Gospodarka o obiegu zamkniętym – co to takiego?
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) znana jest także jako gospodarka cyrkularna (z ang. Circular Economy). Główne założenia GOZ to zwiększanie efektywności wykorzystania surowców przy jednoczesnym minimalizowaniu powstawania odpadów, czego rezultatem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych czy poziomu zużycia energii. Wsparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym w ramach KPO ma za zadanie przyspieszenie transformacji MŚP poprzez tworzenie niskoemisyjnego, zrównoważonego i konkurencyjnego rynku. Wspieranie przedsięwzięć opierających się o prośrodowiskowe transformacje przedsiębiorstw na różnych poziomach stanowi jeden z głównych priorytetów dysponowania środków z Unii Europejskiej. 25 czerwca uruchomiony został nabór na inwestycje GOZ: Inwestycje we wdrażanie technologii środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A.2.2.1). Dzięki dotacji MŚP z całego kraju mogą dofinansować swoje działania mające na celu innowacje środowiskowe dla przedsiębiorstw.
Jakie typy projektów dla przedsiębiorstw mogą składać wnioski o dofinansowanie?
W ramach konkursu na dofinansowanie A.2.2.1 z KPO, MŚP mogą uzyskać wsparcie na rozmaite projektu w zakresie tzw. goz-transformacji. Wnioski o dofinasowanie mogą składać przedsięwzięcia, które skupiają się m. in. na:
- zwiększeniu efektywności energetycznej w procesach produkcyjnych i operacyjnych,
- zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych,
- zwiększeniu wydajności gospodarki materiałowej,
- zmniejszeniu ilości odpadów lub ponownym ich wykorzystaniu lub recyklingu,
- zmniejszeniu śladu węglowego, wodnego czy środowiskowego,
- zoptymalizowaniu zużycia energii,
- uniknięciu kar i opłat za wprowadzanie odpadów do środowiska,
- zwiększeniu zaangażowania pracowników w poprawę efektów działalności prośrodowiskowej,
- wprowadzeniu rozwiązań z zakresu: Społecznej odpowiedzialności biznesu lub rozwiązań dotyczących zasady: Środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny.
Dla potencjalnych wnioskodawców bardzo ważną informacją jest to, że im więcej z powyższych efektów zostanie spełnionych, tym więcej punktów w klasyfikacji mogą uzyskać. Rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym warto odpowiednio zaplanować, aby nie tylko zwiększyć swoje szanse w konkursie dotacyjnym, ale też osiągnąć faktyczne korzyści biznesowe. Warto też pamiętać, że wsparcie MŚP w ramach KPO dotyczy tylko projektów spełniających zarówno regulacje krajowe, jak i międzynarodowe.
Konkurs na dofinansowanie – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
W naborze Inwestycje we wdrażanie technologii środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A.2.2.1) przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie na następujące inwestycje:
- grunty (zakup prawa użytkowania wieczystego lub własności gruntu),
- nieruchomości zabudowane,
- środki trwałe (zakup nowych urządzeń i maszyn),
- roboty i materiały budowlane (niezbędnych do użytkowania środków z punktu poprzedniego),
- usługi doradcze (w szczególności koszty przeprowadzenia środowiskowej oceny cyklu życia produktu (LCA – Life Cycle Assessment), oceny śladu środowiskowego produktu (PEF – Product Environmental Footprint) i audytu końcowego parametrów przedsięwzięcia,
- usługi zewnętrzne (w szczególności koszty związane z uzyskaniem, walidacją i obroną patentów i innych WNiP),
- inwestycje na ochronę środowiska,
- inwestycje w efektywne gospodarowanie zasobami,
- koszty usług zewnętrznych (w tym przygotowanie studium wykonalności).
Warto w tym miejscu zatrzymać się nad wspomnianym powyżej studium wykonalności. To specjalny dokument, który zawiera w sobie analizę i ocenę potencjału przedsięwzięcia. Ponadto studium wykonalności powinno posiadać takie elementy, jak analiza słabych i mocnych stron przedsięwzięcia, analizę możliwości i zagrożeń związanych z jego realizacją, analizę posiadanych zasobów oraz ocenę szans na powodzenie całego projektu. Koszt przygotowania studium wykonalności nie jest obowiązkowym kosztem projektu.
Pozyskaj dotację – razem z nami
Dotacja na inwestycje GOZ: Inwestycje we wdrażanie technologii środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A.2.2.1) odbywa się za pomocą systemu LSI, a wnioskodawcy ubiegający się o otrzymanie wsparcia mogą otrzymać nawet 3 500 000 zł. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 896 380 zł. Wniosek o dofinansowanie musi być złożony zgodnie z wymogami zawartymi w dokumentacji. Konieczne jest też wykazanie wskaźników GOZ-transformacji, które należy zrealizować na etapie realizacji przedsięwzięcia. Przygotowanie wysokiej jakości wniosku o dofinansowanie to pracochłonne zadanie, które wymaga posiadania odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy. Trzeba też dodać, że pozyskanie dotacji na GOZ to dopiero początek – prawdziwym wyzwaniem jest późniejsze rozliczenie dofinansowania. Dlatego też przy ubieganiu się o dofinansowanie na inwestycje GOZ warto skorzystać z pomocy ekspertów od pozyskiwania dotacji. Nie czekaj dłużej i już teraz skontaktuj się z nami.