Wyszukiwarka dotacji

Obszar transformacji w województwie łódzkim

Obszar transformacji w województwie łódzkim

Spis treści

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji

Dnia 14 marca 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa. Dokument został wówczas przesłany do Komisji Europejskiej, razem z projektem programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

W dn. 28 listopada 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął zmianę projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Przyjęta wersja programu została opracowana wraz z uwzględnieniem uwag przekazanych przez Komisję Europejską, dotyczących m.in. Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.

5 grudnia 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła, że Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji (TPST) został zaakceptowany m.in. dla regionu Bełchatowa, czyli dla województwa łódzkiego.

Obszar OT

Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji wskazuje obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Jako terytorium najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami transformacji w województwie łódzkim wskazano 35 gmin z dwóch podregionów: piotrkowskiego i sieradzkiego. Gminy, które znalazły się w Obszarze Transformacji zajmują powierzchnię 3 667 km², co stanowi 20,1% obszaru województwa. Obszar ten zamieszkuje 416,6 tys. osób, czyli 17% ogółu mieszkańców województwa.

Poniżej wymieniono gminy, które znajdują się w Obszarze Transformacji w woj. łódzki:

  • podregion piotrowski
powiat gmina
bełchatowski m. Bełchatów
Bełchatów
Drużbice
Kleszczów
Kluki
Rusiec
Szczerców
Zelów
m. Piotrów Trybunalski m. Piotrków Trybunalski
piotrowskiGorzkowice
Rozprza
Wola Krzysztoporska
radomszczańskiDobryszyce
Gomunice
Kamieńsk
Lgota Wielka
Ładzice
m. Radomsko
Radomsk
  • podregion sieradzki
powiatgmina
pajęczańskiDziałoszyn
Kiełczygłów
Nowa Brzeźnica
Pajęczno
Rząśnia
Siemkowice
Strzelce Wielkie
Sulmierzyce
łaskiWidawa
sieradzkiZłoczew
wieluński Czarnożyły
Konopnica
Osjaków
Ostrówek
Wieluń
Wierzchlas

Podstawą ustalenia obszaru transformacji w woj. łódzkim były uwarunkowania środowiskowe związane z lokalizacją złóż węgla brunatnego, zasięgiem terenu górniczego oraz leja depresji, a także uwarunkowania społeczno-gospodarcze związane z liczbą osób dojeżdżających do pracy do elektrowni i kopalni zlokalizowanej w województwie.

Zasięg OT

województwo łódzkie
Źródło: Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, załącznik nr 1 do Uchwały 189/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 14 marca 2022 r.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Województwo Łódzkie otrzymało ok. 370 mln euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusze Sprawiedliwej Transformacji mają za zadanie wspierać obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, czyli mają za zadanie wspierać Obszar Transformacji. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na inwestycje w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych MŚP i w laboratoria badawcze oraz w efektywność energetyczną i zapewnienie energii ze źródeł odnawialnych. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie również wspierał pracowników zatrudnionych w elektrowni Bełchatów, a także w sektorze wydobywczym i sektorach pokrewnych, między innymi przez możliwość uczestnictwa w szkoleniach, które pozwolą im na zdobycie nowych umiejętności i przygotują do pracy w zielonych sektorach. 

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Transformacja cyfrowa MŚP – już wkrótce rusza program grantów na cyfryzację!

Transformacja cyfrowa MŚP – już wkrótce rusza program grantów na cyfryzację!

Nowe wsparcie oferowane dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) czyli Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP to szansa dla polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców na uzyskanie środków w zakresie doradztwa opracowania strategii cyfrowej, nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych, finansowania szkoleń dla pracowników, a także promowania idei transformacji cyfrowej. Zapoznaj się ze strukturą projektu i wartościami grantów. Kompleksowe wsparcie pojawi się w tym roku w ofercie programu FENG!
Dowiedz się więcej
Czym są Krajowe Inteligentne Specjalizacje?

Czym są Krajowe Inteligentne Specjalizacje?

Celem głównym Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) jest skupienie inwestycji na działalność B+R+I tj. badawczo-rozwojowo-innowacyjną w obszarach cechujących się największym potencjałem innowacyjnym i konkurencyjnym. Z inteligentnymi specjalizacjami można spotkać się przy realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Listy inteligentnych specjalizacji są aktualizowane i przedstawiane w ramach odpowiednich dokumentów. W artykule wskazujemy i przybliżamy aktualne KIS.
Dowiedz się więcej
Nowe technologie w obszarze rolnictwa – analiza raportu Rolnictwo 4.0

Nowe technologie w obszarze rolnictwa – analiza raportu Rolnictwo 4.0

Analizujemy raport dotyczący trendów technologicznych w obszarze Rolnictwa 4.0 sporządzony przez NCiBR czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W artykule przedstawiliśmy kluczowe wnioski wynikające z raportu i dane obrazujące rozwój Rolnictwa 4.0 oraz działalności badawczo-rozwojowe w tym obszarze. Sięgnij po dawkę informacji z zakresu rolnictwa inteligentnego i dowiedz się jaki potencjał posiadają polscy przedsiębiorcy prowadzący gospodarstwa rolne.
Dowiedz się więcej
Termomodernizacja – sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Termomodernizacja – sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Ogólnie rzecz biorąc pojęcie jakim jest termomodernizacja wiąże się z poprawą efektywności energetycznej i może dotyczyć budynków, procesów produkcyjnych czy usługowych. Cele na jakich się koncentruje proces przeprowadzenia termomodernizacji obejmują obniżenie strat energii i uzyskanie dzięki temu oszczędności oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy mogą pozyskać dofinansowanie na przedsięwzięcia termomodernizacyjne.
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać!
Dowiedz się więcej
Bardziej zrównoważone projekty unijne – wszystko na temat zasady 6R

Bardziej zrównoważone projekty unijne – wszystko na temat zasady 6R

Ochrona środowiska w ramach projektu unijnego stała się elementem, na który zwraca się coraz większą uwagę. Zarówno kraje, ich polityka jak i przedsiębiorcy większy nacisk kładą na rozwiązania, które pozwolą przyspieszyć zieloną transformację. W nowej perspektywie zasada zrównoważonego rozwoju została rozbudowana o kryteria 6R - refuse, reduce, reuse, recover, recycle, rethink. Z artykułu dowiesz się czego dotyczą poszczególne kryteria i jaki wpływ mają na realizację projektów unijnych.
Dowiedz się więcej
Mapa drogowa transformacji jako element realizacji projektu z obszaru cyfryzacji

Mapa drogowa transformacji jako element realizacji projektu z obszaru cyfryzacji

Mapa drogowa transformacji to szczególny dokument, który towarzyszy wnioskom o dofinansowanie jako niezbędny załącznik do przedstawienia w ramach dotacji z obszaru cyfryzacji. Nową dotacją z takiego właśnie obszaru, której nabór dopiero wystartował jest Automatyzacja i robotyzacja w MŚP. Z artykułu dowiesz się jak wygląda zakres takiej mapy oraz tego jakie podmioty są uprawnione do świadczenia usługi opracowania mapy drogowej transformacji w ramach dotacji Automatyzacja i robotyzacja w MŚP.
Dowiedz się więcej
Włącz zarządzanie ryzykiem w projektach innowacyjnych

Włącz zarządzanie ryzykiem w projektach innowacyjnych

Prowadzenie projektów innowacyjnych wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, którego nie da się w całości wyeliminować jednak można je obniżać. Umiejętne zarządzanie ryzykiem i wartościowe, odpowiednie planowanie ryzyka w projekcie jest niezwykle istotne dla osiągnięcia sukcesu. Jak wygląda ryzyko w projekcie innowacyjnym i jak je obniżać? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Dowiedz się więcej
Dotacje na internacjonalizację, czyli promocja Twojej marki na rynkach zagranicznych

Dotacje na internacjonalizację, czyli promocja Twojej marki na rynkach zagranicznych

Wejście na nowe rynki zagraniczne często może wymagać dużych nakładów pieniężnych. Nowa perspektywa oferuje przedsiębiorcom możliwości wsparcia eksportu zagranicznego oraz promocji prowadzonej działalności, w tym oferowanych produktów. Poznaj główne motywy internacjonalizacji przedsiębiorstw i dotacje z jakich można będzie skorzystać w celu rozwoju działalności poprzez promocję na nowych rynkach międzynarodowych.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji