Wyszukiwarka dotacji

Obszar transformacji w województwie łódzkim

Obszar transformacji w województwie łódzkim

Spis treści

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji

Dnia 14 marca 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa. Dokument został wówczas przesłany do Komisji Europejskiej, razem z projektem programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

W dn. 28 listopada 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął zmianę projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Przyjęta wersja programu została opracowana wraz z uwzględnieniem uwag przekazanych przez Komisję Europejską, dotyczących m.in. Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.

5 grudnia 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła, że Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji (TPST) został zaakceptowany m.in. dla regionu Bełchatowa, czyli dla województwa łódzkiego.

Obszar OT

Terytorialny Plany Sprawiedliwej Transformacji wskazuje obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Jako terytorium najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami transformacji w województwie łódzkim wskazano 35 gmin z dwóch podregionów: piotrkowskiego i sieradzkiego. Gminy, które znalazły się w Obszarze Transformacji zajmują powierzchnię 3 667 km², co stanowi 20,1% obszaru województwa. Obszar ten zamieszkuje 416,6 tys. osób, czyli 17% ogółu mieszkańców województwa.

Poniżej wymieniono gminy, które znajdują się w Obszarze Transformacji w woj. łódzki:

  • podregion piotrowski
powiat gmina
bełchatowski m. Bełchatów
Bełchatów
Drużbice
Kleszczów
Kluki
Rusiec
Szczerców
Zelów
m. Piotrów Trybunalski m. Piotrków Trybunalski
piotrowskiGorzkowice
Rozprza
Wola Krzysztoporska
radomszczańskiDobryszyce
Gomunice
Kamieńsk
Lgota Wielka
Ładzice
m. Radomsko
Radomsk
  • podregion sieradzki
powiatgmina
pajęczańskiDziałoszyn
Kiełczygłów
Nowa Brzeźnica
Pajęczno
Rząśnia
Siemkowice
Strzelce Wielkie
Sulmierzyce
łaskiWidawa
sieradzkiZłoczew
wieluński Czarnożyły
Konopnica
Osjaków
Ostrówek
Wieluń
Wierzchlas

Podstawą ustalenia obszaru transformacji w woj. łódzkim były uwarunkowania środowiskowe związane z lokalizacją złóż węgla brunatnego, zasięgiem terenu górniczego oraz leja depresji, a także uwarunkowania społeczno-gospodarcze związane z liczbą osób dojeżdżających do pracy do elektrowni i kopalni zlokalizowanej w województwie.

Zasięg OT

województwo łódzkie
Źródło: Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, załącznik nr 1 do Uchwały 189/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 14 marca 2022 r.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Województwo Łódzkie otrzymało ok. 370 mln euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusze Sprawiedliwej Transformacji mają za zadanie wspierać obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, czyli mają za zadanie wspierać Obszar Transformacji. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na inwestycje w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych MŚP i w laboratoria badawcze oraz w efektywność energetyczną i zapewnienie energii ze źródeł odnawialnych. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie również wspierał pracowników zatrudnionych w elektrowni Bełchatów, a także w sektorze wydobywczym i sektorach pokrewnych, między innymi przez możliwość uczestnictwa w szkoleniach, które pozwolą im na zdobycie nowych umiejętności i przygotują do pracy w zielonych sektorach. 

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Wsparcie na starcie. Przegląd możliwości i sposobów dofinansowania na start firmy.

Wsparcie na starcie. Przegląd możliwości i sposobów dofinansowania na start firmy.

Dofinansowanie na startup można pozyskać w różnych formach, poprzez dotacje unijne, pożyczki, programy akceleracyjne czy poprzez inwestorów. Jakie możliwości już czekają lub dopiero będą czekać na przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju? Sprawdź ofertę programu FENG, programu dla Polski Wschodniej oraz inne możliwości jakie oferuje na przykład Fundusz Inwestycyjny.
Dowiedz się więcej
Nowe zasady promocji projektów unijnych – jak uniknąć błędów?

Nowe zasady promocji projektów unijnych – jak uniknąć błędów?

Każdy z projektów współfinansowanych z funduszy europejskich ma obowiązek realizacji działań informacyjnych na rzecz widoczności FE. W celu określenia działań w zakresie informacji i promocji powstały Wytyczne dotyczące informacji i promocji Funduszy Europejskich dla danej perspektywy, obecnie na lata 2021-2027. W artykule przyglądamy się bliżej tym wytycznym i obowiązkom z jakich muszą wywiązać się Beneficjenci.
Dowiedz się więcej
Kondycja finansowa przedsiębiorstwa w procesie pozyskiwania dotacji unijnych

Kondycja finansowa przedsiębiorstwa w procesie pozyskiwania dotacji unijnych

Pozyskiwanie wsparcia finansowego z Funduszy Unijnych na projekty inwestycyjne lub badawczo-rozwojowe wymaga od przedsiębiorcy spełnienia określonych wymogów. Aby dostać wsparcie ze środków unijnych, firma musi znajdować się w korzystnej sytuacji finansowej. Jednak co dzieje się w przypadku kiedy przedsiębiorstwo znajduje się w trudnej sytuacji, co to oznacza?
Dowiedz się więcej
Przyspieszenie transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa

Przyspieszenie transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa

W klimacie biznesowym transformację cyfrową firmy stanowi znalezienie nowych sposobów dostarczania wartości, zwiększania efektywności czy generowania przychodów. Dla transformacji biznesowej przy wykorzystaniu innowacji cyfrowych ważne są obszary takie jak zasoby ludzie, strategia biznesowa oraz inteligentne technologie. Dlaczego firmy powinny przeprowadzać cyfrową transformację? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Dowiedz się więcej
Mazowieckie z możliwością pozyskania dotacji w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Mazowieckie z możliwością pozyskania dotacji w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Ponownie w nowej perspektywie 2021-2027 przedsiębiorcy będą mogli liczyć na kontynuację wsparcia dla wschodnich województw w celu przyspieszenia ich rozwoju. W nowej odsłonie programu woj. mazowieckie również ma szansę na pozyskanie dofinansowania. Ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, aż 500 mln euro zostanie przeznaczonych na wsparcie dla przedsiębiorców. Poznaj program FEPW i dowiedz się, które regiony woj. mazowieckiego mogą skorzystać ze wsparcia unijnego.
Dowiedz się więcej
Jak zaplanować projekt badawczo-rozwojowy?

Jak zaplanować projekt badawczo-rozwojowy?

Projekty B+R to wieloetapowe przedsięwzięcie, które prawidłowo przygotowane może zapewnić firmie znaczącą przewagę konkurencyjną. Należy jednak pamiętać, że proces ich realizacji jest bardzo złożony, pracochłonny i obarczony dużym ryzykiem. W artykule wskazaliśmy jak skutecznie zaplanować projekt badawczo-rozwojowy i inne informacje związane z pracami B+R.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji