Wyszukiwarka dotacji

Przedsiębiorczość społeczna: Jak firmy łączą zysk z działaniami na rzecz dobra społecznego?

Spis treści

Czym jest koncepcja przedsiębiorczości społecznej?

Definicja przedsiębiorczości społecznej jest bardzo prosta i obejmować będzie rozpoczęcie działalności gospodarczej w celu rozwiązania celu społecznego i dzięki temu stworzenia pozytywnej zmiany. Przedsiębiorstwa społeczne przyjmują sobie za cel główny czynienie dobra, ale także przy tym osiągnie wymiernych korzyści i zysków. Jest to łączenie tradycyjnego biznesu z działaniem społecznym. Na początku działalności podmiotów ekonomii społecznej ważne jest zidentyfikowanie problemu społecznego i kolejno podjęcia próby jego rozwiązania. Najczęściej rozwiązania te dotyczą wprowadzania innowacji społecznych. Komisja Europejska definiując przedsiębiorstwo społeczne przedstawia, że są to organizacje łączące cele społeczne z inicjatywami promującymi postawy przedsiębiorcze, które koncentrują się na osiąganiu szerszych celów społecznych lub wywieraniu wpływu społecznego. Należy dodać także, że przedsiębiorstwa i organizacje non-profit zaliczają się również do przedsiębiorstw społecznych jednak istnieje wiele modeli biznesowych jakie przedsiębiorstwa społeczne mogą przyjąć w tym również działalność społeczna plus biznesowe nastawianie.

Działalność o wpływie społecznym i wyzwania związane z jej rozpoczęciem

Jak podają dane raportu PARP z 2020 roku – Rozwój przedsiębiorczości społecznej w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej dynamika przedsiębiorczości społecznej jest coraz szybsza. Główne wnioski z raportu wskazują na to, że przedsiębiorcy społeczni są coraz częściej obecni w biznesie głównie ze względu na to, że społeczeństwo jest bardziej świadome i kładzie się większy nacisk na zrównoważony rozwój a tym samym odpowiedzialny biznes. Dane raportu wskazały tym samym, że wzrósł popyt na usługi świadczone przez przedsiębiorstwa społeczne. Co więcej przedsiębiorstwa wykazują większe zaangażowanie w prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Przedsiębiorstwo społeczne to przedsiębiorstwo, które działa głównie w obszarach takich jak:

  • integracja zawodowa, w tym szczególnie integrowanie i szkolenia osób niepełnosprawnych i bezrobotnych,
  • osobiste usługi społeczne m.in. zdrowie, dobre samopoczucie i opieka medyczna, szkolenia zawodowe, edukacja, usługi zdrowotne, usługi opieki nad dziećmi, usługi dla osób starszych lub pomoc dla osób w trudnej sytuacji społecznej;
  • rozwój lokalny obszarów niemających możliwości rozwoju – przedsiębiorstwa społeczne na odległych obszarach wiejskich, programy rozwoju dzielnic/rehabilitacji na obszarach miejskich, pomoc rozwojowa i współpraca rozwojowa z krajami trzecimi;
  • pozostałe w tym recykling, ochrona środowiska, sport, sztuka, kultura lub konserwacja zabytków, nauka, badania i innowacje, ochrona konsumentów i sporty amatorskie.

Rozwój przedsiębiorczości społecznej wiąże się także przed nowo napotykanymi wyzwaniami. Jednymi z najpilniejszych wyzwań, które przedsiębiorcy społeczni biorą sobie na radar są zmiany demograficzne związane z niskim przyrostem naturalnym i starzeniem się społeczeństw, a także migracja ludności, zmiany klimatu, rozwój regionalny oraz marginalizacja grup etnicznych. W kwestii wyzwań stojących przed przedsiębiorcami w rozpoczęciu działalności o wpływie społecznym wymienić można brak doświadczenia w wybranym sektorze lub w zakresie przedsiębiorczości, brak środków finansowych, wyzwania bezpośrednio związane z wybranym celem społecznym lub także wybór nieodpowiedniego modelu działania i przy tym krytyka ze strony społeczeństwa.

Wsparcie przedsiębiorców społecznych można otrzymać dzięki Funduszom dostępnym w ramach programów unijnych. Dzięki właśnie środkom unijnym dynamika przedsiębiorczości społecznej była coraz silniejsza. Wiązało się to z tym, że środki unijne w większości przeznaczane były na organizacje działające na rzecz integracji zawodowej. W nowej perspektywie również można pozyskać owe wsparcie dzięki m.in. programowi Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) i nie tylko, dotacje regionalne mają również w tym swój udział. W obecnej perspektywie 2021-2027 istotne oprócz integracji zawodowej stało się także wsparcie przedsiębiorstw społecznych skierowanych na usługi społeczne i zdrowotne, rozwój lokalny czy związanych z trendem ekologicznym.

Cele przedsiębiorstw społecznych

Przedsiębiorcy społeczni oraz ich cele. Cele jakie przyjmują sobie przedsiębiorcy społeczni często łączą aspekty biznesowe z zaangażowaniem społecznym, tworząc innowacyjne modele biznesowe, które nie tylko generują zyski, ale również przynoszą korzyści społeczeństwu.

Cele przedsiębiorstw społecznych to m.in.:

  • rozwiązywanie problemów społecznych
  • zrównoważony rozwój
  • podnoszenie jakości życia
  • zwiększanie zatrudnienia i szkolenie
  • promowanie równości społecznej
  • ochrona środowiska
  • wspieranie lokalnych społeczności
  • edukacja i świadomość społeczna

Łączenie celu zarobkowego z działaniami na rzecz społeczeństwa i środowiska

W ramach wyżej wymienionych celów społecznych biznesowe nastawienie łączy w sobie rozwiązywanie konkretnych problemów społecznych, uwzględnianie aspektów społecznych ekonomicznych i środowiskowych, poprawę jakości życia społeczności lokalnych poprzez dostarczanie produktów lub usług, które przynoszą korzyści społecznościom, co więcej zwiększanie zatrudnienia, szczególnie wśród grup marginalizowanych, działania mające na celu redukcję nierówności społecznych, zwłaszcza poprzez zapewnienie równej dostępności do edukacji, zdrowia czy możliwości ekonomicznych, promowanie zrównoważonych praktyk biznesowych i oferowanie ekologicznych produktów czy usług, a także rozwój lokalnych społeczności poprzez inwestowanie w infrastrukturę, edukację czy inne projekty mające na celu wzmacnianie społeczności i w końcu zwiększanie świadomości społecznej i edukację w zakresie konkretnych problemów społecznych.

Działalność podmiotów ekonomii społecznej jest coraz częściej spotykana w sektorach takich jak usługi społeczne i zdrowotne, energia odnawialna, społeczne zaangażowane rolnictwo i środowisko (w tym recykling), a także kultura. Może to być uwarunkowane tym, że w zależności od państwa cele społeczne są inne i na bieżąco powstaje ich coraz więcej. Przedsiębiorcy społeczni angażują się w coraz szersze obszary, aktywnie włączając się w rozwiązywanie narastających problemów społecznych zależnych od regionu czy kraju.

Technologia społeczna a korzyści z nią związane

Rozwój innowacji społecznych wspiera przede wszystkim poprawę ogólnego dobrobytu społecznego a także zrównoważoną gospodarkę. Działalność podmiotów ekonomii społecznej poprzez wykorzystywanie technologii do tworzenia innowacji społecznych może generować korzyści w postaci popularyzacji zrównoważonych praktyk biznesowych, odpowiedzialnego biznesu, zrównoważonego podejścia, świadomego konsumpcjonizmu, lepszych warunków pracy, lepszej jakości życia w społeczeństwie przy tym również zwiększania komfortu funkcjonowania społeczeństwa, ogółem służy to także gospodarce w ogóle.

Rozwój innowacji społecznych oraz technologia społeczna odgrywają istotną rolę w rozwijaniu społeczeństwa i adresowaniu różnorodnych wyzwań. Są one kluczowe dla tworzenia bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego społeczeństwa, przynosząc korzyści zarówno jednostkom, jak i społecznościom jako całości. Oferują one narzędzia do skutecznego rozwiązywania problemów oraz poprawy jakości życia. Dlatego też wsparcie przedsiębiorców społecznych w ich działalności a tym samym stymulowaniu powstawania innowacji społecznych jest istotne.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji