Wyszukiwarka dotacji

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Globalni liderzy technologiczni

W ramach raportu Deloitte „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023” w Polsce w czołówce odnaleźć 18 firm charakteryzujących się technologicznym rozwojem. Można im wówczas nadać miano liderów technologicznych. Branże, które można kwalifikować do wyróżnienia liderów technologicznych to oprogramowanie, Fintech, technologie środowiskowe, komunikacja, media i rozrywka, opieka zdrowotna i nauki przyrodnicze oraz sprzęt komputerowy.

Wyróżniki liderów technologicznych

Najszybciej rozwijające się firmy musiały spełniać określone progi i kryteria. Pod uwagę brane były:

  • przychody operacyjne firmy w roku bazowym i bieżącym, kolejno wynoszące w latach 2019-2021 min. 50 tys. euro, oraz w 2022 r. min. 100 tys. euro;
  • własna własność intelektualna lub zastrzeżona technologia, sprzedawana klientom w produktach, przyczyniających się do większości przychodów operacyjnych firmy;
  • siedziba w kraju Europy Środkowej;
  • struktura własności, wykluczająca spółki zależne z większościowym udziałem podmiotów strategicznych.
  • prowadzenie działalności przez co najmniej 4 lata, przy czym firma założona musiała być 31 grudnia 2018 r. lub wcześniej.

Globalne badanie liderów technologicznych pokazało, że największy wzrost odnotowały firmy z sektora przemysłu oprogramowania. Transformacja technologiczna w danym okresie obejmowała postępy związane z takimi innowacjami jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona, sieci mobilne i szkło dotykowe, e-czytniki, samojezdne i elektryczne samochody, druk 3D, NFT, blockchain, rozwiązania e-commerce a także wiele innych, które wchodzą do codziennego użytku.

Innowacje technologiczne, ich opracowanie i wdrażanie to również doskonałość w zarządzaniu biznesem i finansami, sprzedaży, marketingu, produkcji, projektowaniu, zakupach, komunikacji, zarządzaniu i wielu innych dyscyplinach.

Cechy lidera technicznego

Rola lidera technologicznego ma za zadanie z sukcesem łączyć aspekty techniczne i biznesowe. Ma on skupiać się na innowacjach i wykorzystywać metodyki zwinne pozwalające na tworzenie firm przyszłości.

Zarządzanie technologiczne

Technical leaderzy wspierają zmiany oparte na rozwiązaniach IT. W związku z postępem technologicznym i transformacją technologiczną przedsiębiorstw obecność Lidera IT staje się niezbędna i będzie przybierać na wadze. Skuteczność skierowana jest na technologie wykorzystywane w celu poprawy doświadczeń klientów oraz jakości zaangażowania, ponieważ oznacza myślenie przyszłościowe. Technologie IT stają się siłą napędową, która może pozwolić firmie na lepszą ocenę rynków oraz ulepszenie reakcji na zmiany zachowań konsumentów, prowadzących do nowych sposobów prowadzenia działalności czy ulepszenia procesów zachodzących w firmie.

Najważniejsze funkcje liderów technologicznych to:

  • zwinność – wprowadzanie zwinności w całej organizacji,
  • klientocentryczność – priorytetem biznesowym są klienci, ich doświadczenia oraz zaangażowanie,
  • zaangażowanie – ciągłe poszukiwanie możliwości dzięki technologiom, rola lidera jako wizjonera i partnera,
  • nastawienie na wzrost – skupianie się na wzroście niż kosztach oraz kompleksowe wprowadzanie innowacji end-2-end.

Liderzy technologiczni widzą się jako inicjatorów zmian, którzy muszą być ciekawi, podejmujący ryzyko, kreatywni, zwinni, innowacyjni, wytrwali oraz którzy muszą posiadać wizję rozwoju technologicznego przedsiębiorstwa.

Lider zmiany i droga do innowacyjności

Młode firmy wykorzystujące strategie zarządzania poprzez technologiczne rozwiązania biorą na siebie odpowiedzialność opracowania rozwiązań, które uczynią świat bezpieczniejszym, bardziej zrównoważonym i sprawiedliwym. Odgrywa to bardzo istotną rolę, dlatego też Fundusze Europejskie w swoich programach finansowych wspierają silnie nowe i innowacyjne startupy oraz konkurencyjność mikro, małych i średnich firm. Wszystkie działania podjęte są w duchu ekologicznej i rozwiniętej gospodarki, która zapewni lepsze warunki życia dla społeczeństwa i stymulować będzie zmiany technologiczne, których nie sposób uniknąć. Rozwój technologii na obecnym poziomie, ma w sobie jeszcze wiele potencjału. Innowacyjne projekty technologiczne prowadzone przez inspirujące firmy są efektem ich ciężkiej pracy koncentrującej się na pozytywnym wpływie na teraźniejszość i przyszłość. Liderzy zmiany technologicznej tworzą praktyczne i skuteczne odpowiedzi na niektóre z wielu pilnych wyzwań, przed którymi stoi społeczeństwo i gospodarka.

Transformacje technologiczne w organizacjach

Droga do innowacyjności jest z pewnością niełatwa i wymaga w pewnych przypadkach zmiany perspektywy i chęci ryzyka. Gotowość do odważnych kroków i wytrzymałość to zadanie Lidera technologicznego, którego firma dążąca do zmiany technologicznej zdecydowanie powinna posiadać. Fundusze Europejskie rozkręcają się pod względem dotacji na innowacje technologiczne. Warunki wsparcia innowacji w przedsiębiorstwach wiążą się także z pojęciem inteligentnych specjalizacji, o których już pisaliśmy i zachęcamy do zapoznania się z nimi – przeczytaj artykuł. Odpowiednim staje się dobranie partnerów biznesowych wspierających postęp prac, dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz tworzących prawdziwe relacje, oparte na zasadzie win-win.

Jak budować zespoły technologiczne?

Pracownicy branży technologicznej umożliwiający rozwój firmy są możliwi do pozyskania poprzez metodyki szkolenia oparte na doświadczeniach w miejscu pracy doskonaląc tym samym kompetencje miękkie i twarde. Wymaga to przemyślanego podejścia do talentów, uczenia się, współpracy oraz strategicznych praktyk finansowania technologii. Zespoły także powinny być budowane w oparciu o umiejętności równoważące zespół, wspierające odpowiednią i skuteczną komunikację oraz poprzez określenie jasności i struktury zespołu względem odpowiedniego wyznaczenia ról i obowiązków.

Taki rozwój kompetencji cyfrowych i technologicznych oferują również Fundusze Europejskie. Dostępne jest wsparcie kompetencji managerów jak i kadry pracowniczej. Decydując się na realizację projektów unijnych można spotkać się z takim komponentem wsparcia jak Kompetencje, np. w ogólnopolskiej dotacji Ścieżka SMART. Pracownicy chętniej pozostają w firmie, w której dostrzegają wiele możliwości rozwoju i nabierania doświadczenia.

Jeżeli masz pytania i chcesz rozpocząć zmianę technologiczną w swojej firmie dzięki realizacji projektów unijnych – skontaktuj się z nami! Przeanalizujemy Twój pomysł i wskażemy jak Twoja działalność może się rozwinąć.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Jak przygotować spersonalizowaną mapę drogową i jaki jest zakres opracowania mapy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? Przygotowanie mapy transformacji może być poważną trudnością w procesie ubiegania się o dotację unijną w perspektywie finansowej 2021-2027. Dzięki mapie drogowej w procesie transformacji przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, włączając w to oczywiście pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji