Badacze z amerykańskiego instytut analiz i badań Acumen Research and Consulting przewidują, że w najbliższych latach rynek Przemysłu 4.0 będzie się rozwijał w dwucyfrowym tempie (skumulowany wskaźnik wzrostu wyniesie 16,3%) i do 2030 r. będzie już wart 261,9 mld USD. Co istotne szacunki te uwzględniają już skutki pandemii oraz ekonomiczne konsekwencje wojny w Ukrainie.
Pandemia COVID-19 i jej skutki oraz kryzys energetyczny, będący następstwem wojennych działań Rosji w Ukrainie, spowodowały, że firmy zaczęły poszukiwać nowych możliwości zapewnienia odporności na załamania koniunktury oraz zmniejszenia energochłonności produkcji. Odpowiedzią na te wyzwania są zaawansowane technologie (jak blockchain, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, druk 3D, roboty cyfrowe lub przemysłowe).
Liderzy rynku Przemysłu 4.0
Uwzględniając zróżnicowanie regionalne zdecydowanym liderem rynku jest Ameryka Północna. Za tym sukcesem stoi właściwa polityka administracji rządowej zorientowana na bezpośrednie wsparcie finansowe transformacji przemysłowej oraz wysoce rozwinięta działalność instytucji badawczych monitorujących prototypowe rozwiązania i ułatwiających komercjalizację wyników badań i ich wdrożenie rynkowe. Drugie miejsce zajmuje Europa. Unia Europejska bardzo mocno promuje inwestycje w cyfryzację, czego wyrazem może być fakt, że państwa członkowskie zostały zobowiązane, aby w ramach krajowych planów odbudowy, finansowanych ze środków REACT-EU, co najmniej 20% budżetu przeznaczyć na odbudowę i projekty mające na celu cyfryzację gospodarki i społeczeństwa. W nowej perspektywie (2021-2027) przewidziano też zarządzany centralnie z poziomu Komisji Europejskiej program Cyfrowa Europa o budżecie 7,5 mld EUR z przeznaczeniem na finansowanie technologii cyfrowych.
Obecnie coraz głośniej mówi się już o koncepcji Przemysłu 5.0. Szerzej o tym napiszemy już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia nowych wpisów na blogu. Aby pozostać na bieżąco polecamy śledzić nasze profile w mediach społecznościowych – jesteśmy dla Was na Facebooku i LinkedIn.