Czy Polska przyciąga zagranicznych inwestorów? – analiza wyników raportu Made in Poland w świetle innych danych
Rok 2021 był rekordowy jeśli chodzi o zagraniczne inwestycje w Polsce. Polska czerpie korzyści ze swojego położenia na mapie – lokalizacja w sercu Europy w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą transportową, dostępem do portów morskich, dużymi możliwościami na rynku pracy, przyjazną atmosferą w środowisku biznesowym i istotnym wsparciem publicznym czyni Polskę bardzo dobrym miejscem do inwestowania. Polski rynek posiada liczne atuty dla producentów z całego świata. Firmy działające w Polsce stale zyskują na znaczeniu stając się głównymi eksporterami produktów przemysłowych do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i UE, tym samym napędzając wzrost gospodarczy i budując swoją pozycję w regionie. W raporcie Made in Poland można przeczytać, że zagraniczne firmy w 2021 r. zainwestowały w Polsce ponad 3,5 mld euro. Należy zaznaczyć, że dane te obejmują wyłącznie inwestycje „obsługiwane” przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Pełny obraz sytuacji dają wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego, które są jeszcze bardziej optymistyczne. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego oszacowali, że w 2021 r. napływ inwestycji zagranicznych był rekordowo wysoki i wyniósł 24,8 mld dolarów. Pod względem wartości napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) Polska zajęła 14 miejsce na świecie i 3 miejsce w UE. W porównaniu do roku 2020 r. wartość BIZ odnotowała gigantyczny wzrost o 82%. Te rekordowe wyniki stanowią splot wielu okoliczności. Polska skorzystała na popandemicznych trendach związanych ze skracaniem łańcuchów dostaw i wojnie handlowej na linii USA-Chiny.
Co pozwala Polsce na skuteczne pozyskiwanie zagranicznych inwestorów?
Wśród głównych atutów pozwalających na skuteczne pozyskiwanie zagranicznych inwestorów znajdują się przede wszystkim ulgi podatkowe, zwolnienia z podatku, rządowe granty oraz postępująca digitalizacja procesów prawo-podatkowych. Inwestorzy zagraniczni prowadzący biznes w Polsce mają szereg możliwości uzyskania wsparcia na rozwój działalności finansowanego ze źródeł krajowych czy też unijnych, co stanowi czynnik stymulujący zainteresowanie polskim rynkiem. Jedną z form wsparcia, która spotyka się z zainteresowaniem zagranicznych inwestorom jest zwolnienie z podatku CIT funkcjonujące w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (do 2018 r. w formie Specjalnych Stref Ekonomicznych). Inwestorzy mogą także liczyć na pomoc w postaci bezzwrotnej dotacji. Mowa tu o programie wspierania inwestycji na lata 2011-2030 potocznie nazywanym grantem rządowym (pełna nazwa to Program wspierania inwestycji gospodarki polskiej na lata 2011 – 2030). Z grantu rządowego można sfinansować koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, maksymalny poziom wsparcia wynosi 10-20% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Co ważne obie te formy wsparcia tj. ulgę podatkową oraz grant rządowy można ze sobą łączyć.
Niepewność przepisów prawo-podatkowych w świetle raportu GBCI 2022 stworzonego przez TMF Group
Poza licznymi atutami wyzwaniem dla zagranicznych przedsiębiorców może być brak pewności i przewidywalności otoczenia fiskalnego i prawnego biznesu (częste zmiany regulacji prawno-podatkowych, brak jasnych interpretacji przepisów). W 2021 roku po wprowadzeniu Polskiego Ładu prawo podatkowe stało się bardziej skomplikowane co spowodowało niepokój i niezadowolenie wśród przedsiębiorców. Jak pokazują dane z raportu GBCI w 2022 roku Polska znalazła się na 10 miejscu na świecie i 4 miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu. Polski Ład gruntownie przebudował system podatkowy zmieniając wszelkie przepisy podatkowe dotyczące korporacji, przedsiębiorców, pracowników i sposobu naliczania wynagrodzeń. Wprowadzenie tak dużych zmian, które nie zostało poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi i dużą akcją informacyjną, a następnie kolejne nowelizacje dopiero co wprowadzonych przepisów nie sprzyjają decyzjom o założeniu działalności w Polsce. Co optymistyczne mimo tych zawirowań w większości analiz przewidywany jest wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w okresie najbliższych 5 lat.
Rozwój technologii drogą do sukcesu w pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych
Wraz z ekspansją nowych technologii w biznesie kolejne obszary administracji publicznej podlegać będą cyfryzacji. Rozwój platform e-administracji z pewnością wymaga uwagi i początkowo może stanowić wyzwanie dla inwestorów (e-usługi nie zawsze są proste i intuicyjne), jednak w dłuższej perspektywie czasowej na pewno ułatwi i usprawni prowadzenie biznesu w Polsce. Zarządzanie ryzykiem podatkowym i prawnym jest jednym z czynników sukcesu inwestorów stąd ważnym jest, aby je poznać i zrozumieć, a następnie bazując na tej wiedzy dostosować swój biznesplan do lokalnych warunków.