Wyszukiwarka dotacji

FENG – kiedy start, które konkursy ruszą jako pierwsze?

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to program operacyjny o budżecie liczącym 7,9 mld euro. Program został podzielony na 4 priorytety. Najciekawsza oferta dla firm (niezależnie od ich wielkości) została przewidziana w priorytecie I Wsparcie dla przedsiębiorców. Mowa tu o opisywanej już przez nas na blogu Ścieżce SMART zakładającej wspieranie projektów modułowych. Przedsiębiorcy będą mogli również aplikować o środki z priorytetu II Środowisko przyjazne innowacjom oraz III Zazielenienie przedsiębiorstw. Jednym z pierwszych naborów realizowanych w ramach priorytetu II będzie Kredyt na innowacje technologiczne, czyli instrument łączący wsparcie bezzwrotne (dotacyjne) z kredytem, będący kontynuującą rozwiązania znanego z POIR i cieszący się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców.

Które konkursy ruszą jako pierwsze?

Prace nad pełnym harmonogramem naborów z programu FENG na 2023 r. jeszcze trwają. Na ten moment znany jest ramowy plan działań na I kwartał 2023 r. Jako pierwsze wystartują nabory wniosków do:

  1. Ścieżki SMART (Wsparcia modułowego dla przedsiębiorców).
  2. Kredytu na innowacje technologiczne.

Czy FENG jest dla mnie?

Chciałbyś udoskonalać procesy w swojej firmie? Masz pomysł na nowy lub znacząco ulepszony produkt, który będzie istotnie wyróżniał się na tle rozwiązań dostępnych na rynku? Jesteś w posiadaniu patentu i chciałbyś pozyskać środki na skomercjalizowanie innowacyjnej technologii? Wszystkie te działania dofinansujesz we wskazanych wyżej konkursach organizowanych w ramach programu FENG.

Jak przygotować się do startu w konkursach finansowanych z programu FENG?

Start nowych konkursów zaplanowano na I kw. 2023 r. Teraz jest więc bardzo dobry moment, aby zacząć przygotowania do aplikowania. Dokumentacja konkursowa (w tym przede wszystkim wzór wniosku o dofinansowanie czy instrukcja jego wypełniania) nie jest jeszcze dostępna. Niemniej jednak bazując na archiwalnych naborach – w perspektywie finansowej 2014-2020 zorganizowanych zostało 7 naborów do konkursu Kredyt na innowacje technologiczne – można określić przygotowanie jakich informacji będzie niezbędne. Ponadto przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, będącego instytucją odpowiedzialną za organizację konkursu, zapowiadają, że nie należy spodziewać się rewolucji i kluczowe zasady konkursu będą analogiczne jak w latach ubiegłych. Przedsiębiorcy chcący aplikować do konkursu Kredyt na innowacje technologiczne powinni w pierwszej kolejności sprawdzić czy mieszczą się w kategorii MŚP (ze wsparcia wyłączone są duże firmy, przy ocenie trzeba uwzględnić ewentualne powiązania z innymi podmiotami gospodarczymi – kapitałowe oraz przez osoby fizyczne). Następnie wskazane jest zbudowanie ramowego budżetu w oparciu o przeprowadzone rozeznanie rynku (np. dostępne cenniki, zebrane oferty) oraz oszacowanie ekonomicznej opłacalności projektu.

W przypadku Ścieżki SMART sytuacja jest bardziej złożona, bo koncepcja projektów modułowych stanowi nowość w perspektywie 2021-2027. Natomiast tu również można podjąć pewne działania. Warto np. zdecydować, które moduły poza modułem obowiązkowym przedsiębiorca będzie chciał realizować czy oszacować wstępnie budżet projektu.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące nadchodzących konkursów i pomożemy przygotować firmę do złożenia wniosku!

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji