KMM Plus
KMM Plus Sp. z o.o. to firma, która dostarcza skóry bydlęce do produkcji obuwia i galanterii skórzanej zarówno do firm polskich jak i do firm zagranicznych. Firma zgłosiła się do nas z potrzebą pozyskania środków na wdrożenie wyników samodzielnie przeprowadzonych prac B+R. Zaproponowaliśmy KMM różne obszary wsparcia w tym przeprowadzenie prac B+R, wdrożenie innowacji i nie tylko. W oparciu o nasze specjalistyczne doradztwo przedsiębiorstwo KMM otrzymało wsparcie we wszystkich obszarach, w których ubiegało się o dofinansowanie. Zobacz jak prezentowały się potrzeby i efekty firmy, a także ile wynosiła wartość projektu i dofinansowania!
O firmie
KMM Plus Sp. z o.o. to firma, która dostarcza skóry bydlęce do produkcji obuwia i galanterii skórzanej zarówno do firm polskich (np. CCC, DEMAR) jak i do firm zagranicznych (głównie do odbiorców z Niemiec, Włoch, Francji czy Słowacji) takich jak WALDI Schuefabrik GMBH i OBUV SPECIAL. Firma KMM Plus stawia w swojej działalności jako priorytet poprawę jakości produkowanych wyrobów (skór naturalnych) oraz zmniejszenie emisji czynników szkodliwych szczególnie na etapie wykończania skór.
Zakres usług
Pozyskiwanie i rozliczanie dotacji
Dotacja
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, Priorytet 1 „Wsparcie dla przedsiębiorców”, Działanie 1.1. Ścieżka SMART
Potrzeby
Firma KMM Plus zgłosiła się do nas z potrzebą pozyskania środków na wdrożenie wyników samodzielnie przeprowadzonych prac B+R, tj. wdrożenie unikatowej metody produkcji nowego typu skóry w oparciu o technologię zapewniającą ekologiczny (oszczędzający energię, zapylenie i wodę) proces produkcji i podniesione parametry wytrzymałościowe nowego typu skóry w trakcie użytkowania.
Dokonaliśmy analizy dodatkowych potrzeb przedsiębiorstwa i zarekomendowaliśmy działanie, które stanowiło szansę na pozyskanie dotacji w intersujących dla firmy obszarach.
Po wcześniejszym zapoznaniu się z działaniem 1.1. Ścieżka SMART w ramach programu FENG uznaliśmy, że jest to idealna dla klienta możliwość rozwoju w różnych obszarach, w tym:
- możliwość wdrożenia wyników samodzielnie przeprowadzonych prac B+R,
- możliwość przeprowadzenia prac B+R mających na celu opracowanie nowej technologii,
- możliwość promocji zagranicznej produktów będących własnością przedsiębiorcy,
- możliwość zwiększenia efektywności energetycznej (zmniejszenie zużycia i kosztów energii elektrycznej i cieplej) prowadzonej działalności,
- możliwość zautomatyzowania procesu produkcji, w tym produkcji i magazynowania.
Wszystkie potrzeby firmy były możliwe do realizacji w ramach działania 1.1. Ścieżka Smart. Ścieżka SMART to kompleksowe działanie w ramach, którego przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować różne kategorie kosztów. Projekty muszą obejmować moduł obowiązkowy — moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji, do których przedsiębiorcy mogą dowolnie dobierać moduły fakultatywne, stosowanie do swoich potrzeb. Tworząc koncepcję firma KMM Plus zdecydowała się na projekt, który obejmował różne moduły, z uwagi na potrzeby firmy, w tym moduł B+R, wdrożenie innowacji, internacjonalizacja, cyfryzacja i zazielenienie przedsiębiorstw.
Wraz z klientem przeszliśmy przez pełen proces przygotowania projektu, w tym opracowanie założeń projektu, przygotowanie budżetu i wniosku o dofinansowanie wraz z analizą finansową. Podczas ubiegania się o wsparcie oraz na etapie oceny projektu udzielaliśmy przedsiębiorstwu specjalistycznego wsparcia i przekazywaliśmy wiedzę, którą dysponujemy.
Efekty
Z naszym wsparciem KMM Plus Sp. z o.o. otrzymała wsparcie we wszystkich obszarach w których się ubiegała o dofinansowanie. Pozyskała dotację m.in. na:
- opracowanie specjalnie na potrzeby firmy systemu do zarządzania produkcją,
- budowę systemu rekuperacji ciepła i wilgotności, zamontowanie paneli fotowoltaicznych wraz z systemem CPV, budowę podczyszczalni ścieków,
- wdrożenie samodzielnie przeprowadzonych prac B+R, tj. wdrożenie unikatowej metody produkcji nowego typu skóry w oparciu o technologię zapewniającą ekologiczny (oszczędzający energię, zapylenie i wodę) proces produkcji i podniesione parametry wytrzymałościowe nowego typu skóry w trakcie użytkowania,
- przeprowadzenie prac rozwojowych mających na celu opracowanie technologii przetwarzania cyplowin ze skór gotowych na powłokę wykańczalniczą do skór.
Wartość projektu: 5 804 668,50 PLN
Wysokość dofinansowania: 2 903 493,54 PLN