (JST), organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i pracodawców, podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych, uczelni, jednostek naukowych, lekarzy, pielęgniarek i innych kadr systemu ochrony zdrowia podmiotów systemu ochrony zdrowia czy rodziców lub osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

Jakie priorytety obejmuje FERS?

I – Umiejętności

II – Opieka nad dziećmi i godzenie życia zawodowego i prywatnego

III – Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami

IV – Spójność i  zdrowie

V – Innowacje społeczne

VI – Pomoc techniczna

Dla przedsiębiorców możliwości wsparcia obejmują przede wszystkim zakres obszarów kluczowych dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

W priorytecie I – Umiejętności będzie istniała możliwość realizacji współpracy ponadnarodowej, wspierany będzie rozwój publicznych służb zatrudnienia, kadry nowoczesnej gospodarki, system edukacji, umiejętności w szkolnictwie wyższym czy mobilność ponadnarodowa. Środki będzie można pozyskać także na rozwój kompetencji cyfrowych, umiejętności w sektorze zdrowia, potrzeby kompetencyjne zidentyfikowane na rynku pracy, pożyczki na kształcenie oraz kształcenie podyplomowe lekarzy, pielęgniarek i położnych.

Drugi priorytet ma na celu opiekę nad dziećmi i równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Wsparcie będzie realizowane m.in. w ramach programu Maluch+ oraz w zakresie systemu opieki nad dziećmi i równości kobiet i mężczyzn.

Priorytet trzeci to wsparcie dostępności i usług dla osób z niepełnosprawnościami. Tutaj działania skierowane są na dostępność do szkolnictwa, cyfrową, poprawę systemową dostępności, nowe rozwiązania i lepszą komunikację dla osób z niepełnosprawnościami czy dostępność podmiotów leczniczych. Przedsiębiorcy także będą mogli skorzystać z europejskich pożyczek na dostępność.

Spójność społeczna i zdrowie to zakres jaki zakłada priorytet czwarty. Działania skupiają się m.in. na europejskich pożyczkach na samozatrudnienie, edukacji o dialogu społecznym, rozwoju dialogu obywatelskiego, pożyczkach dla ekonomii społecznej, wsparcia NGO w zakresie usług publicznych i współpracy, a także na aspekcie zdrowotnym, który oferuje środki na deinstytucjonalizację długoterminowej opieki medycznej, skuteczny i odporny system ochrony zdrowia oraz wsparcie systemu pieczy zastępczej.

Priorytet piąty obejmuje innowacyjne działania społeczne, gdzie działania będą realizowane w ramach makro-innowacji i mikro-innowacji, rozwoju ekosystemu innowacji społecznych czy skalowania rozwiązań. Zapewnienie możliwości wprowadzania zmian do istniejącej lub planowanej praktyki przez podmioty o większym potencjale czy realizacja projektów pozwalających na wypracowanie innowacji w zakresie polityki publicznej to cele na jakich skupiają się mikro-innowacje w ramach FERS. Natomiast mikro-innowacje zakładają realizację trzech schematów takich jak:

  • preinkubacja i inkubacja nowych pomysłów, w tym ich generowanie, opracowanie i rozwinięcie, oraz przetestowanie i upowszechnienie wybranych rozwiązań,
  • akceleracja nowych pomysłów, w tym ich rozwinięcie, udoskonalenie i przygotowanie do wdrożenia na szerszą skalę,
  • wykorzystanie technik behawioralnych w procesie projektowania lub świadczenia usług w ogólnym interesie.

Ostatnim priorytetem jest Pomoc techniczna (PT). Działania realizowane w PT są skoncentrowane na zapewnieniu wsparcia procesów wpływających na wdrażanie FERS oraz na działaniach związanych z koordynacją wdrażania EFS+ w Polsce w latach 2021-2027.