Wyszukiwarka dotacji

Udzielanie zamówienia z wolnej ręki – na co uważać?

Czym charakteryzuje się zamówienie z wolnej ręki

Jak wiadomo, przedsiębiorcy korzystający ze środków unijnych muszą stosować się do zasad udzielania zamówień w projektach. Wybierając wykonawcę/dostawcę muszą uwzględniać zapisy Wytycznych kwalifikowalności wydatków 2021-2027. Wytyczne analizowaliśmy już wcześniej, jeżeli jeszcze nie zapoznałeś/aś się z nimi, zapraszamy do lektury zmian wprowadzonych wraz z nową perspektywą.

Dowiedz się więcej! Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027

Tryb zamówienia z wolnej ręki jest specjalnym trybem udzielania zamówienia. Dochodzi w nich do wyłączenia zastosowania zasady konkurencyjności. W przypadku podmiotów publicznych korzystających z instrumentów finansowania unijnego, udzielając zamówienia z wolnej ręki zamawiający zaprasza do złożenia oferty wyłącznie jednego wybranego wykonawcę i przeprowadza z nim negocjacje. Kwestie udzielania zamówień z wolnej ręki przed podmioty publiczne reguluje ustawa Prawo zamówień publicznych. W przypadku przedsiębiorstw, które z zasady nie podlegają pod tę ustawę, regulacje są nieco inne. W Wytycznych kwalifikowalności 2021-2027, do których stosowania zobligowani są przedsiębiorcy korzystający z unijnego wsparcia, sformułowanie „wolna ręka” w ogóle się nie pojawia, jest natomiast mowa o „pominięciu zasady konkurencyjności”. Pomijając zasadę konkurencyjności przedsiębiorcy mogą poszukiwać wykonawcy na własną rękę i zwrócić się z prośbą o ofertę do jednego lub więcej podmiotów (Wytyczne tego nie precyzują). Co absolutnie kluczowe pierwotne warunki zamówienia nie mogą zostać zmienione.

W tym artykule skupiamy się na kwestii zamówień z wolnej ręki w przypadku kiedy beneficjentem jest przedsiębiorca.

Kiedy można stosować tryb zamówienia z wolnej ręki?

Tryb zamówienia wolnej ręki można stosować jeżeli wystąpi sytuacja, w której nikt nie odpowie na zaproszenie ofertowe, błędnie aplikuje co będzie skutkować odrzuceniem lub wykonawca nie spełnia warunków udziału w postępowaniu. W ustawie Prawo zamówień publicznych określa się te przesłanki dla podmiotów publicznych, a dla przedsiębiorców możliwość pominięcia zasady konkurencyjności określają, jak sygnalizowaliśmy już wyżej, Wytyczne kwalifikowalności wydatków 2021-2027 o poniższym brzmieniu:

Z praktycznego punktu widzenia sytuacje te można rozumieć przykładowo tak. Brak złożenia ofert jest zrozumiały – w odpowiedzi na ogłoszenie w Bazie Konkurencyjności nikt nie przesłał oferty i nie zgłosił chęci wykonania zamówienia. Odrzucenie dotyczy np. sytuacji kiedy wykonawca celem złożenia oferty nie skorzysta z zamieszczonego formularza, tylko wypełni dane na własnym dokumencie firmowym, wypełni formularz ofertowy niezgodnie z instrukcją lub nie załączy obowiązkowego załącznika. Kolejną kwestią jest wykluczenie, które związane jest, np. z sytuacją, gdy wykonawca podlega obligatoryjnemu wykluczeniu z przyczyn określonych w art. 108 Prawa zamówień publicznych.

Kiedy wyłonienie wykonawcy zamówienia poprzez postępowanie w trybie zasady konkurencyjności nie powiodło się z wyżej wymienionych okoliczności zamawiający ma prawo do zastosowania trybu zamówienia wolnej ręki. Szczególnie należy patrzeć na fakt, że wyłonienie wykonawcy jest możliwe wtedy przy niezmienionych warunkach zamówienia, przy uwzględnieniu warunków stawianych wykonawcy określonych w pierwotnym zapytaniu.

Zanim jednak zdecyduje się na zamówienie w trybie wolnej ręki zalecane jest, aby jeszcze raz przeanalizować zapytanie ofertowe. Może wyniknąć taka sytuacja, w której wymagania wobec wykonawców są zbyt restrykcyjne czy termin jest nieadekwatny. Po dokładnym przeanalizowaniu warunków, terminu oraz upewnieniu się, że jest kilka potencjalnych wykonawców na rynku, i stwierdzeniu, że opis przedmiotu zamówienia jest wystarczająco precyzyjny, a warunki stawiane potencjalnemu wykonawcy są adekwatne do charakteru i specyfiki warto spróbować opublikować zapytanie ofertowe w Bazie Konkurencyjności jeszcze raz. Instytucja Pośrednicząca również najpierw zaleca takie działanie. Jeżeli w dalszym ciągu nie zostanie wyłoniony wykonawca, można będzie go wówczas wyłonić w trybie z wolnej ręki.

Zamawiający, który po nieudanym opublikowaniu zamówienia w Bazie Konkurencyjności, przeanalizuje zapytanie ofertowe i zdecyduje się na zmianę zakresu przedmiotu zamówienia choćby w najmniejszym stopniu, będzie musiał ponownie zastosować tryb zamówienia zgodnie z zasadą konkurencyjności.

Uczulamy, że w przypadku gdy zamawiający celowo postawi wygórowane kryteria, a by móc potem zastosować tryb wolnej ręki i wyłonić wybranego przez siebie wykonawcę, będzie narażony na ryzyko korekty finansowej. Podczas kontroli takie podejrzenie może paść, jeżeli zauważy się nieprawidłowości względem warunków udziału w postępowaniu. Taki zabieg zamawiającego, ogranicza konkurencyjność względem tego może zostać nałożona na zamówienie korekta nawet w wysokości 100%. Więcej o korektach finansowych i tego jak ich uniknąć przeczytasz tutaj: Sprawne rozliczanie projektu unijnego bez korekt finansowych

Przygotowanie do udzielania zamówienia w trybie z wolnej ręki

Co jest ważne przy udzielaniu zamówienia wolnej ręki/z pominięciem zasady konkurencyjności?

Przede wszystkim najlepiej korzystać z komunikacji elektronicznej. Wszystko jest wtedy należycie udokumentowane i przejrzyste. Zamawiający ma jak udowodnić, że przesłał wszystkie niezbędne dokumenty jak zakres zamówienia, wymagania czy wzór umowy i wymagane załączniki w niezmienionej formie zgodnie z pierwotnym zakresem przedmiotowym zamówienia. Z drugiej strony musi on posiadać wszelkie wymagane dokumenty od wykonawcy, które określił w zapytaniu ofertowym, np. referencje czy zaświadczenia. Całość konwersacji jest wtedy udokumentowana i możliwa do weryfikacji w przypadku kontroli. Sytuacja, w której kwestie informacyjne i dokumenty są przekazywane na spotkaniu twarzą w twarz, wymagane jest sporządzenie oficjalnej notatki podpisanej przez każdą ze stron.

Jeżeli zamawiający zdecyduje się na przesłanie zapytania ofertowego do kilku wykonawców najlepiej w tym wypadku będzie dodatkowo stworzyć protokół z wyboru wykonawcy.

Napisanie zapytania ofertowego może stanowić niekiedy wyzwanie. Szczególnie ze względu na ryzyko nałożenia korekty finansowej w przypadku nieprawidłowości, która w najgorszym wypadku wynosi 100% wartości zamówienia. Dlatego też, musi ono być wystarczająco dokładne, starannie napisane, a wymagania muszą zostać postawione w sposób zrozumiały i realny do wykonania. Jeżeli potrzebujesz wskazówek odnośnie zapytania ofertowego, na naszym blogu podpowiadamy -> Jak napisać zapytanie ofertowe?

Naszą specjalizacją jest pozyskiwanie środków unijnych na realizację projektów rozwoju przedsiębiorstw. W ramach usługi pozyskania dotacji przygotowanie zapytania ofertowego zgodnie z Twoimi potrzebami możesz powierzyć naszym specjalistom! Zapraszamy do współpracy.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji