Wyszukiwarka dotacji

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Spis treści

Dotacje unijne na zakup maszyn – co musisz wiedzieć?

Dotacje unijne na zakup maszyn czy sprzętu w celu wprowadzenia nowego produktu lub usługi można pozyskać z szerokiej oferty dotacji unijnych w ramach programów współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Zakup maszyn często może wiązać się z dużym wydatkiem dla przedsiębiorstwa. Szczególnie trudne może to być dla przedsiębiorstw nowych, na wczesnej fazie rozwoju działalności.

Rozwój firmy wiąże się z inwestowaniem w nowe oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Z pomocą przychodzą środki unijne obejmujące dofinansowanie na wdrożenie innowacji czy dofinansowanie na cyfryzację i automatyzację. Bardzo popularne w ofercie są właśnie dotacje z zakresu Przemysłu 4.0, który obecnie jest niezbędną zmianą w budowaniu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw.

Dofinansowanie na prace B+R jest równie istotnym tematem, który należy poruszyć mówiąc o dotacjach unijnych. Rozwój działalności realizowany jest poprzez wdrażanie innowacji jaką jest innowacja procesowa oraz innowacja produktowa. W projektach unijnych aby uzyskać wsparcie obowiązkowym lub punktowanym kryterium jest wdrożenie takich innowacji. Na czym one polegają? Innowacja produktowa ma na celu wprowadzenie do przedsiębiorstwa wyrobu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań. Innowacje procesowe z drugiej strony polegają na tym aby przedsiębiorstwa usprawniły lub znacząco zmieniły sposób w jaki prowadzą swoją działalność.

Sprawdź nasz słowniczek po więcej informacji: innowacja procesowa oraz produktowa

Rozwój przedsiębiorstw produkcyjnych i nie tylko

Dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy dążą do dynamicznego rozwoju i modernizacji poprzez zakup maszyn i zakup nowych urządzeń, środki unijne stanowią idealną okazję i szansę. Tak naprawdę przedsiębiorstwa z różnorodnych branż mogą z skorzystać w ramach dotacji unijnej. Ze względu na swoje specyficzne potrzeby rozwój firmy jest możliwy w ramach elastycznych ofert wsparcia.

Jak wnioskować o dofinansowanie?

Dofinansowanie zakupu maszyn i specyficznych urządzeń w ramach dotacji unijnej to wyjątkowa szansa dla takich branż jak branża metalowa, branża tekstylna, branża spożywcza czy branża medyczna oraz z zakresu biotechnologii.

Zakup nowych urządzeń dla branży metalowej to między innymi koszty laserów tnących, tokarek CNC, spawarek laserowych, przecinarek plazmowych czy obrabiarek CNC. Firmy z branży tekstylnej mogą uzyskać dotacje poprzez zakup maszyn takich jak katery, automaty szyjące, stoły transportowe, noże do cięcia tkanin czy automaty szyjące. Z kolei branża spożywcza może liczyć na zakup maszyn produkcyjnych takich jak taśmociągi, chłodnie, kompletne linie produkcyjne, urządzenia mieszające, dozowniki sterowane komputerowo czy urządzenia grzewcze.

Dzięki dotacjom możliwy jest rozwój przedsiębiorstw produkcyjnych jak i zarówno przedsiębiorstw z różnych branż. Programy wsparcia oferują szerokie możliwości na inwestycje z różnego zakresu, tj. gospodarki obiegu zamkniętego, cyfryzacji, internacjonalizacji, wdrożenia innowacji, informatyki, automatyzacji czy robotyzacji. Aplikować można w ramach priorytetowych programów z Funduszy Unijnych, przy czym prowadzone są dedykowane przedmiotowi dofinansowania nabory wniosków.

Dokumentacja w ramach poszczególnych programów może być mniej lub bardziej rozbudowana i towarzyszy jej lista załączników wymaganych do uzupełnienia. Najważniejszym dokumentem jest wniosek o dofinansowanie, w którym należy wypełnić informacje specyficzne opisujące projekt i pomysł Wnioskodawcy.

Kredyt ekologiczny na zielone inwestycje

Kredyt ekologiczny przeznaczony jest na dotacje na maszyny, budynki i urządzenia zwiększające energooszczędność procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie.

Warunki uzyskania dofinansowania

W celu otrzymania dotacji Kredyt ekologiczny z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przedsiębiorcy muszą zrealizować inwestycje polegające na modernizacji posiadanej infrastruktury (np. linii technologicznej, budynków czy zakupie instalacji OZE lub modernizacji istniejącej instalacji OZE.

Można sfinansować zakup lub wytworzenie środków trwałych, zakup robót i materiałów budowlanych (w celu modernizacji, adaptacji budynków, poprawy ich efektywności energetycznej), zakup specjalistycznego oprogramowania, zakup i instalację OZE.

Nabór wniosków prowadzony będzie od 17 października, a kolejnej rundy można spodziewać się już 2025 roku.

Jak aplikować o kredyt ekologiczny?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do banku komercyjnego celem udzielenia kredytu ekologicznego i zawarcie warunkowej umowy kredytowej lub przyznanie promesy kredytu ekologicznego. Następnie składa się wniosek o dofinansowanie projektu do BGK celem przyznania premii ekologicznej (dotacji). Kolejno następuje zawarcie umowy kredytowej z bankiem komercyjnym, podpisanie umowy o dofinansowanie oraz finalnie wypłata premii ekologicznej (dotacji) przez BGK.

Kredyt ekologiczny przeznaczony jest dla przedsiębiorstw MŚP, oraz small mid-caps i mid-caps.

Ścieżka SMART na rozwój konkurencyjności oraz innowacyjności przedsiębiorstw

Ścieżka SMART to kompleksowa oferta umożliwiająca dofinansowanie na wdrożenie innowacji, dofinansowanie na cyfryzację a przede wszystkim dofinansowanie na prace B+R. W ramach dotacji można sfinansować zakup licznych rodzajów kosztów związanych z budową konkurencyjności oraz innowacyjności przedsiębiorstwa.

Warunki uzyskania dofinansowania

Warunki otrzymania dotacji obejmują obowiązkową realizację modułu B+R lub modułu Wdrożenie innowacji przy czym duże przedsiębiorstwa zawsze muszą realizować moduł B+R. Pozostałe moduły dostępne w ofercie to:

  • Moduł cyfryzacja (dofinansowanie na cyfryzację, oprogramowania, rozwiązania informatyczne, zakup nowych maszyn niezbędnych do produkcji innowacyjnego rozwiązania)
  • Moduł Infrastruktura B+R (na aparaturę badawczą)
  • Moduł Kompetencje (na szkolenia)
  • Moduł Internacjonalizacja (na udział w targach, promocję produktów za granicą)
  • Moduł Zazielenienie przedsiębiorstw (na inwestycje w GOZ)

Dofinansowanie na wdrożenie innowacji realizowane jest poprzez zakup nowych urządzeń, maszyn czy realizację budowy hali w ramach czego firma rozpocznie świadczenie innowacyjnych usług, wdroży innowacyjny proces biznesowy lub rozpocznie wytwarzanie innowacyjnych produktów.

Nasza oferta – Przygotowujemy wnioski o dotacje unijne na rozwój przedsiębiorstw w całej Polsce

Szukasz dotacji unijnej?

Pomagamy uzyskać dotacje z programów współfinansowanych w ramach Funduszy Unijnych. Pozyskujemy dofinansowania unijne na programy wsparcia z Funduszy Unijnych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko czy Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Każdy z programów posiada oddzielne dotacje o różnej specyfice. Jako firma oferująca proinnowacyjne usługi wsparcia rozwoju przedsiębiorstw, specjalizujemy się w projektach unijnych i pozyskujemy dotacje dla firm.

Pozyskujemy dofinansowania unijne również w ramach funduszy unijnych z programów regionalnych. Zakup nowych urządzeń to także oferta z programów regionalnych dedykowanych poszczególnym województwom. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie danego województwa mogą uzyskać dotacje na przedsięwzięcia odpowiadające ich potrzebom w ramach przedmiotowych naborów wniosków.

Jak możesz uzyskać dofinansowanie z naszą pomocą?

Jeżeli szukasz dotacji unijnej, która pomoże ci rozwinąć działalność poprzez zakup maszyn, urządzeń, wprowadzenie nowych produktów, czy usług lub cyfryzację działalności zgłoś się do nas! Środki unijne to doskonała okazja na realizację kompleksowych projektów. W celu otrzymania dotacji nasi Eksperci pomogą ci zrozumieć regulamin danego konkursu i będą obecni na każdym etapie procesu aplikacyjnego. Pozyskujemy dotacje a także oferujemy rozliczenie dotacji w ramach naszych usług.

Skontaktuj się z nami i uzyskaj indywidualne wsparcie dopasowane do Twoich potrzeb!

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji