Nowe wsparcie oferowane dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) czyli Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP to szansa dla polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców na uzyskanie środków na doradztwo w zakresie opracowania strategii cyfrowej, zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych, finansowanie szkoleń dla pracowników, a także promowanie idei transformacji cyfrowej.
Projekt Dig.IT w tym wydaniu opiera się więc na 3 głównych filarach:
- Doradztwo przedwdrożeniowe
- Granty na sfinansowanie procesu transformacyjnego
- Działania upowszechniające ideę transformacji cyfrowej
Do kogo kierowane jest wsparcie?
Granty przeznaczone będą dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu. Z tej kompleksowej oferty mogą skorzystać przede wszystkich przedsiębiorstwa ukierunkowane na podniesienie poziomu swojej dojrzałości cyfrowej poprzez udany proces transformacji cyfrowej.
Wysokość wsparcia
Wartości grantów na finansowanie transformacji cyfrowej w celu podniesienia konkurencyjności polskich MŚP na rynku prezentują się następująco:
Minimalna wartość grantu 40 000 EUR | Maksymalna wartość grantu 200 000 EUR |
Maksymalny poziom dofinansowania 70% kosztów netto projektu | Koszty kwalifikowalne wartości niematerialne i prawne (gotowe lub zlecone oprogramowanie), usługi chmurowe, wdrożenie oprogramowania lub usług chmurowych, szkolenia pracowników, środki trwałe |
Struktura projektu Dig.IT
W ramach programu grantowego dominującą częścią będzie zakup oprogramowania lub usług chmurowych, a w części uzupełniającej środki można przeznaczyć będzie na wdrożenie zakupionego oprogramowania lub usług chmurowych, szkolenia dla pracowników oraz środki trwałe niezbędne do przeprowadzenia transformacji cyfrowej.
Część obligatoryjna projektu obejmująca koszty dominujące:
- zakup wartości niematerialnych i prawnych w postaci gotowego oprogramowania lub zleconych prac programistycznych,
- usługi chmurowe typu SaaS, PaaS, IaaS czy CSaaS itp.
Część fakultatywna projektu obejmująca koszty uzupełniające:
- koszty wdrożenia oprogramowania lub usług chmurowych do działalności przedsiębiorstwa,
- koszty szkoleń pracowników z wykorzystania nabytych technologii cyfrowych,
- koszty niezbędnych środków trwałych.
Wspierane obszary transformacji cyfrowej
- Automatyzacja procesów i analityka biznesowa
- Cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem
- Wykorzystanie rozwiązań chmurowych
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe
- Cyberbezpieczeństwo
- Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych
Doradztwo w zakresie cyfryzacji MŚP
W ramach komponentu doradztwa usługi doradcze będą świadczone przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, która współpracować będzie z Agencją Rozwoju Przemysłu uruchamiającą nowy projekt grantowy. Usługi doradcze będzie mogło otrzymać 270 podmiotów z sektora MŚP. Kluczowe obszary jakie będzie wspierała Fundacja obejmują przeprowadzenie szczegółowej oceny i weryfikacji poziomu dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, opracowanie spersonalizowanej strategii transformacji cyfrowej, która zostanie odpowiednio dopasowania do specyfiki przedsiębiorstwa, dalej idąc doradztwo obejmuje także dokonanie oceny możliwości wprowadzenia zielonych lub zrównoważonych rozwiązań, a także zapewnienie usług technologicznych w zakresie dopasowania oprogramowania i usług chmurowych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz dostosowania nabytych technologii cyfrowych do aktualnego stanu firmy, usługi prawne dotyczące weryfikacji podmiotu sprzedającego, oceny poziomu ochrony danej technologii oraz możliwości rozwijania zakupionej technologii i w końcu usługi w zakresie wyceny kosztów procesu transformacyjnego obejmujące otrzymanie rzetelnej oceny kosztów i możliwości finansowych, które związane będą z wdrożeniem projektów cyfrowych.
Kiedy zostanie uruchomiony projekt grantowy?
Z wstępnych informacji dotyczących uruchomienia grantów na cyfryzację, wynika, że o grant będzie można się ubiegać bez skorzystania wcześniej z doradztwa Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Ogłoszenie naboru planowane jest na koniec listopada bieżącego roku, a uruchomienie naboru wniosków na grudzień bieżącego roku. Nowe wsparcie zapowiada się obiecująco. Transformacja cyfrowa to bardzo ważny aspekt rozwoju przedsiębiorstw, o którym wspominaliśmy wielokrotnie. Więcej informacji o projekcie grantowym pojawi się wraz z opublikowaniem dokumentacji konkursowej.
Śledźcie naszą stronę na bieżąco w celu uzyskania najnowszych informacji i aktualizacji związanych z dotacjami. Masz pytania? Zachęcamy do kontaktu przez wypełnienie formularza dostępnego na naszej stronie!