Wyszukiwarka dotacji

Czy Polska przyciąga zagranicznych inwestorów? – analiza wyników raportu Made in Poland w świetle innych danych

Rok 2021 był rekordowy jeśli chodzi o zagraniczne inwestycje w Polsce. Polska czerpie korzyści ze swojego położenia na mapie – lokalizacja w sercu Europy w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą transportową, dostępem do portów morskich, dużymi możliwościami na rynku pracy, przyjazną atmosferą w środowisku biznesowym i istotnym wsparciem publicznym czyni Polskę bardzo dobrym miejscem do inwestowania. Polski rynek posiada liczne atuty dla producentów z całego świata. Firmy działające w Polsce stale zyskują na znaczeniu stając się głównymi eksporterami produktów przemysłowych do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i UE, tym samym napędzając wzrost gospodarczy i budując swoją pozycję w regionie. W raporcie Made in Poland można przeczytać, że zagraniczne firmy w 2021 r. zainwestowały w Polsce ponad 3,5 mld euro. Należy zaznaczyć, że dane te obejmują wyłącznie inwestycje „obsługiwane” przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Pełny obraz sytuacji dają wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego, które są jeszcze bardziej optymistyczne. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego oszacowali, że w 2021 r. napływ inwestycji zagranicznych był rekordowo wysoki i wyniósł 24,8 mld dolarów. Pod względem wartości napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) Polska zajęła 14 miejsce na świecie i 3 miejsce w UE. W porównaniu do roku 2020 r. wartość BIZ odnotowała gigantyczny wzrost o 82%. Te rekordowe wyniki stanowią splot wielu okoliczności. Polska skorzystała na popandemicznych trendach związanych ze skracaniem łańcuchów dostaw i wojnie handlowej na linii USA-Chiny.

Co pozwala Polsce na skuteczne pozyskiwanie zagranicznych inwestorów?

Wśród głównych atutów pozwalających na skuteczne pozyskiwanie zagranicznych inwestorów znajdują się przede wszystkim ulgi podatkowe, zwolnienia z podatku, rządowe granty oraz postępująca digitalizacja procesów prawo-podatkowych. Inwestorzy zagraniczni prowadzący biznes w Polsce mają szereg możliwości uzyskania wsparcia na rozwój działalności finansowanego ze źródeł krajowych czy też unijnych, co stanowi czynnik stymulujący zainteresowanie polskim rynkiem. Jedną z form wsparcia, która spotyka się z zainteresowaniem zagranicznych inwestorom jest zwolnienie z podatku CIT funkcjonujące w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (do 2018 r. w formie Specjalnych Stref Ekonomicznych). Inwestorzy mogą także liczyć na pomoc w postaci bezzwrotnej dotacji. Mowa tu o programie wspierania inwestycji na lata 2011-2030 potocznie nazywanym grantem rządowym (pełna nazwa to Program wspierania inwestycji gospodarki polskiej na lata 2011 – 2030). Z grantu rządowego można sfinansować koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, maksymalny poziom wsparcia wynosi 10-20% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Co ważne obie te formy wsparcia tj. ulgę podatkową oraz grant rządowy można ze sobą łączyć.

Niepewność przepisów prawo-podatkowych w świetle raportu GBCI 2022 stworzonego przez TMF Group

Poza licznymi atutami wyzwaniem dla zagranicznych przedsiębiorców może być brak pewności i przewidywalności otoczenia fiskalnego i prawnego biznesu (częste zmiany regulacji prawno-podatkowych, brak jasnych interpretacji przepisów). W 2021 roku po wprowadzeniu Polskiego Ładu prawo podatkowe stało się bardziej skomplikowane co spowodowało niepokój i niezadowolenie wśród przedsiębiorców. Jak pokazują dane z raportu GBCI w 2022 roku Polska znalazła się na 10 miejscu na świecie i 4 miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu. Polski Ład gruntownie przebudował system podatkowy zmieniając wszelkie przepisy podatkowe dotyczące korporacji, przedsiębiorców, pracowników i sposobu naliczania wynagrodzeń. Wprowadzenie tak dużych zmian, które nie zostało poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi i dużą akcją informacyjną, a następnie kolejne nowelizacje dopiero co wprowadzonych przepisów nie sprzyjają decyzjom o założeniu działalności w Polsce. Co optymistyczne mimo tych zawirowań w większości analiz przewidywany jest wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w okresie najbliższych 5 lat.

Rozwój technologii drogą do sukcesu w pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych

Wraz z ekspansją nowych technologii w biznesie kolejne obszary administracji publicznej podlegać będą cyfryzacji. Rozwój platform e-administracji z pewnością wymaga uwagi i początkowo może stanowić wyzwanie dla inwestorów (e-usługi nie zawsze są proste i intuicyjne), jednak w dłuższej perspektywie czasowej na pewno ułatwi i usprawni prowadzenie biznesu w Polsce. Zarządzanie ryzykiem podatkowym i prawnym jest jednym z czynników sukcesu inwestorów stąd ważnym jest, aby je poznać i zrozumieć, a następnie bazując na tej wiedzy dostosować swój biznesplan do lokalnych warunków.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji