Wyszukiwarka dotacji

Skuteczne szkolenia w miejscu pracy: Jak inwestować w rozwijanie kompetencji managerów i pracowników?

Oczekiwania pracodawców a kompetencje pracowników

Skuteczne szkolenie pracowników to zdecydowanie krok do budowania zaufania i motywacji pracowników. Pracownicy są skłonni chętniej pracować w danym przedsiębiorstwie jeżeli mają szansę i dostęp do szerokiego rodzaju szkoleń. Szczególnie dla pracowników z młodszych pokoleń ma to ogromne znaczenie i jest uznawane za priorytet. Wyzwania managerów w tym zakresie to przede wszystkim budowanie indywidualnych ścieżek rozwoju oraz wspieranie mocnych stron i talentów pracowników nie tylko tych pracujących stacjonarnie w biurze, ale także tych którzy pracują zdalnie. Rozwój pracowników to stał się obecnie odpowiedzialnością firmy gdzie pracownicy wymagają od managerów wsparcia ich rozwoju. Obszar ten przeszedł w tym kierunku zmianę. Przenoszenie odpowiedzialności za rozwój kompetencji na pracownika nie jest już rozwiązaniem, które mogłoby mieć zastosowanie.

Wykwalifikowana kadra jest kluczowa dla przedsiębiorstw. Jakich więc kompetencji wymagają od pracowników managerowie?

W ostatnich latach świat doświadczył i wciąć doświadcza dynamicznie zachodzących zmian. Chociażby sytuacja związana z pandemią, która wstrząsnęła gospodarką i sprowadziła popularność pracy zdalnej, która na ten moment jest coraz częstszym rozwiązaniem w firmach. Wymagane kompetencje będą tak naprawdę przede wszystkim zależeć od specyfiki danej branży, działalności firmy, stanowiska czy już posiadanego doświadczenia zawodowego. Zainteresowanie może być skupione przede wszystkim na uniwersalnych kompetencjach oraz takich, które pozwolą na adaptowanie się do warunków rynku. Wśród nich znajduje się ciągłe uczenie się, inteligencja emocjonalna, kreatywność, skuteczne zarządzanie czasem zmianą, umiejętność pracy w zespole czy skuteczne wykorzystywanie technologii. Firmy zdają sobie sprawę z konieczności szkolenia pracowników, jednak wciąż w wielu przypadkach aspekt ich rozwoju może być pomijany. Jak więc odpowiedzieć na potrzeby szkoleniowe pracowników?

Metody szkolenia – odpowiedź na potrzeby pracowników

Managerowie w rozwoju pracowników oraz ich wiedzy mogą oferować następujące metody szkolenia w miejscu pracy. Jedną z metod wsparcia będzie rozwój umiejętności pracownika polegających na komunikacji, zdolności adaptowania się i podejmowania decyzji czyli kompetencji miękkich. Takie kompetencje mają miano PowerSkills, które managerzy powinni pielęgnować i wzmacniać. Wspominaliśmy także wcześniej o umiejętnościach ciągłego uczenia się co także tyczy się managerów. Co za tym idzie ważne przy odnoszeniu sukcesów będzie budowanie w firmie kultury wzajemnego uczenia się i propagowanie tego w zespole. Pracownicy zamiast szukać rozwiązania w Internecie powinni najpierw wedle tej kultury zapytać współpracownika i uzyskać potrzebną wiedzę. Jedną z podstaw rozwoju pracowników będzie także regularny Feedback. Budowanie zespołów, w których feedback będzie elementem komunikacji, a współpracownicy będą dzielić się informacjami staje się tutaj kluczem. Podejście managera powinno także obejmować proponowanie pracownikom kursów lub szkoleń, które mogliby zrealizować i podnieść swoje kompetencje.

Dofinansowanie szkolenia – Szkolenia pracowników i managerów w ofercie Funduszy Unijnych

Jak więc inwestować w szkolenia poprzez wykorzystanie środków unijnych? Rozwój i wsparcie kształcenia a także fundusze na rozwój kompetencji środowiskowych czy cyfrowych, również rozwój narzędzi i metodyki kształcenia ukierunkowanych na wspieranie kształcenia kompetencji kluczowych i kwalifikacji dostosowany do wymagań rynku pracy oferuje program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). W ramach programów regionalnych również można skorzystać ze wsparcia rozwoju kompetencji i kwalifikacji. Niekiedy można także zyskać podwójnie. Wiele dotacji dla przedsiębiorstw mających na celu wsparcie wdrożenia innowacji i rozwoju firm oferuje jako element uzupełniający wsparcie kompetencji i szkoleń związanych z obszarami wskazanymi w dokumentach konkursowych. Przykładowo nowość w postaci projektów modułowych wprowadzonych głównie przez dotację Ścieżkę SMART, ale mających zastosowanie także w przypadku dotacji regionalnych oferuje moduł Kompetencje. W Ścieżce SMART obszary rozwoju kompetencji obejmują prace B+R, inteligentne specjalizacje (więcej o inteligentnych specjalizacjach znajdziesz w tym artykule -> Czym są Krajowe Inteligentne Specjalizacje?), transfer technologii, zarządzanie innowacjami, komercjalizację wyników prac B+R, transformację przemysłu w kierunku gospodarki 4.0, cyfryzację, politykę klimatyczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym, ekoprojektowanie, gospodarkę niskoemisyjną, internacjonalizację, ochronę własności przemysłowej oraz obsługę infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach projektu. Programy regionalne w zakresie rozwoju umiejętności pracownika wspierające szkolenia pracowników podnoszące kwalifikacje w ofercie posiadają też takie wsparcie finansowe zgłaszane w zakresie zapotrzebowania ze strony pracodawców szczególnie uwzględniając firmy MŚP.

Forma wsparcia podnoszenia kwalifikacji pracowników w ramach działań Funduszy Europejskich często też oferuje początkowo wsparcie operatorom, ośrodkom innowacji czy Instytucjom Otoczenia Biznesu, które później mogą oferować usługi doradcze, wsparcie rozwoju czy właśnie wsparcie uzyskania lub rozwinięcia niezbędnych umiejętności zawodowych. Tak też było przykładowo w ramach działania Wsparcie firm w okresowych trudnościach – oferta dla operatorów.

Firmy, które chcą odpowiadać na potrzeby szkoleniowe pracowników i inwestować w rozwój pracowników muszą angażować się i poznać wszystkie kompetencje i potrzeby swoich pracowników aby stwarzać nowe możliwości i efektywnie je wykorzystywać w celu osiągnięcia nowych rezultatów. Wymaga to więc podejścia do zarządzania kapitałem ludzkim i jego możliwościami.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Polska Strefa Inwestycji (PSI): Kluczowe kryteria dla przedsiębiorców

Polska Strefa Inwestycji (PSI): Kluczowe kryteria dla przedsiębiorców

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to program wspierający rozwój przedsiębiorstw poprzez ulgi podatkowe i preferencje inwestycyjne. W artykule omawiamy najważniejsze kryteria, które muszą spełnić firmy, aby uzyskać decyzję o wsparciu, takie jak lokalizacja inwestycji, wielkość przedsiębiorstwa czy wpływ społeczno-gospodarczy projektu. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą świadomie przygotować się do procesu aplikacyjnego i zwiększyć szanse na sukces!
Dowiedz się więcej
Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych to kluczowy element każdego projektu współfinansowanego ze środków UE. W artykule zaproponowaliśmy praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć najczęstszych problemów i usprawnić proces rozliczania projektów. Ten przewodnik to praktyczne kompendium wiedzy dla każdego, kto przygotowuje dokumentację do rozliczenia dotacji unijnych, z naciskiem na dokładność, zgodność formalną i skuteczne zarządzanie dokumentami.
Dowiedz się więcej
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji