Wyszukiwarka dotacji

Do Polski wpłynęły pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE

Z końcem roku 2022 r. Komisja Europejska przekazała do Polski pierwsze środki z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Na rachunek Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpłynęły zaliczki na łączną kwotę 1 mld 66 mln euro, czyli około 5 mld zł. To oczywiście tylko niewielki ułamek z całej puli pieniędzy – ok. 770 mld zł – które zostały przyznane Polsce z Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Jest to jednak pozytywna informacja, środki te pozwolą bowiem na uruchomienie pierwszych, długo wyczekiwanych przez przedsiębiorców konkursów z nowej perspektywy.

Wpłynęły pieniądze – kiedy uruchomione zostaną nowe konkursy?

Z przekazanej puli 5 mld zł ok. 2,85 mld zł dotyczy programów krajowych, natomiast 2,15 mld zł wykorzystanych zostanie na finansowanie programów na szczeblu regionalnym.  Z programów krajowych jako pierwszy wystartuje program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pierwsze konkursy powinny zostać ogłoszone w lutym. Środki z KE pozwolą również na uruchomienie w drugim kwartale 2023 r. pierwszych konkursów z programów Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) i Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

Kredyt technologiczny i ekologiczny

Na marzec zaplanowano uruchomienie Kredytu na innowacje technologiczne, gdzie przedsiębiorcy będą mogli sfinansować wdrożenie innowacyjnych technologii poprzez zakup niezbędnych maszyn, urządzeń, całych linii technologicznych, patentów, licencji czy robót i materiałów budowlanych (koszty budowy, rozbudowy budynków, wykonania prac adaptacyjnych hali produkcyjnej itp.). Wymagane będzie, aby wdrażane rozwiązania były innowacyjne co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa, przy czym projekty o większej skali innowacji będą lepiej punktowane i będą mieć większą szansę na pozyskanie dofinansowania. W II kwartale zadebiutuje konkurs Kredyt ekologiczny zorientowany na finansowanie tzw. zielonych projektów m.in. na zakup instalacji OZE czy wymianę maszyn, linii technologicznych na efektywniejsze energetycznie. Konkurs będzie organizowany cyklicznie. Więcej informacji o konkursie znajdziecie tutaj: https://www.sekwencja.eu/dotacja/kredyt-ekologiczny-feng/

Szczegółowe założenia Kredytu ekologicznego są jeszcze opracowywane. Najnowsze aktualizacje znajdziecie u nas na stronie.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Jak przygotować spersonalizowaną mapę drogową i jaki jest zakres opracowania mapy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? Przygotowanie mapy transformacji może być poważną trudnością w procesie ubiegania się o dotację unijną w perspektywie finansowej 2021-2027. Dzięki mapie drogowej w procesie transformacji przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, włączając w to oczywiście pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji