Wyszukiwarka dotacji

Rynek Przemysłu 4.0 w latach 2022-2030 będzie rosnąć w tempie 16,3%

Badacze z amerykańskiego instytut analiz i badań Acumen Research and Consulting przewidują, że w najbliższych latach rynek Przemysłu 4.0 będzie się rozwijał w dwucyfrowym tempie (skumulowany wskaźnik wzrostu wyniesie 16,3%) i do 2030 r. będzie już wart 261,9 mld USD. Co istotne szacunki te uwzględniają już skutki pandemii oraz ekonomiczne konsekwencje wojny w Ukrainie.

Pandemia COVID-19 i jej skutki oraz kryzys energetyczny, będący następstwem wojennych działań Rosji w Ukrainie, spowodowały, że firmy zaczęły poszukiwać nowych możliwości zapewnienia odporności na załamania koniunktury oraz zmniejszenia energochłonności produkcji. Odpowiedzią na te wyzwania są zaawansowane technologie (jak blockchain, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, druk 3D, roboty cyfrowe lub przemysłowe).

Liderzy rynku Przemysłu 4.0

Uwzględniając zróżnicowanie regionalne zdecydowanym liderem rynku jest Ameryka Północna. Za tym sukcesem stoi właściwa polityka administracji rządowej zorientowana na bezpośrednie wsparcie finansowe transformacji przemysłowej oraz wysoce rozwinięta działalność instytucji badawczych monitorujących prototypowe rozwiązania i ułatwiających komercjalizację wyników badań i ich wdrożenie rynkowe. Drugie miejsce zajmuje Europa. Unia Europejska bardzo mocno promuje inwestycje w cyfryzację, czego wyrazem może być fakt, że państwa członkowskie zostały zobowiązane, aby w ramach krajowych planów odbudowy, finansowanych ze środków REACT-EU, co najmniej 20% budżetu przeznaczyć na odbudowę i projekty mające na celu cyfryzację gospodarki i społeczeństwa. W nowej perspektywie (2021-2027) przewidziano też zarządzany centralnie z poziomu Komisji Europejskiej program Cyfrowa Europa o budżecie 7,5 mld EUR z przeznaczeniem na finansowanie technologii cyfrowych.

Obecnie coraz głośniej mówi się już o koncepcji Przemysłu 5.0. Szerzej o tym napiszemy już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia nowych wpisów na blogu. Aby pozostać na bieżąco polecamy śledzić nasze profile w mediach społecznościowych – jesteśmy dla Was na Facebooku i LinkedIn.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Jak przygotować spersonalizowaną mapę drogową i jaki jest zakres opracowania mapy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? Przygotowanie mapy transformacji może być poważną trudnością w procesie ubiegania się o dotację unijną w perspektywie finansowej 2021-2027. Dzięki mapie drogowej w procesie transformacji przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, włączając w to oczywiście pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu.
Dowiedz się więcej
Dofinansowania dla firm dostępne w 2024 r.

Dofinansowania dla firm dostępne w 2024 r.

Pula środków na bezzwrotne dofinansowania dla firm w 2024 roku otwiera doskonałe szanse rozwoju przedsiębiorstw z całego kraju. Możliwe jest otrzymanie dofinansowania na różnorodne cele - począwszy od prac badawczo-rozwojowych i wdrażania innowacji, przez granty na ekoinnowacje i projekty GOZ, aż po wsparcie MŚP w różnych aspektach działalności. Poznaj kluczowe dofinansowania planowane na ten rok i sprawdź, na jaką pomoc w uzyskaniu dotacji możesz liczyć.
Dowiedz się więcej
Przedsiębiorczość społeczna: Jak firmy łączą zysk z działaniami na rzecz dobra społecznego?

Przedsiębiorczość społeczna: Jak firmy łączą zysk z działaniami na rzecz dobra społecznego?

W artykule omawiamy przedsiębiorczość społeczną, która łączy cele biznesowe z działaniami społecznymi. Przedstawiamy rozważenia na temat przedsiębiorczości społecznej, gdzie działania biznesowe współistnieją z inicjatywami społecznymi oraz w jaki sposób rozwija się inicjatywa przedsiębiorstw społecznych. Wyróżniamy kilka celów przedsiębiorstw społecznych, takich jak zrównoważony rozwój i równość społeczna. Istotnym aspektem jest także podkreślenie roli technologii społecznej w poprawie dobrobytu społecznego, z zachętą do wsparcia przedsiębiorców społecznych i innowacji społecznych dla budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji