Wyszukiwarka dotacji

FENG – kiedy start, które konkursy ruszą jako pierwsze?

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to program operacyjny o budżecie liczącym 7,9 mld euro. Program został podzielony na 4 priorytety. Najciekawsza oferta dla firm (niezależnie od ich wielkości) została przewidziana w priorytecie I Wsparcie dla przedsiębiorców. Mowa tu o opisywanej już przez nas na blogu Ścieżce SMART zakładającej wspieranie projektów modułowych. Przedsiębiorcy będą mogli również aplikować o środki z priorytetu II Środowisko przyjazne innowacjom oraz III Zazielenienie przedsiębiorstw. Jednym z pierwszych naborów realizowanych w ramach priorytetu II będzie Kredyt na innowacje technologiczne, czyli instrument łączący wsparcie bezzwrotne (dotacyjne) z kredytem, będący kontynuującą rozwiązania znanego z POIR i cieszący się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców.

Które konkursy ruszą jako pierwsze?

Prace nad pełnym harmonogramem naborów z programu FENG na 2023 r. jeszcze trwają. Na ten moment znany jest ramowy plan działań na I kwartał 2023 r. Jako pierwsze wystartują nabory wniosków do:

  1. Ścieżki SMART (Wsparcia modułowego dla przedsiębiorców).
  2. Kredytu na innowacje technologiczne.

Czy FENG jest dla mnie?

Chciałbyś udoskonalać procesy w swojej firmie? Masz pomysł na nowy lub znacząco ulepszony produkt, który będzie istotnie wyróżniał się na tle rozwiązań dostępnych na rynku? Jesteś w posiadaniu patentu i chciałbyś pozyskać środki na skomercjalizowanie innowacyjnej technologii? Wszystkie te działania dofinansujesz we wskazanych wyżej konkursach organizowanych w ramach programu FENG.

Jak przygotować się do startu w konkursach finansowanych z programu FENG?

Start nowych konkursów zaplanowano na I kw. 2023 r. Teraz jest więc bardzo dobry moment, aby zacząć przygotowania do aplikowania. Dokumentacja konkursowa (w tym przede wszystkim wzór wniosku o dofinansowanie czy instrukcja jego wypełniania) nie jest jeszcze dostępna. Niemniej jednak bazując na archiwalnych naborach – w perspektywie finansowej 2014-2020 zorganizowanych zostało 7 naborów do konkursu Kredyt na innowacje technologiczne – można określić przygotowanie jakich informacji będzie niezbędne. Ponadto przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, będącego instytucją odpowiedzialną za organizację konkursu, zapowiadają, że nie należy spodziewać się rewolucji i kluczowe zasady konkursu będą analogiczne jak w latach ubiegłych. Przedsiębiorcy chcący aplikować do konkursu Kredyt na innowacje technologiczne powinni w pierwszej kolejności sprawdzić czy mieszczą się w kategorii MŚP (ze wsparcia wyłączone są duże firmy, przy ocenie trzeba uwzględnić ewentualne powiązania z innymi podmiotami gospodarczymi – kapitałowe oraz przez osoby fizyczne). Następnie wskazane jest zbudowanie ramowego budżetu w oparciu o przeprowadzone rozeznanie rynku (np. dostępne cenniki, zebrane oferty) oraz oszacowanie ekonomicznej opłacalności projektu.

W przypadku Ścieżki SMART sytuacja jest bardziej złożona, bo koncepcja projektów modułowych stanowi nowość w perspektywie 2021-2027. Natomiast tu również można podjąć pewne działania. Warto np. zdecydować, które moduły poza modułem obowiązkowym przedsiębiorca będzie chciał realizować czy oszacować wstępnie budżet projektu.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące nadchodzących konkursów i pomożemy przygotować firmę do złożenia wniosku!

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Jak przygotować spersonalizowaną mapę drogową i jaki jest zakres opracowania mapy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? Przygotowanie mapy transformacji może być poważną trudnością w procesie ubiegania się o dotację unijną w perspektywie finansowej 2021-2027. Dzięki mapie drogowej w procesie transformacji przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, włączając w to oczywiście pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji