Wyszukiwarka dotacji

Analiza umowy o dofinansowanie w ramach Ścieżki SMART – osiąganie wskaźników, przestrzeganie zasad horyzontalnych i polityk unijnych

W nowej perspektywie finansowej i nowych programie operacyjnym Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki obowiązują nowe zasady. Ścieżka SMART to dobrze znana już wszystkim dotacja przeznaczona dla przedsiębiorców i nie tylko bo także umożliwiająca realizację projektów w partnerstwie z jednostkami badawczymi.

Ogólne warunki realizacji projektu zgodnie z Umową o dofinansowanie nakładają na Beneficjenta obowiązek osiągnięcia określonych we wniosku o dofinansowanie celów i wskaźników Projektu poprzez osiągnięcie celów i wskaźników każdego z modułów wchodzących w skład Projektu. Tutaj stawia się największy nacisk. Prawidłową realizację projektu określa właśnie osiągniecie wszelkich wskaźników, które Beneficjent wskazał we wniosku o dofinansowanie.

Wraz z nowymi dotacjami przyszły nowe zasady. W Ścieżce SMART Instytucja Zarządzająca będzie monitorować wykazywanie założonych wskaźników na bieżąco. Co to oznacza -> osiągnięcie wskaźników nie będzie oceniane wyłącznie na końcu realizacji projektu. Sprawdzane będzie wykazywanie założonych wskaźników w trakcie trwania projektu. Na tej podstawie Instytucje Zarządzające czyli PARP i NCBR będą monitorować czy projekt prowadzony jest prawidłowo przez Beneficjenta. Taką informację o osiągnięciu poszczególnych wskaźników Beneficjent będzie przedstawiał Instytucji dołączając do wniosku o płatność zestawienie, w którym podany będzie bieżący poziom ich realizacji.

W związku z powyższym, nie ma wówczas obowiązku składania do Instytucji raportów okresowych. Jest to zdecydowanie zmiana usprawniająca realizację projektów w nowej perspektywie. Jednak mimo braku obowiązku składania raportów okresowych, Instytucja w dalszym ciągu może wymagać udostępnienia wszelkich dokumentów i informacji dotyczących realizacji Umowy, dlatego zalecane jest tworzenie wewnętrznych raportów. Zapiski Umowy wskazują, że Beneficjent w okresie obowiązywania Umowy zobowiązuje się udzielać Instytucji oraz podmiotom upoważnionym przez Instytucję wszelkich informacji lub udostępnić wszelkie dokumenty dotyczące realizacji Umowy i wydatkowania dofinansowania w terminie wskazanym przez Instytucję.

Ogółem mówiąc raportowanie wskaźników oraz w zakresie przestrzegania zasad horyzontalnych i polityk unijnych, w tym dotyczących pomocy publicznej, zamówień publicznych, prawa pracy, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (art. 1, 3-4, 6-8, 10, 15, 20-23, 25-26, 30-31) i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (art. 2-7, 9), w okresie realizacji Projektu oraz w okresie trwałości Projektu zastąpiło składanie raportów okresowych.

Co w przypadku gdy Beneficjent nie osiągnie wartości wskaźników produktu i rezultatu?

W przypadku stwierdzenia przez Instytucję, że cel Projektu został osiągnięty, ale Beneficjent nie osiągnął wartości wskaźników produktu określonych w Umowie, Instytucja może pomniejszyć dofinansowanie proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników.

Natomiast w przypadku stwierdzenia przez Instytucję, że cel Projektu został osiągnięty, ale Beneficjent nie osiągnął wartości wskaźników rezultatu określonych w Umowie, Instytucja może żądać zwrotu dofinansowania proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników. Pomniejszenia dokonuje się z uwzględnieniem pomniejszenia dokonanego przy nieosiągnięcia wartości wskaźników produktu.

W celu monitorowania realizacji projektu i ewaluacji Beneficjent ma obowiązek współpracowania z Instytucją Zarządzającą, a w szczególności jego obowiązkiem jest:

  • informowanie o Projekcie, w tym o osiągniętych wartościach wskaźników i przestrzeganiu zasad horyzontalnych i polityk unijnych,
  • informowanie o efektach ekonomicznych i innych korzyściach powstałych w wyniku realizacji Projektu,
  • uczestniczenie w ankietach, wywiadach oraz udostępnianie informacji koniecznych dla ewaluacji, w tym ewaluacji zlecanych przez Instytucję Zarządzającą.

Ochrona środowiska w nowej perspektywie finansowej 2021-2027

Jak wiadomo ochrona środowiska i wzmacnianie świadomości na temat ekologicznej gospodarki i zielonej transformacji przedsiębiorstw zyskało swoje znaczenie w nowej ofercie dotacji unijnych.

Umowa o dofinansowanie określa obowiązek Beneficjenta wobec spełnienia polityk horyzontalnych, dostarczenia wypełnionego formularza „Analiza zgodności Projektu z polityką ochrony środowiska”, postępowania zgodnie z hierarchią odpadów w tym uwzględniając zapobieganie powstawania odpadów trakcie realizacji projektu a także po jego zakończeniu. Co więcej środki trwałe, które zostaną zakupione i przeznaczone będą wyłącznie na cele projektu po zakończeniu użytkowania nie powinny stać się odpadem. Beneficjent musi temu zapobiec, a w przypadku gdy staną się odpadem należy postępować z nimi zgodnie z normami prawa dotyczącymi gospodarowania odpadami i z uwzględnieniem zaleceń producenta. Aspekt zapobiegania powstawania odpadów dotyczy także zagospodarowania substancji/odpadów niebezpiecznych powstałych w trakcie lub po zakończeniu projektu. Ponadto zobowiązania sięgają także realizacji projektu zgodnie z wymogami określonymi dyrektywą w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, dyrektywą w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, dyrektywą w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory i dyrektywą ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (o ile będzie dotyczyło danego Projektu). W przypadku inwestycji w infrastrukturę o przewidywanej trwałości wynoszącej co najmniej 5 lat Beneficjent ma obowiązek uodpornienia na zmiany klimatu.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

[Aktualizacja] Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji