Wyszukiwarka dotacji

Obszar transformacji w województwie łódzkim

Spis treści

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji

Dnia 14 marca 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa. Dokument został wówczas przesłany do Komisji Europejskiej, razem z projektem programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

W dn. 28 listopada 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął zmianę projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Przyjęta wersja programu została opracowana wraz z uwzględnieniem uwag przekazanych przez Komisję Europejską, dotyczących m.in. Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.

5 grudnia 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła, że Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji (TPST) został zaakceptowany m.in. dla regionu Bełchatowa, czyli dla województwa łódzkiego.

Obszar OT

Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji wskazuje obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Jako terytorium najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami transformacji w województwie łódzkim wskazano 35 gmin z dwóch podregionów: piotrkowskiego i sieradzkiego. Gminy, które znalazły się w Obszarze Transformacji zajmują powierzchnię 3 667 km², co stanowi 20,1% obszaru województwa. Obszar ten zamieszkuje 416,6 tys. osób, czyli 17% ogółu mieszkańców województwa.

Poniżej wymieniono gminy, które znajdują się w Obszarze Transformacji w woj. łódzki:

  • podregion piotrowski
powiat gmina
bełchatowski m. Bełchatów
Bełchatów
Drużbice
Kleszczów
Kluki
Rusiec
Szczerców
Zelów
m. Piotrów Trybunalski m. Piotrków Trybunalski
piotrowskiGorzkowice
Rozprza
Wola Krzysztoporska
radomszczańskiDobryszyce
Gomunice
Kamieńsk
Lgota Wielka
Ładzice
m. Radomsko
Radomsk
  • podregion sieradzki
powiatgmina
pajęczańskiDziałoszyn
Kiełczygłów
Nowa Brzeźnica
Pajęczno
Rząśnia
Siemkowice
Strzelce Wielkie
Sulmierzyce
łaskiWidawa
sieradzkiZłoczew
wieluński Czarnożyły
Konopnica
Osjaków
Ostrówek
Wieluń
Wierzchlas

Podstawą ustalenia obszaru transformacji w woj. łódzkim były uwarunkowania środowiskowe związane z lokalizacją złóż węgla brunatnego, zasięgiem terenu górniczego oraz leja depresji, a także uwarunkowania społeczno-gospodarcze związane z liczbą osób dojeżdżających do pracy do elektrowni i kopalni zlokalizowanej w województwie.

Zasięg OT

województwo łódzkie
Źródło: Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, załącznik nr 1 do Uchwały 189/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 14 marca 2022 r.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Województwo Łódzkie otrzymało ok. 370 mln euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusze Sprawiedliwej Transformacji mają za zadanie wspierać obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, czyli mają za zadanie wspierać Obszar Transformacji. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na inwestycje w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych MŚP i w laboratoria badawcze oraz w efektywność energetyczną i zapewnienie energii ze źródeł odnawialnych. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie również wspierał pracowników zatrudnionych w elektrowni Bełchatów, a także w sektorze wydobywczym i sektorach pokrewnych, między innymi przez możliwość uczestnictwa w szkoleniach, które pozwolą im na zdobycie nowych umiejętności i przygotują do pracy w zielonych sektorach. 

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Jak przygotować spersonalizowaną mapę drogową i jaki jest zakres opracowania mapy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? Przygotowanie mapy transformacji może być poważną trudnością w procesie ubiegania się o dotację unijną w perspektywie finansowej 2021-2027. Dzięki mapie drogowej w procesie transformacji przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, włączając w to oczywiście pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu.
Dowiedz się więcej
Dofinansowania dla firm dostępne w 2024 r.

Dofinansowania dla firm dostępne w 2024 r.

Pula środków na bezzwrotne dofinansowania dla firm w 2024 roku otwiera doskonałe szanse rozwoju przedsiębiorstw z całego kraju. Możliwe jest otrzymanie dofinansowania na różnorodne cele - począwszy od prac badawczo-rozwojowych i wdrażania innowacji, przez granty na ekoinnowacje i projekty GOZ, aż po wsparcie MŚP w różnych aspektach działalności. Poznaj kluczowe dofinansowania planowane na ten rok i sprawdź, na jaką pomoc w uzyskaniu dotacji możesz liczyć.
Dowiedz się więcej
Przedsiębiorczość społeczna: Jak firmy łączą zysk z działaniami na rzecz dobra społecznego?

Przedsiębiorczość społeczna: Jak firmy łączą zysk z działaniami na rzecz dobra społecznego?

W artykule omawiamy przedsiębiorczość społeczną, która łączy cele biznesowe z działaniami społecznymi. Przedstawiamy rozważenia na temat przedsiębiorczości społecznej, gdzie działania biznesowe współistnieją z inicjatywami społecznymi oraz w jaki sposób rozwija się inicjatywa przedsiębiorstw społecznych. Wyróżniamy kilka celów przedsiębiorstw społecznych, takich jak zrównoważony rozwój i równość społeczna. Istotnym aspektem jest także podkreślenie roli technologii społecznej w poprawie dobrobytu społecznego, z zachętą do wsparcia przedsiębiorców społecznych i innowacji społecznych dla budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji