Wyszukiwarka dotacji

Rosnący potencjał polskich startupów – wnioski płynące z raportu „Luki w ekosystemie startupowym”

Problem polskich startupów

Polskie startupy od dłuższego czasu borykają się z negatywnymi efektami luki finansowej. Trudności z pozyskaniem środków finansowych w zasadzie stanowią największą barierę rozwojową dla startupów. Problemy z dostępem do pieniędzy są szczególnie dotkliwe w początkowych fazach rozwoju startupów, gdy nie mają one jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku i nie posiadają wielu klientów.

Luka finansowa

Z raportu Fundacji Startup Poland wynika, że luka kapitałowa w Polsce wynosi kilkaset miliardów złotych. W normalnych warunkach gospodarczych luka finansowa występuje w momencie, gdy powstaje więcej projektów niż jest dostępnego kapitału by je sfinansować. Obecnie jednak gospodarka znajduje się w dosyć trudnej sytuacji i nawet bardzo dobre projekty mogą nie zostać sfinansowane.

Branże, w których brakuje pieniędzy

W ramach raportu Fundacji Startup Poland przeprowadzono ankietę wśród 300 startupów. Zapytano ich właścicieli jakie branże ich zdaniem są najbardziej niedofinansowane. Z badań tych wynika, że za najbardziej niedofinansowaną uznawana jest branża edukacyjna. Kolejnymi silnie niedofinansowanymi branżami są GreenTech/CleanTech (16%), hardware (16%), AgroTech (16%), MedTech (14%), przemysł 4.0 (12%) oraz life science (12%).

Czego jeszcze brakuje?

Poza oczywistym deficytem kapitału, polskim startupom brakuje również koniecznej wiedzy i doświadczenia. W takich przypadkach bardzo pomocne mogą okazać się różnego rodzaju programy akceleracyjne lub fundusze VC i anioły biznesu, którzy oprócz kapitału wnoszą swoją wiedzę, doświadczenie oraz znajomość uwarunkowań rynkowych. W przypadku funduszy VC, jak i aniołów biznesu przedsiębiorcy często obawiają się jednak utraty kontroli nad własną firmą, ceną za dostarczony kapitał są bowiem udziały lub akcje firmy. Dodatkowo zdarza się, że fundusze VC wprowadzają do umów inwestycyjnych rygorystyczne zapisy mające chronić ich interesy (uprawnienie kontrolne, kary finansowe itp.).Takie obawy, choć niepozbawione podstaw, nie zawsze są uzasadnione. Kluczową kwestią jest dogłębne przeanalizowanie zapisów umowy inwestycyjnej i wynegocjowanie dogodnych warunków. Programy akceleracyjne natomiast zdaniem ankietowanych są idealne dla początkujących founderów startupowych.

Rozwiązania problemu

Zdaniem ekspertów najlepszym wyjściem z obecnej sytuacji byłoby uzupełnienie rynku prywatnego pieniędzmi publicznymi oraz dbanie o wysoki poziom programów akceleracyjnych. Zabezpieczenie w postaci kapitału publicznego jest bardzo korzystne dla startupów i wzmacnia ich pozycję w trakcie poszukiwania nowych inwestorów. Korzyści płynące ze wsparcia i rozwoju startupów zauważalne są również w gospodarce. Napędzają one rozwój i innowacje, stymulują przedsiębiorczość w kraju, a także zapewniają nowe miejsca pracy zarówno w samym ekosystemie startupowym, jak i w powiązanych sektorach.

Programy dotacyjne dla startupów

Finansowanie startupów okazuje się być sporym wyzwaniem, szczególnie w ostatnich latach. Przyczyniają się do tego niewystarczająca ilość programów akceleracyjnych, niższa tolerancja ryzyka inwestorów oraz duża konkurencja na rynku. Prowadzonych jest jednak wiele programów wspierających rozwój startupów. W poprzedniej perspektywie finansowej konkursy dla startupów dostępne były przede wszystkim w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. W nowej perspektywie (2021-2027), która zostanie uruchomiona w przeciągu najbliższych miesięcy – przewidziano kompleksowe wsparcie dla startupów. Początkujący przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o środki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW), jak i programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W FEPW kontynuowane będą działania znane z poprzednich lat jak Platformy startowe dla nowych pomysłów (wsparcie eksperckie obejmujące m.in. mentoring, obsługę podatkową i księgową czy specjalistyczne usługi doradcze dopasowane do specyfiki pomysłu) czy Rozwój startupów w Polsce Wschodniej (wsparcie inwestycyjne na rozwój działalności). Opcje dla innowacyjnych spółek typu start-up/scal-up w formie programów rozwojowych o charakterze akceleracyjnym czy finansowania kapitałowego innowacyjnych spółek będą również dostępne w programie FENG. Dokładne daty uruchomienia naborów nie są jeszcze znane. Wszelkie nowe informacje dotyczące konkursów oraz startu naborów będą pojawiać się na naszej stronie. Polecamy również śledzić dostępne możliwości dofinansowania za pośrednictwem naszej wyszukiwarki dotacji, gdzie korzystając z opcji filtrowania można wyszukać konkursy adresowane stricte do startupów.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji