Innowacje

Rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych) - Konkurencyjność MŚP - FE dla Łódzkiego (1.5)

Dotacja będzie wspierać wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne. Typ projektu podlegający dofinansowaniu jest rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych).
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
19.03.2024
Koniec składania wniosków
25.04.2024

Dla kogo?

O wsparcie ubiegać się mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, ośrodki innowacji, uczelnie wpisujące się w definicję IOB prowadzące działalność na terenie woj. łódzkiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Dotacja będzie wspierać wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.

Typ projektu podlegający dofinansowaniu:

  • rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych)

Dofinansowanie może być przeznaczone na usługi dla MŚP świadczone przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB), w tym inkubatory przedsiębiorczości, przy zachowaniu podejścia popytowego (np. w formie grantów).

Projekt powinien dotyczyć nowej usługi lub nowego zakresu świadczonej już usługi specjalistycznej lub pakietu usług w ramach oferty świadczonej przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB), w tym inkubatory przedsiębiorczości.

W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:

  • dofinansowanie w formie dotacji
  • wsparcie w formie projektu grantowego dla Wnioskodawców realizujących fazę inkubacji czyli wsparcia przedsiębiorstw działających do 2 lat od daty rejestracji w ramach grantu przeznaczonego na działania służące wdrożeniu w MŚP rozwiązań wypracowanych w ramach fazy inkubacji w zakresie: internacjonalizacji przedsiębiorstw, inwestycji w zakresie technologii Przemysłu 4.0.

Koszty kwalifikowalne w projekcie

Do wydatków kwalifikowalnych zaliczamy w szczególności wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu, a także:

  • koszty zatrudnienia osób zaangażowanych przez instytucję otoczenia biznesu lub ośrodek innowacji do realizacji wsparcia w ramach projektu (np. menedżerów inkubacji, menedżerów rozwoju, ekspertów, doradców),
  • koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń niezbędnych do świadczenia usług w ramach projektu,
  • koszty materiałów niezbędnych do realizacji usług,
  • koszty działań służących rekrutacji grupy docelowej, promowaniu wsparcia w ramach fazy inkubacji i rozwoju, promowaniu przedsiębiorczości, np. organizacja spotkań, konferencji, niezbędnych do osiągnięcia celów projektu (maksymalnie 10% kosztów bezpośrednich projektu), nie stanowiące kosztów działań informacyjno-promocyjnych projektu ujmowanych w kosztach pośrednich,
  • wydatki ponoszone przez grantobiorców po przystąpieniu do uczestnictwa w projekcie przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, ujęte w planie akceleracji (w odniesieniu do fazy inkubacji) – nie przekraczające łącznej kwoty przyznanego grantu, jednak nie więcej niż 300 tys. złotych (słownie : trzysta tysięcy złotych 00//100). W szczególności będą to koszty:
    • marketingu, udziału w targach, służące ekspansji rynkowej,
    • zatrudnienia dodatkowych pracowników w związku z akceleracją, jeśli jest to uzasadnione w planie inkubacji,
    • szkoleń,
    • inwestycji w technologie Przemysłu 4.0 rozumianego jako zmiany polegające przede wszystkim na automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw, zwiększeniu wykorzystania systemów procesowych, przestawieniu firm na cyfrowy łańcuch dostaw,
  • koszty pośrednie rozliczane metodą stawki ryczałtowej.

Ile można zyskać?

Budżet naboru wynosi 22 500 000 PLN.

Minimalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 1 000 000,00 PLN.

Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%

Dodatkowe informacje

Termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie: 19 marca 2024 r. godz. 8:00.

Termin zakończenia naboru wniosków o dofinansowanie: 25 kwietnia 2024 r. godz. 12:00

Dokumentacja konkursowa

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 24 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 28 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 30 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas