Program „Wsparcie na Rozwój Małych Gospodarstw 2023” to nabór prowadzony w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnego na lata 2023-2027.
Celem tego działania jest zwiększenie konkurencyjności małych gospodarstw poprzez wzrost wartości sprzedaży wyprodukowanych lub przetworzonych produktów rolnych. Wsparcie to obejmuje m.in. finansowe wsparcie dla inwestycji w rozwój gospodarstwa oraz szkolenia i doradztwo dla rolników w zakresie nowoczesnych technologii i metod produkcji.
Dla kogo?
Rolnik, posiadacz gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro, który prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność rolniczą, z której uzyskuje przychód ze sprzedaży na ustalonym poziomie minimalnym. Wielkość ekonomiczną wylicza się na podstawie prowadzonej w gospodarstwie produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Na co można uzyskać dofinansowanie?
Wsparcie na rozwój małych gospodarstw rolnych obejmuje operacje związane z:
- produkcją, przygotowaniem do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie
- rolniczym handlem detalicznym, sprzedażą bezpośrednią oraz dostawami bezpośrednimi.
W ramach interwencji objęte są inwestycje materialne i niematerialne związane z prowadzeniem produkcji rolnej (także ekologicznej), w tym budowa, remont, modernizacja lub wyposażenie budynków lub budowli, zakup nowych maszyn i urządzeń, wartości niematerialne i prawne.
Nie będzie można natomiast przeznaczyć środków z tego programu na zakup środków do produkcji rolnej, zwierząt ani ziemi. Nie przewiduje się również wsparcia gospodarstw rolnych np. w zakresie hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królików utrzymywanych w celu produkcji surowca mięsnego), roślin wieloletnich na cele energetyczne, niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, takich jak hodowla zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów rasowych i kotów rasowych oraz sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej.
Wysokość wsparcia
Każdy Wnioskodawca spełniające warunki może ubiegać się pomoc w wysokości:
- 120 tys złotych (gospodarstwa rozpoczynające działalność w zakresie wprowadzania produktów na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw (Rolniczy Handel Detaliczny, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie) oraz gospodarstwa prowadzące produkcję ekologiczną lub
- 100 tys złotych (kwota przeznaczona na realizację operacji innych niż powyższe).
Pomoc będzie miała postać płatności ryczałtowej i wypłacana będzie w dwóch ratach, z czego 80% rolnik otrzyma z góry, po rozpoczęciu realizacji założeń wpisanych w biznesplanie.
Intensywność wsparcia wynosi max. 85% kosztów kwalifikowalnych.
Co trzeba zrobić aby uzyskać wsparcie?
O wypłacie wsparcia będzie decydowało miejsce na liście rankingowej i system punktowy.
Punkty przyznawane będą za:
- Uczestnictwo w unijnym systemie jakości;
- Udział w zorganizowanych formach współpracy, przy czym przedmiot operacji powinien mieć związek z zakresem działalności będącej przedmiotem współpracy;
- Prowadzenie gospodarstwa, w którym co najmniej 50% gruntów użytkowanych znajduje się na obszarach o szczególnych warunkach geograficznych, takich jak górska lub specyficzna strefa II (tylko obszary, w których co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych znajduje się powyżej 350 m n.p.m.);
- Udział w szkoleniach związanych z zakresem operacji przewidzianym w biznesplanie.
Dodatkowo, przewiduje się preferencje dla kobiet, które prowadzą małe gospodarstwa.
Aby uzyskać wsparcie na rozwój małych gospodarstw rolnych, należy złożyć wniosek wraz z biznesplanem, który określi koncepcję zmian w gospodarstwie, mających na celu zwiększenie jego orientacji rynkowej i wartości sprzedaży produktów rolnych.
Zobowiązania Beneficjenta
Otrzymując wsparcie dla małych gospodarstw Beneficjent zobowiązuje się w szczególności do:
- Realizacji założeń biznesplanu;
- Wzrostu wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa/produkcji rolnej o co najmniej 30% (w stosunku do wartości bazowej) i utrzymanie osiągniętego poziomu przychodu co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;
- Utrzymanie zrealizowanej operacji;
- Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie;
- Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie oraz działalności w zakresie krótkiego łańcucha dostaw RHD, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie) (w przypadku uzyskania pomocy na ten zakres działalności);
- Prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów przez co najmniej 3 lata od dnia wypłaty drugiej raty pomocy.
Szczegółowe informacje o naborze będą znane po ogłoszeniu dokumentacji konkursowej. Zachęcamy do śledzenia naszej strony, gdzie na bieżąco publikujemy aktualne informacje.