Wyszukiwarka dotacji

Rynek Przemysłu 4.0 w latach 2022-2030 będzie rosnąć w tempie 16,3%

Rynek Przemysłu 4.0 w latach 2022-2030 będzie rosnąć w tempie 16,3%

Badacze z amerykańskiego instytut analiz i badań Acumen Research and Consulting przewidują, że w najbliższych latach rynek Przemysłu 4.0 będzie się rozwijał w dwucyfrowym tempie (skumulowany wskaźnik wzrostu wyniesie 16,3%) i do 2030 r. będzie już wart 261,9 mld USD. Co istotne szacunki te uwzględniają już skutki pandemii oraz ekonomiczne konsekwencje wojny w Ukrainie.

Pandemia COVID-19 i jej skutki oraz kryzys energetyczny, będący następstwem wojennych działań Rosji w Ukrainie, spowodowały, że firmy zaczęły poszukiwać nowych możliwości zapewnienia odporności na załamania koniunktury oraz zmniejszenia energochłonności produkcji. Odpowiedzią na te wyzwania są zaawansowane technologie (jak blockchain, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, druk 3D, roboty cyfrowe lub przemysłowe).

Liderzy rynku Przemysłu 4.0

Uwzględniając zróżnicowanie regionalne zdecydowanym liderem rynku jest Ameryka Północna. Za tym sukcesem stoi właściwa polityka administracji rządowej zorientowana na bezpośrednie wsparcie finansowe transformacji przemysłowej oraz wysoce rozwinięta działalność instytucji badawczych monitorujących prototypowe rozwiązania i ułatwiających komercjalizację wyników badań i ich wdrożenie rynkowe. Drugie miejsce zajmuje Europa. Unia Europejska bardzo mocno promuje inwestycje w cyfryzację, czego wyrazem może być fakt, że państwa członkowskie zostały zobowiązane, aby w ramach krajowych planów odbudowy, finansowanych ze środków REACT-EU, co najmniej 20% budżetu przeznaczyć na odbudowę i projekty mające na celu cyfryzację gospodarki i społeczeństwa. W nowej perspektywie (2021-2027) przewidziano też zarządzany centralnie z poziomu Komisji Europejskiej program Cyfrowa Europa o budżecie 7,5 mld EUR z przeznaczeniem na finansowanie technologii cyfrowych.

Obecnie coraz głośniej mówi się już o koncepcji Przemysłu 5.0. Szerzej o tym napiszemy już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia nowych wpisów na blogu. Aby pozostać na bieżąco polecamy śledzić nasze profile w mediach społecznościowych – jesteśmy dla Was na Facebooku i LinkedIn.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Mazowieckie z możliwością pozyskania dotacji w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Mazowieckie z możliwością pozyskania dotacji w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Ponownie w nowej perspektywie 2021-2027 przedsiębiorcy będą mogli liczyć na kontynuację wsparcia dla wschodnich województw w celu przyspieszenia ich rozwoju. W nowej odsłonie programu woj. mazowieckie również ma szansę na pozyskanie dofinansowania. Ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, aż 500 mln euro zostanie przeznaczonych na wsparcie dla przedsiębiorców. Poznaj program FEPW i dowiedz się, które regiony woj. mazowieckiego mogą skorzystać ze wsparcia unijnego.
Dowiedz się więcej
Jak zaplanować projekt badawczo-rozwojowy?

Jak zaplanować projekt badawczo-rozwojowy?

Projekty B+R to wieloetapowe przedsięwzięcie, które prawidłowo przygotowane może zapewnić firmie znaczącą przewagę konkurencyjną. Należy jednak pamiętać, że proces ich realizacji jest bardzo złożony, pracochłonny i obarczony dużym ryzykiem. W artykule wskazaliśmy jak skutecznie zaplanować projekt badawczo-rozwojowy i inne informacje związane z pracami B+R.
Dowiedz się więcej
Innowacyjne przedsiębiorstwo w perspektywie finansowej 2021-2027

Innowacyjne przedsiębiorstwo w perspektywie finansowej 2021-2027

Wraz z rozpoczęciem nowej perspektywy finansowej 2021-2027, innowacyjność w przedsiębiorstwach stała się jednym z kluczowych obszarów wsparcia z funduszy unijnych. Jest to jasne, ponieważ innowacje stanowią jedną z głównych sił napędowych gospodarki, zapewniając rozwój i postęp technologiczny oraz przyczyniając się do poprawy jakości życia. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom związanym z innowacyjnymi przedsiębiorstwami, w tym cechom charakteryzującym takie firmy, a także wskażemy możliwości dofinansowania wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach.
Dowiedz się więcej
Koszty kwalifikowalne w poszczególnych modułach konkursu Ścieżka SMART

Koszty kwalifikowalne w poszczególnych modułach konkursu Ścieżka SMART

Odpowiednie określenie, które z wydatków są kwalifikowalne do dofinansowania jest kluczowym elementem przygotowania każdego projektu. Może to jednak stanowić spore wyzwanie zwłaszcza w tak dużym, modułowym konkursie jakim jest Ścieżka SMART. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wyciąg najważniejszych informacji o kosztach, które można dofinansować w ramach poszczególnych modułów.
Dowiedz się więcej
Cyberbezpieczeństwo firmy – dlaczego jest takie ważne i jak uzyskać dofinansowanie na jego poprawę

Cyberbezpieczeństwo firmy – dlaczego jest takie ważne i jak uzyskać dofinansowanie na jego poprawę

Ochrona informacji w firmach jest bardzo ważnym elementem jej polityki wewnętrznej. Istnieje szereg przepisów prawnych wymagających od przedsiębiorstwa utrzymania pewnych standardów w tym obszarze. Cyberbezpieczeństwo jest to ogół technik, praktyk oraz procesów mających na celu ochronę urządzeń, programów, baz danych czy też całych sieci informatycznych przez atakami, uszkodzeniami lub niepożądanym dostępem. Dowiedz się jak pozyskać dofinansowanie na poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej
Kryteria rankingujące oraz rozstrzygające dla Ścieżki SMART

Kryteria rankingujące oraz rozstrzygające dla Ścieżki SMART

Projekty składane do Ścieżki SMART będą podlegać ocenie w oparciu o kryteria obligatoryjne oraz rankingujące (punktowane). W ramach Ścieżki SMART przedsiębiorcy będą mogli realizować projekty kompleksowe i dowolnie dobierać moduły odpowiadające na rożne potrzeby przedsiębiorstwa. Przybliżyliśmy już kryteria obligatoryjne. Dlatego też w tym artykule skupimy się na omówieniu pozostałych kryteriów tj. kryteriów rankingujących (punktowanych) oraz kryteriów rozstrzygających.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji