Wyszukiwarka dotacji

„Horyzont Innowacji. Jubileusz 15-lecia NCBR” – podsumowujemy konferencję NCBR

27-28 września w Warszawskim Centrum EXPO odbyła się konferencja z okazji 15-lecia działalności NCBR. Uczestnicy mogli wysłuchać wielu interesujących prelekcji dotyczących m.in. Europejskiego Zielonego Ładu czy transformacji gospodarki w kierunku Przemysłu 5.0. Beneficjenci prezentowali efekty swoich innowacyjnych projektów zrealizowanych przy zaangażowaniu Funduszy Europejskich. Przedsiębiorcy szczególnie czekali jednak na informacje dotyczące konkursów finansowanych z nowej perspektywy 2021-2027. O nowej perspektywie nie mówiono wiele, pojawiły się jednak informacje, które warto odnotować.

FENG – czyli następca POIR – jakie wsparcie, kiedy nabory?

Kluczowym programem dedykowanym przedsiębiorcom będzie program FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Do najciekawszych opcji wsparcia, których uruchomienie zapowiedziano na konferencji, można zaliczyć:

Modułowe wsparcie innowacji (1.1)

W ramach tego działania przewidziano wsparcie projektów badawczych i wdrożeniowych, dodatkowo możliwe będzie finansowanie kosztów związanych m.in. z internacjonalizacją, zielonymi inwestycjami, rozwojem kompetencji czy cyfryzacją, budżet działania wynosi blisko 2 mld euro. Odnosząc się do poprzedniej perspektywy (2014-2020) można powiedzieć, że to działanie stanowi kontynuację Szybkiej Ścieżki organizowanej w ramach POIR. Przy czym w nowej perspektywie przedsiębiorcy będą mieć większą elastyczność tj. poza kosztami B+R będą mogli w ramach jednego projektu sfinansować też zupełnie odrębne kategorie wydatków jak np. udział w targach, szkolenia pracowników czy koszty komercjalizacji nowego rozwiązania (produktu/usługi). Przewidziano dofinansowanie w formie dotacji bezzwrotnej i dotacji warunkowej (częściowo zwrotna dotacja wyłącznie na wydatki związane z wdrożeniem innowacji, charakter zwrotny będzie mieć minimum 50% wsparcia). Planowana data uruchomienia naboru: I kwartał 2023 r.

Seal of Excellence (2.2.)

Konkurs skierowany do podmiotów, które składały projekty B+R bezpośrednio do Komisji Europejskiej, zostały pozytywnie ocenione (otrzymały tzw. pieczęć doskonałości), jednak z powodu wyczerpania budżetu nie otrzymały dofinansowania. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji bezzwrotnej. Alokacja wynosi 30 mln euro.

Wspólne przedsięwzięcia badawcze (2.3)

W ramach tego działania również przewidziano wspieranie projektów B+R. Wspólne przedsięwzięcia będą organizowane w ramach współpracy NCBR z wybranymi Partnerami współfinansującymi projekty. Projekty B+R będą się więc musiały wpisywać w agendę badawczą Partnera. W poprzedniej perspektywie NCBR realizował wspólne przedsięwzięcia np. z PKN Orlen (program grantowy NEON) czy PKP PLK (program BRIK). W nowej perspektywie można się spodziewać analogicznych przedsięwzięć realizowanych przy zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa. Budżet przeznaczony na działanie: 20 mln euro.

Bridge Up (2.5)

W ramach działania przewidziano udzielanie startupom technologicznym bezzwrotnego wsparcia na utworzenie wehikułu inwestycyjnego. Celem działania jest wsparcie komercjalizacji innowacji, jak i promocja modelu Venture Capital (VC) w Polsce. Konkurs stanowi kontynuację działania BRIdge Alfa znanego z perspektywy 2014-2020. Alokacja wynosi 100 mln euro.

Innostart (2.10)

Działanie dedykowane przedsiębiorcom, którzy nie mają doświadczenia w realizacji projektów B+R. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa specjalistycznego w zakresie przygotowania pierwszego projektu B+R oraz wsparcia finansowego na realizację pierwszego projektu B+R na START. Dofinansowanie w formie dotacji bezzwrotnej (na realizację projektu B+R) oraz nieodpłatnej usługi doradczej. W konkursie mogą wziąć udział m.in. absolwenci projektu Innovation Coach. Budżet działania: 11,1 mln euro.

TEF AI (2.22)

Celem konkursu jest utworzenie i funkcjonowanie Centrów testowania i eksperymentowania Sztucznej Inteligencji (Testing and Experimentation Facilities Artificial Intelligence – TEF AI). Wsparcie będzie udzielane w formie dotacji bezzwrotnej dla TEF i bezpłatnej usługi dla MŚP (dla dużych przedsiębiorstw usługi TEF AI będą świadczone po cenie rynkowej). Budżet: 25 mln euro.

Projekty IPCEI (2.4)

W tym działaniu przewidziano dotację bezzwrotną dla projektów B+R wpisujących się w obszary ważne dla wspólnoty europejskiej, możliwe będzie również dofinansowanie kosztów wdrożenia przemysłowego. Dofinansowanie w ramach tego działania będą mogły otrzymać wyłącznie tzw. Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (tzw. projekty IPCEI) zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. (b) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Budżet przeznaczony na działanie: 133,3 mln euro.

Cały czas można zapoznać się z całością konferencji. Nagrania z obu dni konferencji dostępne są na kanale YouTube Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Masz pytania, zastanawiasz się czy Twój pomysł kwalifikuje się pod dotację? Skontaktuj się z nami – przeprowadzimy dla Ciebie bezpłatną analizę potencjału projektu i pomożemy w procesie aplikacji.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji