Dotacje Interreg
Interreg to wsparcie w ramach programów współpracy i integracji regionów europejskich. Projekty Interreg realizowane będą w ramach komponentów współpracy transgranicznej, transnarodowej oraz międzyregionalnej, a także poprzez współpracę regionów najbardziej oddalonych. Inicjatywa Interreg umożliwia wymianę doświadczeń, innowacyjnych podejść i budowanie zdolności, w tym transfer i rozpowszechnianie dobrych praktyk czy integrowanie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i wiejskich. Celem jest również wzmocnienie zdolności instytucjonalnych, współpracy prawnej i administracyjnej, budowa wzajemnego zaufania oraz współpraca w zakresie ochrony i bezpieczeństwa.
Interreg to programy, które mają na celu wspieranie rozwoju, współpracy i integracji europejskich regionów. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów wykraczających poza granice państw i wymagających wspólnych działań co sprzyja poprawie jakości życia lokalnych społeczności. Każdy projekt Interreg jest realizowany we współpracy międzynarodowej. Polska w latach 2021-2027 będzie uczestniczyć w 11 programach Interreg, których łączny budżet wyniesie prawie 1,8 mld euro.
Polska pełni funkcję instytucji zarządzającej dla transgranicznych programów:
Uczestniczy także w programach zarządzanych przez zagranicznych partnerów takich jak:
- Programy transgraniczne: Litwa-Polska, Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia-Polska, Brandenburgia-Polska, Czechy-Polska
- Programy transnarodowe: Europa Środkowa, Region Morza Bałtyckiego,
- Programy międzyregionalne: Europa, Interact
Interreg wspiera poprzez unijne instrumenty finansowania zewnętrznego następujące komponenty:
Interreg A – Współpraca transgraniczna między przyległymi regionami w celu propagowania zintegrowanego i harmonijnego rozwoju regionalnego między sąsiadującymi przygranicznymi regionami lądowymi i morskimi.
Interreg B – Współpraca transnarodowa na większych transnarodowych terytoriach lub wokół basenów morskich, obejmująca krajowych, regionalnych i lokalnych partnerów programu z państw członkowskich, państw trzecich, krajów partnerskich oraz KTZ w celu osiągnięcia wyższego stopnia integracji terytorialnej.
Interreg C – Współpraca międzyregionalna w celu wzmocnienia skuteczności polityki spójności poprzez promowanie analizy trendów rozwojowych w zakresie celów spójności terytorialnej oraz wymiany doświadczeń, innowacyjnych podejść i budowania zdolności:
- koncentrujących się na celach polityki m.in. takich jak bardziej konkurencyjna, przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna, przechodząca w kierunku zeroemisyjnej, lepiej połączona, o silniejszym wymiarze społecznym, bliższa obywatelom i inteligentna Europa oraz na celu lepszego zarządzania współpracą i inwestycji na rzecz zatrudnienia i wzrostu;
- w odniesieniu do identyfikacji, transferu i kapitalizacji dobrych praktyk w zakresie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich;
- z myślą o harmonizacji i uproszczeniu wdrażania programów Interreg, a także przyczynianiu się do kapitalizacji ich rezultatów, możliwych działań w zakresie współpracy, wspieraniu tworzenia, funkcjonowania i wykorzystywania europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej (EUWT).
Interreg D – Współpraca regionów najbardziej oddalonych, między sobą i z sąsiadującymi państwami trzecimi lub krajami partnerskimi lub KTZ lub organizacjami integracji i współpracy regionalnej lub kilkoma z nich w celu ułatwienia integracji regionalnej i harmonijnego rozwoju w ich sąsiedztwie.
Kto może skorzystać z programów w ramach Interreg?
- jednostki samorządu terytorialnego (JST),
- jednostki podległe JST w zakresie zdrowia,
- małe i średnie przedsiębiorstwa,
- organizacje pozarządowe,
- instytucje badawcze
Co oferuje program Interreg?
Wsparcie będzie udzielane zarówno na etapie wnioskowania jak i realizacji projektów. Refundacja sięga nawet 80% wydatków w projekcie, a w projektach programów z Ukrainą 90%. Jedną z możliwości będą także zaliczki dla beneficjentów w programie Polska-Ukraina. Zakres tematyki projektów współpracy w międzynarodowym partnerstwie jest atrakcyjny i szeroki. Zakończone już projekty cieszą się dobrymi praktykami. W programie wykorzystano uproszczone metody rozliczania kosztów.