Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł
Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Organizatorem naboru jest NFOŚiGW czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie. Taki wniosek podpisać należy kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Analogiczna inicjatywa rządu została już zrealizowana w 2022 r. Z pomocy skorzystało wówczas 195 firm, a wsparcie wyniosło ponad 2,3 mld zł. Zapowiedziany program będzie realizowany w latach 2023-2024. Kryzys energetyczny z pewnością był odczuwalny dla całej polskiej gospodarki. Pomimo spadku rynkowych cen energii i gazu w dalszym ciągu wiele firm zmaga się z wyższymi cenami. Firmy, które ponoszą dodatkowe koszty ze względu na podwyższone ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego będą mogły liczyć na dopłatę pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest głównie to, że łączne koszty gazu ziemnego i energii elektrycznej wyniosły w 2021 roku min. 3% wartości produkcji sprzedanej.
Wartość produkcji sprzedanej stanowi przychód ze sprzedaży wyrobów, usług i robót, bez podatku VAT oraz podatku akcyzowego, a łącznie z wartością otrzymanych dotacji przedmiotowych tj. dotacji do produktów (wyrobów i usług).
Kto kwalifikuje się do wsparcia?
Ubiegać się o środki mogą wszystkie przedsiębiorstwa energochłonne, których przeważająca działalność znajduje się w sekcji B lub C PKD. Kwalifikować się do wsparcia będą te firmy, których koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. wyniosły nie mniej niż 3% wartości produkcji sprzedanej.
Charakter wsparcia
Pomoc będzie występować w dwóch wariantach: podstawowym i zwiększonym. Pomoc podstawowa przeznaczona jest dla wszystkich przedsiębiorców energochłonnych działających w sektorze przemysłowym. Natomiast pomoc zwiększona przysługuje firmom prowadzącym działalność w sektorach, które są szczególnie narażone na utratę konkurencyjności. Pomoc podstawowa będzie wypłacana w dwóch turach, tj. za pierwsze i za drugie półrocze 2023 r. w formie refundacji, a pomoc zwiększona w formie zaliczki za cały 2023 r.
Ile można zyskać?
POMOC PODSTAWOWA
Maksymalna intensywność dofinansowania
50%.
Maksymalna wartość dofinansowania
4 000 000 EUR
POMOC ZWIĘKSZONA
Maksymalna intensywność dofinansowania
80%
Maksymalna wartość dofinansowania
40 000 000 EUR
Należy zwrócić uwagę na to, że jeżeli ktoś korzystał już z pomocy programu w 2022 r. (Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.) to przysługujący mu limit pomocy podstawowej będzie pomniejszony o środki pomocowe uzyskane w ramach poprzedniej edycji programu. Limity są liczone łącznie dla wszystkich powiązanych podmiotów w Polsce, należy więc uwzględnić czy przedsiębiorca jest przedsiębiorstwem samodzielnym, czy też z uwagi na powiązania kapitałowe bądź osobowe jest podmiotem powiązanym. Dla beneficjentów pomocy zwiększonej limit pomocy otrzymanej łącznie w obu programach wynosi 100 mln EUR.
Start naboru wniosków
Nabór wniosków dla pomocy podstawowej zaplanowano w dwóch turach. Pierwszy nabór ruszy już w tym miesiącu (sierpniu), a drugi nabór zaplanowano na luty 2024 r. Czasu jest niewiele. Na złożenie wniosku będzie jedynie 14 dni.
O pomoc zwiększoną będzie się można ubiegać wyłącznie w ramach jednego naboru wniosków, który wystartuje także w tym miesiącu (sierpniu) i będzie trwał 14 dni. Pomoc zostanie wypłacona zaliczkowo i rozliczona w marcu 2024 r.
Jakie warunki należy spełnić?
W przypadku pomocy podstawowej przedsiębiorca musi łącznie spełniać poniższe warunki:
- prowadzi działalność gospodarczą (nie być w likwidacji ani upadłości), przy czym prowadzi ją przez całe I półrocze (dot. pierwszego naboru) 2023 r. oraz co najmniej jeden miesiąc 2021 r., za które przedstawi udokumentowane koszty zakupu gazu ziemnego lub energii elektrycznej;
- w 2021 r. poniósł łączne koszty gazu ziemnego i energii elektrycznej na poziomie co najmniej 3% wartości produkcji sprzedanej;
- w ostatnim zamkniętym roku obrotowym uzyskał co najmniej 50% przychodu z działalności w sekcjach B lub C PKD;
- nie zalega z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa ani składek na ubezpieczenia społeczne, co potwierdzi zaświadczeniami odpowiednich organów, wystawionymi nie wcześniej niż 90 dni przed złożeniem wniosku;
- nie jest objęty sankcjami nałożonymi w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Z pomocy zwiększonej może skorzystać przedsiębiorca, który:
- spełnia wszystkie warunki uprawniające do pomocy podstawowej, przy czym działalność gospodarcza musi być prowadzona w całym 2023 r.;
- w ostatnim zamkniętym roku obrotowym uzyskał co najmniej 50% przychodów w podklasach PKD lub kodach PRODCOM wyróżnionych na liście sektorów szczególnie zagrożonych utratą konkurencyjności;
- odnotuje w 2023 r. ujemny wynik EBITDA albo spadek tego wyniku o co najmniej 40% względem 2021 r. (warunek musi zostać spełniony na koniec roku – w przypadku jego niespełnienia część pomocy przekraczająca limit podstawowy musi zostać zwrócona wraz z odsetkami);
- do 31 marca 2024 r. przedstawi „Plan zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa”, w którym zawarte zostaną inwestycje o wartości co najmniej 30% otrzymanej pomocy.