Wyszukiwarka dotacji

Inwestycje w rozwiązania cyfryzacyjne odpowiedzią na zapobieganie kryzysowi – analiza wyników raportu SAP

Cyfryzacja w polskich przedsiębiorstwach

Według raportu z 2021 r. pt. Digital Enterprise Index przygotowanego przez firmę Siemens, cyfryzacja przedsiębiorstw w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie i wymaga przyspieszenia. W raporcie wyróżnione zostały 4 sektory: maszynowy, motoryzacyjny, chemiczno-farmaceutyczny oraz żywnościowy. Skala wskaźnika poziomu cyfryzacji produkcji liczona jest od 0 do 4 punktów. Polskie przedsiębiorstwa osiągnęły średnio wartość na poziomie 1,8 punktu, co nie jest zadowalającym wynikiem. Przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego, maszynowego oraz żywnościowego osiągnęły wynik na poziomie 1,7 punktu, natomiast przedsiębiorstwa z sektora chemiczno-farmaceutycznego osiągnęły wartość na poziomie 2 punktów.

Dodatkowo z raportu wynika, że średni odsetek zysków przeznaczanych na cyfryzację zwiększył się z poziomu 6,48% w roku poprzednim do poziomu 9,12%. Ponadto 60% ankietowanych przedsiębiorców zadeklarowało, że utrzyma taki poziom inwestycji, a 13,3% planuje go jeszcze powiększyć w najbliższej przyszłości. W celu znacznego zwiększenia wskaźnika Digital Enterprise Index wymagane będą jednak większe nakłady inwestycyjne.

Cyfryzacja a kryzys

Badania zlecone w 2021 r. przez SAP dotyczące polskich przedsiębiorstw jasno pokazują, że czasy kryzysu oraz zwiększonej niepewności są lepiej tolerowane oraz znoszone przez przedsiębiorstwa, które wcześniej zainwestowały w rozwiązania cyfryzacyjne i automatyzujące procesy biznesowe lub te, które zadziałały szybko i elastycznie w obliczu trudniejszych czasów. Jedynie 45% przedsiębiorstw skategoryzowanych w badaniu jako firmy o wysokim poziomie transformacji cyfrowej odnotowało spadek sprzedaży w 2020 r. na skutek pandemii COVID-19. W przypadku firm o niskim poziomie transformacji cyfrowej natomiast poziom ten siąga 73%. Jeśli chodzi o przychody firm sytuacja wygląda podobnie. Spośród firm o wysokim poziomie cyfryzacji 29% odnotowało zwiększone przychody, a 49% zmniejszone. W przypadku firm o niskim poziomie cyfryzacji jedynie 20% odnotowało wzrost przychodów, a aż 66% odnotowało spadek.

2020 r. był ciężkim rokiem dla wielu przedsiębiorstw co można zaobserwować chociażby za pośrednictwem wyżej przedstawionych danym. Nie ulega jednak wątpliwości, że przedsiębiorstwa stawiające większy nacisk na transformację cyfrową oraz wydające więcej pieniędzy na działania związane z cyfryzacją firmy, radzą sobie wyraźnie lepiej w czasach kryzysu lub spadku koniunktury niż inne przedsiębiorstwa. Mają one większe szanse na uporanie się z trudnymi sytuacjami wywołanymi przez kryzys oraz łagodniej odczują jego negatywne efekty. Nie oznacza to jednak, że w 100% uchronią się przed stratami.

Możliwości dofinansowania

Dotacje na cyfryzację nie są nowym tematem. Cyfryzacja firm była jednym z celów wielu programów w poprzedniej perspektywie finansowej 2014-2020. Programy i konkursy o podobnych założeniach są również planowane w ramach najnowszej perspektywie finansowej 2021-2027. Kluczowymi działaniami wspierającymi takie inwestycje będą między innymi krajowe programy operacyjne Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Dużą pulę pieniędzy na cyfryzację firm przewidziano również w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

W FENG przedsiębiorcy będą mogli sfinansować koszty inwestycji cyfrowych w ramach wsparcia modułowego przewidzianego w Ścieżce SMART dobierając do modułu obowiązkowego (B+R lub Wdrożenie) moduł dodatkowy Cyfryzacja. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki dotacji i poznania szczegółów tego konkursu. Ponadto w programie FENG założono kontynuację wspierania rozwiązań Przemysłu 4.0, gdzie kwalifikować będzie można koszty zakupu robotów i towarzyszących im rozwiązań cyfrowych (np. specjalistycznego oprogramowania). W priorytecie II programu FENG zaplanowano wsparcie transformacji cyfrowej polskich MŚP, które przyjmie formę doradztwa dotyczącego zastosowania technologii cyfrowych oraz grantów na ich wdrożenie i zakup. Ze środków KPO w I połowie 2023 r. organizowany będzie konkurs „Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach”, a program FERC, stanowiący kontynuację Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowanego w latach 2014-2020, w całości poświęcony będzie działaniom wspierającym transformację cyfrową polskiej gospodarki.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji